Samsung Galaxy Buds2

Samsung Galaxy Buds2 RECENZE: parádní bezdrátová sluchátka

Galaxy Buds2 právem budí velká očekávání. U nich totiž Samsung znovu slibuje dlouhou výdrž, skvělý poslech, a hlavně prvotřídní ergonomii. A samozřejmě nesmí chybět ani čím dál populárnější potlačení okolního hluku (ANC). Jak to nakonec dopadlo? To vám prozradí naše dnešní recenze!


Nepřehlédněte: Samsung konečně dostal rozum. Odstraní otravné reklamy z One UI


Novinka přímo navazuje na loňské Galaxy Buds+, skvělé špunty s naprosto neskutečnou výdrží, na které nedám dopustit. Je evidentní, že Samsung aktuálně v segmentu nositelné elektroniky významně rozšiřuje své stávající portfolio, protože na českém trhu se už nějakou dobu prodávají jak sluchátka Galaxy Buds Live, tak prémiová Galaxy Buds Pro.

Galaxy Buds2 – Specifikace

Rozměry a hmotnost 20,9 × 17 × 21,1 mm, Váha 5 g (sluchátko), 50,2 × 50 × 27,8 mm, hmotnost 41,2 g (nabíjecí pouzdro)
Reproduktor 2 membrány (basový woofer + výškový tweeter)
Mikrofony 3 mikrofony (2 vnější + 1 vnitřní) + Voice Pickup Unit
Kapacita baterie Sluchátka 61 mAh, Dobíjecí pouzdro 472 mAh
Doba přehrávání 5 hodin, 7,5 hodiny bez ANC, 22,5 hodin s pouzdrem
Nabíjení 15 min. rychlého nabíjení = 1,5 hodiny přehrávání, nabíjení pouzdra trvá zhruba hodinu
Konektivita Bluetooth 5.2 Kodeky: AAC, SBC, SSC
Odolnost IPX2
Cena 3 790 korun
Samsung Galaxy Buds2
Samsung Galaxy Buds2 | foto: FONETECH

Zvenčí bílá, uvnitř barevná

Když jej otevřete, ihned si povšimnete barevného prostoru, který koresponduje s odstínem sluchátek. Špunty jsou lehčí, subtilnější a mají tvar fazolek. A barvy? Můžete si vybrat grafitové, olivové, bílé nebo fialové. Dále je to sada různě velkých silikonových nástavců a velmi potěší i průvodce, který vám po prvním spárování pomůže vybrat ideální velikost tak, aby vše perfektně sedělo.

K tomu poslouží aplikace Galaxy Weareable, ale k tomu se ještě dostanu. A teď pár nezbytných faktů. Galaxy Buds2 “si tykají” s poslední verzí Bluetooth 5.2 a podporují audio kodeky SBC, AAC a SSC (Samsung Scalable Codecs). Právě poslední z trojice je důvodem, proč nejlepšího poslechu dosáhnete vždy pouze s telefony od Samsungu.


Psali jsme: Samsung Galaxy Buds2: Skvělá bezdrátová sluchátka s ANC


V uších sedí jako přibitá

U sluchátek máte tu nevýhodu, že se všem absolutně nezavděčíte. Někomu padnou skvěle už s původními nástavci, někdo musí sáhnout po menších (větších) a jinému nepomůže ani svěcená voda. To je prostě fakt, protože nikdo z nás nemá stejné uši. A v mém případě? Odpovím bez obalu: jednička s hvězdičkou a k tomu dvakrát podtržená.

  • V uších sedí naprosto skvěle

Otevřel jsem krabičku, špunty vyndal, nasadil a od té doby jsem je nesundal (úsměv). Mají zvýšenou odolnost? Mají, ale bohužel jen IPX2 (ochrana proti proti padající vodě, když je přístroj v poloze 15 stupňů – pozn. redakce). Osobně bych raději IPX4, kdy voda může “stříkat” v jakémkoliv směru (ideální do posilovny, náročnější outdoorové sporty apod.).

