Letadlo, Sky Cruise

Sky Cruise je obří letadlo na jaderný pohon s posilovnou a bazénem. Navrženo bylo tak, aby nikdy nepřistálo

  • Luxusní hotel nejvyšší úrovně ubytuje tisíce lidí
  • Letadlo nemají řídit piloti, ale umělá inteligence

Zapomeňte na Boeing 777 nebo slavnou ukrajinskou Mriju, v hlavách nadšenců se zrodil nápad na stavbu obřího letounu pro pět tisíc cestujících s posilovnou, restauracemi a velkým bazénem. Použití fúzního pohonu umožní, aby letadlo zůstalo na nebesích celé roky.


Nepřehlédněte: V žádném případě nestahujte novou aktualizaci pro Windows 11. Počítače zpomalí tak, že jsou nepoužitelné


Sky Cruise je letadlo na jaderný pohon

Sny a vize by se měly plnit, a to i ty divoce ambiciózní, jako je například létající hotel, který se zrodil v hlavě designéra Hashema Al-Ghailiho. Gargantuovský Sky Cruise, mnohými označovaný jako skutečný hrad na obloze, je navržen tak, aby se v něm mohlo ubytovat 5 000 lidí. Cestujícím mají být k dispozici hotely s restauracemi a bary, nákupní centra, tělocvičny, zdravotnická střediska, nemocnice, kinosály, bazény, vnější výtahy, prostory pro pořádání akcí i 360stupňová vyhlídková plošina.

Letadlo by mělo udržovat ve vzduchu dvacet motorů poháněných malými jadernými reaktory, které umožní Sky Crusie brázdit oblohu několik let bez přistání. Cestující mají na palubu dopravovat běžná dopravní letadla, a dokonce i opravy obřího stroje na fúzní pohon budou probíhat ve vzduchu.

O bezpečný let se nebude starat lidská posádka, která se může unavit a způsobit neštěstí, ale umělá inteligence (AI). Ne všichni z něčeho takového ale mají radost. Někteří komentující popisují koncept Sky Cruise jako nový Titanic a poukazují na to, že pokud by letadlo poháněné jaderným reaktorem havarovalo, způsobilo by na majetku a životech obrovské škody. Sky Cruise je ovšem čistý koncept, fikce, což by je mělo, doufejme, uklidnit.

Podle autora konceptu bylo letadlo navrženo především proto, aby lidem pomohlo „na chvíli se zasnít o budoucnosti, kde by takové věci mohly existovat“. Al-Ghaili se ve svém příspěvku zmiňuje i o současném pokroku v komerčním výzkumu jaderné fúze a sdílí přesvědčení, že by hotel Sky Cruise mohl skutečně „jednou brázdit nebe“.

Lidé o něčem podobném sní od nepaměti

Koncept vznášejícího se světa sám o sobě není nový a byl popsán dokonce v dílech Jonathana Swifta z 18. století, tedy mnohem dříve, než bratři Wrightové uskutečnili svůj první let. Fanoušci animovaných filmů se s tímto konceptem mohli setkat také v japonském filmu Zámek v oblacích z roku 1986.

Zatímco v minulosti se podobné vize spoléhaly na přednosti materiálů, koncept Sky Cruise si pro projekci možné budoucnosti vypůjčuje nejmodernější technologie.

Zdroj náhledové fotografie: blende12 / Pixabay, zdroj: Daily Star, Hypebeast

Total
0
Shares
11 komentářů
    1. Ale jo. Přirovnal bych to k projektu “habakkuk” 😀

  1. vše živé na zemi ,při jaderném výbuchu nepřežije , ale ve vzduchu v bezpečné výšce snad ,ano.Pravděpodobně , už něco podobného je vyrobeno a kdo ví jestli to není ,jen pro horních deset tisíc z celého světa. Nás obyčejných plebejců se to netýká.

    1. a jinak myšlení funguje? To jako myslíte vážně že něco takového už vyrobili?

  2. Pro 5000 lidí, jo? Jaký by byla vzletová váha? Podle současných zvyklosti mezikontinentálních letadel (500kg/osoba) mi vychází minimální vzletová hmotnost 2.500 tun. A to ignoruji ty bazény, kina a další bláboly…. S těmito “vymoženostmi” by se vzletová hmotnost dostala hravě přes 4.000 tun. 6x – 7x více než Antonov An-225 Mrija! Vážení. Neexistuje podvozek který by to uvezl. Neexistuje letiště, ze kterého by tak těžká mašina vzletěla. A neexistuje důvod, proč by taková hovadina měla vůbec existovat. Myslím že svět by měl řešit aktuální a tíživé problémy a nevymýšlet sračky….

    1. pravděpodobně se vznese prázdné, a naplněno bude až ve vzduchu. A už to taková nerealizoterlná poitomost není

    2. To je jen designový koncept. Nikoliv projekt určený k realizaci. Je to stejné, jako posuzovat sci-fi filmy, surrealistické obrazy nebo modely z hlediska proveditelnosti. Jen druh umění a to je snad ještě povoleno. Technicky je délka rozjezdové plochy funkcí vztlakových ploch, hmotnosti a výkonu motorů. Za určitých podmínek by se jej mohlo podařit dostat do vzduchu, ale článek zmiňuje fúzní pohon a to je myslím větší problém, než ranvej.

  3. fuzni motor hahaha to ej neco jak “jitrnice jakou svet nevidel” 😀 Nebo zazracna baterie co se nikdy nevybije a dalsi super vynálezy, ale co elekromobili taky nemaji pouzitelnou baterii a vesele se predarzene neEKOkrámy vyrábí stačí normální letadla zdražit na desetinásobek a i dvonásobně dražší atomové letadlo brázdit nebe bude byť je to nesmysl

Comments are closed.