- Umělé slunce vytvořené ve Francii se znovu překonalo
- Teplotu o hodnotě 50 milionů stupňů Celsia vyzařovalo déle než kdy předtím
Francouzský reaktor WEST zdolal další milník při směřování k „hvězdným teplotám“ potřebným k výrobě fúzní energie. Výzkumníci oznámili, že nedávno zahřál plazma na 50 milionů stupňů po rekordní dobu 360 sekund.
Nepřehlédněte: Američané mají velkolepé plány. NASA chce na Měsíci postavit levitující robotický vlak
Umělé slunce nemusí být jen sen
Lidstvo už před desetiletími zjistilo, že jaderná fúze je zdrojem energie Slunce a dalších hvězd, a týmy po celém světě už roky usilují o replikaci tohoto procesu na Zemi. Průmyslové využití jaderné fúze, které by mohlo být budoucností bezuhlíkové energetiky, je však při optimistických odhadech ještě dekádu, ne-li několik dekád daleko. Ačkoli někteří pochybují o vyhlídkách této cesty, koncept bezpečné, čisté a obnovitelné energie z fúze by byl svatým grálem energetických experimentů. A testy jsou již v plném proudu.
Vědci z Princetonské laboratoře fyziky v New Jersey oznámili, že fúzní reaktor WEST, který se nachází v jižní Francii, zahřál plazma na 50 milionů stupňů Celsia po dobu 6 minut.
Konečným cílem je udržet superžhavý materiál po mnoho dní, ale 360 sekund je nový světový rekord. Jiné reaktory vytvořily ještě žhavější plazma, ale nikdo ho neudržely stabilní po tak dlouhou dobu.
„Snažíme se vytvořit Slunce na Zemi,“ řekl pro server Business Insider Luis Delgado-Aparicio, vedoucí pokročilých projektů PPPL. „A to je nesmírně, nesmírně náročné.“ I když WEST nebude sloužit k výrobě elektřiny z jaderné fúze pro napájení domácností, má zásadní význam pro výzkum, který vytváří základy pro budoucí komerční reaktory.
Tokamak je cestou k čisté fúzní energii
Aby fúze na Zemi proběhla, musí palivo dosáhnout teploty nejméně 50 milionů stupňů Celsia. Jednou z hlavních překážek, kterým fúzní energie čelí, je to, že k vytvoření těchto extrémních teplot je zapotřebí obrovské množství energie a reaktory zatím nedokážou udržet plazma dostatečně dlouho na to, aby získaly přebytek energie, který by se dal využít ke komerčnímu využití. Fúzní reaktory tedy zatím spotřebovávají více energie, než vyrobí.
Poslední test tokamaku WEST nebyl výjimkou. V porovnání s dřívějšími pokusy se však podařilo získat o 15 procent více energie, uvádí vědci. Plazma bylo navíc dvakrát hustší, což je další důležitá složka pro vytvoření většího množství energie.
Na jihu Francie ve vědecko-výzkumném středisku Cadarache, nedaleko od místa, kde je postaven WEST, v současnosti vzniká reaktor ITER. Samotná stavba špičkového tokamaku má být dokončena v roce 2025. Projekt od roku 2007 financují USA, Čína, Evropská unie, Rusko, Indie, Japonsko a Jižní Korea.
Zdroj náhledové fotografie: Korea Institute of Fusion Energy, zdroj: Science Alert, Business Insider
🙂👍
Jsou jednodušší způsoby, jak se dostat k energii zdarma .
Tou energií je, vybuzení Etéru pomocí vysokého napětí .
Následnou transformací VN náboje, dochází k zesílení proudu, ten lze běžnými elektrotechnickými postupy upravit k běžnému použití, známe elektronikům i některým elektrikářům zaměřených na napájecí zdroje .