Hubbleův teleskop

Snímek mlhoviny v Orionu vypadá jako z pohádkového světa. Vesmír tvoří nádherná umělecká díla

  • Nejkrásnější pohled v celém kosmu?
  • Vědci zveřejnili fantastickou fotografii Orionu

NASA zveřejnila úchvatný výjev vypadající jako nebesa nad cizí planetou v nějakém sci-fi filmu. Ve skutečnosti je to ale mlhovina v Orionu, kterou jste takto nikdy neviděli.


Nepřehlédněte: Black Friday je tady! Tohle je TOP 10 telefonů a hodinek za nejnižší ceny


Orion, jak jste ho ještě nikdy neviděli

Mlhovina Messier 42 je na fotografiích poměrně často a už při prvním pohledu pochopíte, proč tomu tak je. Je součástí hvězdotvorného komplexu plynu a prachu, který vědce i laickou veřejnost od nepaměti přitahuje.

NGC 1976 se rozprostírá ve vzdálenosti asi 24 světelných let a nachází se přibližně 1630 světelných let od Země. Běžnými hvězdářskými dalekohledy je vidět jako mlhavá skvrna obklopující hvězdu Theta Orionis v Lovcově meči, těsně pod Orionovým pásem.

Orion Nebula
Zdroj: ESA / NASA

Pro NASA má pohled na mlhovinu cenu pokladu

Mlhovina je stará pouhé dva miliony let a proto představuje ideální laboratoř pro studium mladých hvězd a hvězd, které se stále formují. Vědcům nabízí náhled na to, co se mohlo stát, když se před 4,6 miliardami let zrodilo Slunce. „Dvě obrovské dutiny, které snímku výše dominují, byly vytvořeny obřími hvězdami – na této fotografii neviditelnými, které mohou uvolňovat až milionkrát více světla než naše Slunce,“ uvádí NASA.

Nejnovější snímek se zrodil díky kombinaci dat z různých vědeckých přístrojů. V infračerveném světle poskytl informace vysloužilý Spitzerův vesmírný teleskop a také sonda WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer), která nově pracuje pod označením Neowise. Pro co nejdetailnější fotografii byla také zapotřebí data z Herschelova vesmírného dalekohledu, který zaznamenal vlnové délky světla v oblasti dalekého infračerveného záření a mikrovln.

Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: sci.news

Total
0
Shares