Slunce

Slunce právě vypustilo gigantickou erupci. K Zemi míří silná geomagnetická bouře, varují vědci

  • Erupce ze Slunce zasáhne Zemi
  • Na mnoha místech nemusí fungovat rádio

Slunce v posledních dnech opět ukázalo, jakou má ničivou sílu. Zemi dnes totiž zasáhne mimořádně silná geomagnetická bouře. Podle vědců to souvisí se skvrnami, které nedávno pozorovali na povrchu naší hvězdy.


Nepřehlédněte: V Česku extrémně spadly ceny telefonů. Špičkový Samsung zlevnil o 11 tisíc


Silná sluneční erupce

Planetu Zemi během několika následujících hodin zasáhne obrovská sluneční erupce. Tu vědci zařadili do třídy X, tedy do té nejsilnější. Těmi dalšími jsou nejslabší C a středně silná skupina M.

Erupce zřejmě způsobí výpadky rádiového vysílání a podle Centra pro předpověď kosmického počasí (SWPC), které spadá pod Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), půjde o jednu z nejsilnějších erupcí, které kdy byly pozorovány.

Podle zahraniční specialistky na vesmírné počasí Tamithy Skovové může během této události ozářit oblohu polární záře. „Problémy s příjmem rádia a GPS jsou pravděpodobné. Počítejte i s tím, že polární záře dosáhne hluboko do středních zeměpisných šířek,“ napsala fyzička na síti X.

Při erupcích se uvolňuje rentgenové a ultrafialové záření, které ionizuje hlubší a hustší vrstvy ionosféry kolem naší planety. Světlo zbavuje atomy v atmosféře elektronů, což vede k tomu, že rádiové vlny ztrácejí mnohem více energie, když jsou kolem nich všechny ty volné elektrony. To ovlivňuje GPS signály, výpadky rádiového signálu, ale i internetu. Nově pozorovaná erupce je klasifikovaná ve třídě X5.

NASA, Slunce
Zdroj: NASA

Slunce se blíží k vrcholu svého cyklu

Počet slunečních erupcí (včetně těch třídy X) se bude zvyšovat s tím, jak se sluneční cyklus blíží ke svému vrcholu – tedy době, kdy je Slunce nejvíce nestabilní. Tento cyklus trvá zhruba 11 let a my se právě blížíme k okamžiku, kdy bude sluneční aktivita na historickém maximu.

O Slunci se v poslední době hovořilo v souvislosti s obrovskou koronární dírou o velikosti 20 Zemí, která k nám vyslala vítr o rychlosti až 800 kilometrů za sekundu.

Víc než velikost koronální díry ale vědce zaujala její poloha. Obvykle se díry objevují poblíž pólů, tato měla ale blíže ke slunečnímu rovníku.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares