Mamut

Skutečný Jurský park: Vědci chtějí přivést k životu mamuta nebo blbouna nejapného

  • Experti chtějí oživit pravěké tvory a vyhynulá zvířata
  • Například mamuta, tasmánského tygra nebo ptáka dodo
  • Využít k tomu chtějí umělou inteligenci a strojové učení

Technologie současnosti došly tak daleko, že už se pomalu začínají skloňovat scénáře známé ze sci-fi filmů a knih. Nyní se po letech například znovu uvažuje o možnosti využít DNA k oživení již dávno vyhynulých tvorů.


Nepřehlédněte: Čeká nás skutečný Jurský svět? Američané chtějí do pěti let oživit mamuta


Vědci chtějí oživit mamuta i pravěké šelmy

Ságu Jurský park od amerického spisovatele Michaela Crictona zná asi každý. Steven Spielberg podle ní natočil několik úspěšných filmů. Jak reálné ale je vzít zamražené či jinak zakonzervované DNA a pomocí počítačové technologie z něj složit staro-nové zvíře?

Vědcům z texaské společnosti Colossal Biosciences se podařilo vytvořit sloní kmenové buňky, z nichž lze vytvořit jakoukoli tkáň v těle. Firma již oznámila své plány na oživení tasmánského tygra, který měl vyhynout v průběhu 20. století.

Další na pořadu dne mohou být i další tvorové z historie, například dronte mauricijský, známější jako pták dodo či blboun nejapný. Vzhledem k získání sloních kmenových buněk se jako reálný jeví také mamut.

Dodo
Zdroj: STRIEWA / Pixabay

Nedopadne to jako ve filmu, slibují

Pokud vše půjde podle plánu, nebudeme na ně muset čekat tak dlouho. Vědci tvrdí, že by tito tvorové mohli být znovu vytvoření do 10 let.

Další vyjádření vědců budí trochu rozpaky, možná strach. Experti totiž tvrdí, že touto technologií je vlastně možné vrátit k životu i zvířata, která žila tak dávno, že vlastně ani přesně nevíme, jak vypadala.

Přirovnání k Jurskému parku, kde se to celé zvrtlo v neprospěch pro lidstvo, je pochopitelně na místě. Avšak nemusí to být tak horké.

„Ve filmu vyplňovali díry v dinosauří DNA žabí DNA. My využíváme umělou inteligenci a další nástroje k identifikaci základních genů, které dělají mamuta mamutem, a následně je upravujeme do sloních genomů,“ uvedl Ben Lamm, spoluzakladatel texaské společnosti.

Zdroj náhledové fotografie: JuliusH / Pixabay, zdroj: Lad Bible

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. No to je super,ono nestačí znovu navrácení vlků do lokalit kde snimi už nikdo nepočítal. Tak budeme mít Mamuty na Šumavě a Dinosaury v Beskydech 😁😁😁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..