Po několika dnech se vám opět hlasíme s aktuálními čísly aplikace eRouška. Zástupci chytré karantény nyní oznámili, že eRoušku si k dnešnímu dni aktivovalo 1,306 milionu lidí. To je rozhodně pozitivní přírůstek, nechce to však usnout na vavřínech. Ideální by bylo, kdyby appku používalo aspoň šest milionů lidí.23
Zmiňme, že v poslední době jdou instalace značně nahoru, na čemž má zásluhu zhoršující se zdravotní situace a narůstající obavy obyvatelů; včera (22.10) se v ČR nakazilo koronavirem dalších 14 151 jedinců.
Uplynulý týden počet instalací překonal pomyslnou hranici jednoho milionu. Skoro 200 tisíc aktivací přibylo přitom během pouhých několika hodin po odeslání hromadných textovek tuzemských operátorů s výzvou hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové.
eRouška aktuálně:
🟢 1,306 milionu lidí si aktivovalo aplikaci.
🔴 1 269 pozitivně testovaných včera vložilo do aplikace kód pro odeslání dat, aby mohli varovat ostatní na rizikové setkání.
🟠 7 677 uživatelů včera dostalo varování na základě dat odeslaných předchozí den.— eRouška (@RouskaE) October 23, 2020
Původní článek z 15.10 (14:29)
- Výzva Rážové přes SMS zabrala
- Aplikaci eRouška má už přes milion lidí
Aplikaci eRouška si v mobilních telefonech aktivoval už milion lidí. Na twitteru o tom informovali zástupci projektu Chytrá karanténa. Zabrala úterní výzva hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové přes SMS, které rozeslali všichni tuzemští operátoři. Skoro 200 tisíc aktivací přibylo během několika hodin po odeslání hromadných textovek, další desítky tisíc uživatelů si aplikaci nainstalovalo v následujících hodinách.
Ke konci léta mělo aplikaci staženou přitom jen asi 250 tisíc lidí. S přibývajícími případy, kdy nákaza nemocí Sars-CoV-2 v ČR kulminuje, však instalace rychle narůstají. To potvrzuje i skutečnost, že na stránky eRoušky přišlo za prvních 14 dní října víc lidí, než za celé září, jak potvrdilo ministerstvo zdravotnictví.
EROUŠKA. 1.000.000 aktivací. Děkujeme, jste neuvěřitelní.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) October 14, 2020
Co aplikace umí?
eRouška slouží k anonymnímu varování uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem. Appka běží na pozadí a sbírá přes bluetooth anonymně kontakty na další mobily, se kterými se uživatel setkal. V případě, že je někdo pozitivní, jeho mobil opět anonymně rozešle varování všem kontaktům, které mohl nakazit.
Závěrem dodejme, že stažení eRoušky je dobrovolné. Čím více lidí si ale aplikaci do telefonů nainstaluje, tím rychleji můžeme pandemii koronaviru překonat.
Původní článek z 14.10 (14:29)
- Aplikaci eRouška si aktivovalo 861 000 lidí
- Pomohly SMS od tuzemských operátorů
Aplikaci eRouška si v mobilních telefonech aktivovalo do dneška 861 000 lidí. Za poslední den, kdy operátoři rozesílali SMS, přibylo 178 000 nových instalací. Na Twiteru o tom informovali zástupci projektu Chytrá karanténa.
Do konce léta mělo aplikaci nainstalovanou jen asi 250 000 lidí, v pondělí 670 000. Podle dřívějších vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly by bylo pro její maximální využití potřeba, aby si ji do telefonu stáhlo šest milionů uživatelů.
Podle informací na facebooku aplikace eRouška v úterý vložilo do aplikace kód pro odeslání dat 365 pozitivně testovaných lidí. Varováno tak bylo 5 200 uživatelů aplikace, kteří se pohybovali v jejich blízkosti.
DATA. 861 tisíc lidí si stáhlo aplikaci eRouška. Děkujeme @O2_CZ, @TMobile_CZE, @Vodafone_CZ, protože právě díky jejich pomoci přibylo 178 tisíc nových uživatelů.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) October 14, 2020
Co aplikace eRouška umí?
Ministerstvo zdravotnictví v polovině září představilo novou verzi aplikace. Na rozdíl od té první už nepomáhá s trasováním kontaktů, ale slouží k anonymnímu varování uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem.
Appka běží na pozadí a sbírá přes bluetooth anonymně kontakty na další mobily, se kterými se uživatel setkal. V případě, že je někdo pozitivní, jeho mobil opět anonymně rozešle varování všem kontaktům, které mohl nakazit.
Mám ji v mobilu už měsíc, v ničem mne nevadí.