- Nad Sluncem se děje něco zvláštního
- Zvláštní jev se podobá pozemské polární záři
Ve výšce přibližně 40 000 kilometrů nad rostoucí sluneční skvrnou ve fotosféře zaznamenal tým astronomů dosud nevídaný typ dlouhotrvajícího rádiového záření. Odborníci o svém objevu informují ve studii, jejíž výsledky byly zveřejněny ve vědeckém časopise Nature Astronomy. Podivný jev se podobá pozemské polární záři, ale rozdíly jsou patrné už na první pohled.
Nepřehlédněte: Supermasivní černá díra v srdci Mléčné dráhy se blíží k hranici kosmické rychlosti a táhne za sebou časoprostor
Polární záře nad Sluncem?
„Zaznamenali jsme zvláštní typ dlouhotrvajících polarizovaných rádiových záblesků vycházejících ze sluneční skvrny, které přetrvávají více než týden,“ říká Sijie Yu z New Jersey Institute of Technology.
„Je to zcela odlišné od typicky přechodných slunečních rádiových záblesků, které obvykle trvají minuty nebo hodiny. Je to vzrušující objev, který má potenciál změnit naše chápání hvězdných magnetických procesů.“
Polární záře patří bezpochyby mezi jeden z nejvíce ohromujících přírodních úkazů, ale nejsou výsadou jen naší Země. Již dříve byly pozorovány na všech velkých planetách sluneční soustavy, a dokonce i na čtyřech Galileových měsících Jupiteru.
Vědci zkusí projít data
Viditelné světlo je však pouze částí emisního spektra polární záře. Je zde i rádiová složka. A přestože Slunce produkuje mnoho rádiového záření prostřednictvím jiných procesů, emise vznášející se nad sluneční skvrnou je svým profilem podobná polárním zářím, což podle vědců nakonec i dává smysl, i když nic podobného dosud nepozorovali.
„Koneckonců většina nabitých částic se nachází ve Slunci a jeho okolí, protože je produkuje, a tmavé skvrny jsou způsobeny intenzivním magnetickým polem, takže výskyt emisí podobných polární záři není tak překvapivý. „Rádiové signály podobné polární záři však byly v minulosti detekovány i na jiné hvězdě,“ píše server Science Alert.
Před několika lety identifikovali vědci řadu hvězd vyzařujících netypické rádiové vlny, které spojovali s přítomností těsně obíhající exoplanety, jejíž atmosféra byla do hvězdy nasávána a generovala aurorální emise.
Není jasné, zda rádiové signály ze vzdálených hvězd byly způsobeny stejným procesem jako signály pozorované na Slunci a vědce to zřejmě ani příliš netrápí. Nyní se chtějí zaměřit zejména na archivní data, aby zjistili, zda podobné polární záře na Slunci neproběhly i v minulosti.
„Začínáme skládat dohromady skládanku toho, jak energetické částice a magnetická pole interagují v systému s přítomností dlouhotrvajících hvězdných skvrn, a to nejen na našem Slunci, ale i na hvězdách daleko za naší sluneční soustavou,“ uzavírá ve studii Surajit Mondal.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Nature Astronomy, Science Alert, Space
Ono to není zas taková zvláštnost každá plane nebo hvězda tim jak rotuje vydává nějaký druh obrovské energie stejně tak i černé díry vytváří obrovské množství energie která střílí horem spodem a Slunce si myslím požírá i prostor před sebou Když si tak litá vesmírem a roste 😅 tak kdo ví co spapalo že si uprdlo tuhle podívanou 😁