Titanic, Titanik

Sonar poblíž vraku Titanicu objevil záhadný objekt. Vědci se k němu potopili a zjistili, že bují životem

  • Trvalo to desítky let, ale vědci záhadě poblíž Titanicu nakonec přišli na kloub
  • Objekt, který zaznamenal sonar, není další vrak, ale místo, kde je život

Titanic leží na dně severního Atlantiku a pomalu se rozkládá v hloubce téměř 4 000 metrů pod hladinou. Jak se ovšem ukázalo, není sám. Vědci zjistili, že poblíž se nachází mnohem víc, než si dosud mysleli.


Nepřehlédněte: Američané představili elektromobil budoucnosti. Bez nabíjení může jezdit celý měsíc


Titanic stále fascinuje

Dobrodruh Paul Henry Nargeolet se potápěl k vraku Titanicu častěji než většina ostatních lidí. V průběhu posledních 26 let celkem více než třicetkrát. Při jedné z těchto cest v roce 1998 se na sonaru blízko místa potopené lodi na okamžik objevilo něco zvláštního.

V té době nikdo netušil, jestli sonar zaznamenal další vrak lodi, nějaký druh geologického útvaru nebo něco úplně jiného. Nyní, o 27 let později, vědci zjistili, že záhadný „záblesk“ byl způsoben bohatým podmořským ekosystémem, který doslova překypuje životem.

„Nevěděli jsme, co objevíme. Sonar mohl detekovat různé věci včetně dalšího vraku lodi. Hledal jsem příležitost prozkoumat tento velký objekt, který se objevil na sonaru tak dávno,“ řekl Nargeolet. Vědci nedaleko od Titanicu nakonec našli skalnatý útes, tvořený různými vulkanickými útvary, na němž se daří humrům, hlubinným rybám, houbám a několika druhům korálů, které mohou být staré tisíce let.

Podle Steva W. Rosse, profesora na univerzitě v Severní Karolíně, objev dosud neznámého ekosystému přináší nečekané možnosti. „Život na přírodním útesu se může lišit od života na nedalekém umělém útesu, kterým se stal Titanic,“ dodává Ross.

„Je to biologicky fascinující. Živočichové, kteří tam žijí, se velmi liší od živočichů, kteří jinak žijí v hlubokém oceánu,“ říká Murray Roberts, profesor aplikované mořské biologie a ekologie na univerzitě ve skotském Edinburghu a jeden z výzkumníků expedice. „(Nargeolet) odvedl opravdu důležitou vědeckou práci. Myslel si, že je to vrak lodi, ale ukázalo se, že to je – podle mého názoru, ještě úžasnější.“

Parník ztroskotal před 112 lety

Titanic je jednou z nejznámějších lodí na světě. Bohužel ne pro své úspěchy, ale kvůli tragédii, která se stala před 110 lety. V noci ze 14. na 15. dubna 1912 se britský transatlantický parník během své první plavby srazil s ledovcem a potopil se. Při katastrofě zahynulo asi 1 500 lidí. Více než 700 přežilo.

Celý celý vrak může zhruba do roku 2030 kvůli mikrobiálnímu pohlcení zmizet a na dně Atlantiku po něm zůstanou jen rezavé skvrny. Kovové díly se postupně rozpouštějí ve stále jemnější fragmenty. Ty se nakonec promění v prášek, který odnese proud a z lodi nezbude vůbec nic.

Zdroj náhledové fotografie: OceanGate Expeditions, zdroj: Daily Mail, Science Alert

Total
0
Shares