- Vesmír je plný tajemství a záhad
- Potvrzuje to nejnovější vědecká studie
Malé Magellanovo mračno je blízká galaxie, která je astronomům dobře známá, nebo si to doposud alespoň mysleli. Nový výzkum naznačuje, že satelitní galaxie Mléčné dráhy, která se nachází asi 199 000 světelných let od Země, zřejmě ukrývá velké tajemství – ve skutečnosti jde o dvě galaxie. Upozornil na to server Live Science.
Nepřehlédněte: USA přepíšou historii. Představí revoluční supersonické letadlo X-59, které hranici zvuku prolomí zcela novým způsobem
NASA našla neviditelnou galaxii
K novému objevu dospěl tým vedený Claire Murrayovou, astronomkou ze Space Telescope Science Institute v Marylandu. Vědci po náročných výzkumech zjistili, že za Malým Magellanovým mračnem se pravděpodobně ukrývá další galaxie. Samotná galaxie má přitom průměr jen asi 18 900 světelných let, což je asi pětina velikosti Mléčné dráhy, dodávají výzkumníci ve studii zveřejněné prostřednictvím preprintového serveru arXiv.
Malé Magellanovo mračno i Velké Magellanovo mračno jsou trpasličí galaxie, které jsou gravitačně vázány na Mléčnou dráhu. Zatímco Velké Magellanovo mračno má diskovitý tvar podobný tvaru Mléčné dráhy, Malé Magellanovo mračno je nepravidelnější. Má také pouze třetinovou hmotnost oproti větší trpasličí galaxii, jejíž hmotnost odpovídá přibližně 7miliardnásobku hmotnosti Slunce.
V rámci nového výzkumu vědci zkoumali rádiové vlny v trpasličí galaxii pomocí australského radioteleskopu Pathfinder Square Kilometre Array, jenž se skládá z 36 talířových antén. Na tato pozorování pak navázala sonda Gaia Evropské kosmické agentury (ESA), která našla tisíce hvězd v Malém Magellanově mračnu, které však byly mladší než 10 milionů let.
Budou se přepisovat učebnice?
Vědci nakonec zjistili, že se jedná o dva oddělené regiony, které obsahují rozdílné množství kovů, tedy prvků těžších než vodík nebo helium. A pokud jsou jejich měření správná, jeden region je od Země vzdálenější než druhý, i když jeho přesná vzdálenost zatím není známá.
Jednou ze záhad, kterou se vědci pokoušejí rozluštit, je, zda byly oba regiony k sobě přitaženy gravitací, nebo zda jeden z nich sestává z plynu, který byl z druhého odtržen gravitačními interakcemi s Velkým Magellanovým mračnem.
Jedním z důkazů, který svědčí pro první možnost, je skutečnost, že oba regiony mají podobnou hmotnost; pokud byl jeden z nich odtržen od druhého, bylo by rozumné předpokládat, že jeden z nich bude výrazně menší. Pokud další výzkum studii týmu Claire Murrayové potvrdí, bude to znamenat, že Malé Magellanovo mračno jsou ve skutečnosti dva kosmické objekty (dvě galaxie) a nikoli jeden.
Zdroj náhledové fotografie: WikiImages / Pixabay, zdroj: Live Science