NASA, Měsíc, Artemis

Šéf NASA varuje: Čína se chová tajnůstkářsky. Možná plánuje vojenské ovládnutí Měsíce

  • Číňané možná nemají úplně nejlepší úmysly, varuje NASA
  • Objevily se informace, že chtějí Měsíc jen sami pro sebe

Šéf amerického amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Nelson varuje, že pokud Čína ve vesmírném závodě zvítězí, může si na Měsíci vytvořit vlastní území a ovládnout oblasti bohaté na nerostné suroviny a další zdroje, nebo dokonce zabránit jiným zemím v cestě na Měsíc.


Nepřehlédněte: Vědci objevili černou díru v těsné blízkosti Země. Na objevu se podílel i Čech


NASA má podezření

V projevu před výborem pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů, kde měl obhájit, proč NASA potřebuje na příští rok rozpočet ve výši 25,4 miliardy dolarů, Nelson řekl: „Čína udělala mimořádný pokrok, zejména v posledních deseti letech, ale je velmi, velmi tajnůstkářská. Domníváme se, že velká část jejich takzvaného civilního vesmírného programu je programem vojenským. A myslím, že v podstatě závodíme.“

Během původních vesmírných závodů bojovaly USA a Rusko o to, kdo jako první dopraví člověka na Měsíc. USA zvítězily, když v roce 1969 vstoupil na povrch našeho přirozeného satelitu Neil Armstrong.

Měsíc, Hydroponický systém
Zdroj: ESA

Komu patří Měsíc?

Smlouva o kosmickém prostoru stanoví, že průzkum a využívání vesmíru se provádí v zájmu všech zemí, což zahrnuje i Měsíc. To znamená, že žádný stát nemůže „vlastnit“ Měsíc ani jeho část, bez ohledu na to, kde vztyčí vlajky nebo postaví základnu. Smlouvu však nepodepsali všichni. Zatímco Čína je jejím signatářem, Rusko nikoli.

Vyjádření NASA přichází v době, kdy USA a Čína aktivně pracují na společných misích na Měsíc. V roce 2019 se Čína stala první zemí, která přistála s kosmickou lodí na odvrácené straně Měsíce. O tři roky později hlavy čínských a ruských kosmických agentur oznámily dohodu o spolupráci na vybudování výzkumné stanice na Měsíci.

Zatímco USA zůstávají stále jedinou zemí, které se podařilo dopravit člověka na Měsíc, Čína slibuje, že Američany napodobí nejpozději do roku 2030. Zároveň oznámila plány na vybudování stálé lunární základny v oblasti jižního pólu, kde je dostatek vody v pevném skupenství a dalších surovin.

USA i Indie již v okolí pólu úspěšně přistály s robotickými sondami. Na Měsíci přistála také Čína, mimo jiné při vysazení lunárního vozítka v rámci mise Chang’e 3 a při návratu vzorků z povrchu v rámci programu Chang’e 5.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Metro

Total
0
Shares