Zatímco v případě Galaxy Buds+ jsem při poslechu svého oblíbeného Spotify playlistu po hodině běhu cítil, že uši pod jejich “tíhou” dostávají malinko zabrat, s Galaxy Buds2 mi tohle nehrozí. Hodím na sebe “mundúr”, zavážu boty, nasadím sluchátka, zapnu Prodigy a pádím. Kdyby na mě negestikulovali sousedi a já je neodbyl s tím, že mám špunty v uších, tak o nich vážně nevím.

Výdrž je menší zklamání

Samsung slibuje, že novinka zvládne 5 hodin nepřetržitého poslechu s aktivním ANC a 7,5 hodiny, pokud funkci vypnete. Dobíjecí pouzdro pak dodá šťávu na dalších 21,5 h, takže v konečném součtu se dostanete na nějakých 29 hodin. Zatímco papír snese všechno, realita může být trošku jiná.

  • Výdrž je dobrá, ale čekal jsem malinko víc

Svoji roli hraje určitě i to, jak často si jednotlivé skladby přepínáte nebo stopujete atd. I odezva na dotyk totiž funguje jako výborný požírač energie. Já jsem se s ANC dostal na 4,45 hodiny hraní a zhruba na necelých 7 hodin bez ANC, což proti hodnotám avizovaným Samsungem není nijak zásadní rozdíl.

A proč to zklamání? Protože předchůdce (Galaxy Buds+) byl bezkonkurenční “držák”, byť bez potlačení okolního hluku. Špunty totiž těsnily natolik skvěle, že jste stejně zvuky z venčí neslyšeli. V tomto ohledu jsou Galaxy Buds2 o krok pozadu, a to je škoda. Výdrž mají výbornou, nikoliv vynikající.

Ovládání: láska na dotek

Oproti minulé generaci je citlivost na dotek výrazně lepší a funguje v pohodě i s rukavicemi (běhání v zimě nebude problém). Veškerá nastavení provádíte v přehledné aplikaci Galaxy Wear. K dispozici máte jednoduchá gesta, kdy jedním dotykem spustíte nebo zastavíte přehrávání skladby, dvojitým poklepáním píseň přeskočíte nebo přijmete / ukončíte telefonický hovor.

Určitě si nechte v základu aktivní funkci “Snadné připojení sluchátek”, díky které si špunty prakticky jen nasadíte a v mžiku se spárují s telefonem. A za pozornost rozhodně stojí i sekce “Dotyk a podržení”, kde si vybíráte, jak mají Galaxy Buds2 reagovat při delším dotyku. Já takto ovládám hlasitost, ale můžete si k této možnosti přiřadit spouštění Spotify nebo tlačítko Bixby.

Zvuk: prostě skvělý

Není třeba chodit kolem horké kaše. Novinka je hlavně pro masy stejně jako konkurenční mutace od Huawei, Applu, Realme apod. S tím souvisí dvě podstatné věci: a) cena, b) podpora. Galaxy Buds2 startují na pultech obchodů za 3 790 Kč, což je o třetinu méně, než za kolika šla do prodeje Galaxy Buds+, tudíž za mě palec nahoru.

Na druhou stranu, pokud se ptáte, jestli tyto špunty umí i aptX nebo LDAC, tak odpověď zní: ne! Při dané cenovce to není vyloženě hendikep, ale je dobré, abyste před koupí věděli. A nejen to. Spousta konkurenčních “no name” značek převážně čínské provenience tohle umí (a mnohdy i levněji), to jen pro pořádek.

  • přepínání mezi ANC a ambientním režimem je manuální

Zvuk je na danou třídu výborný, čistý, bez šumu a zkreslení, a to i tehdy, když to “osolíte” na nejvyšší hlasitost. Středy jsou výrazné a prokreslené, výšky přesné a basy poměrně plastické a hutné (i když mohly by být basovější). Při volání je kvalita i hlasitost rovněž vynikající. Navíc s aktivním ANC (které by mohlo být subjektivně malinko silnější) vás nebudou okolní ruchy ani v nejmenším trápit.

Mám si Galaxy Buds2 koupit?

Samsung Galaxy Buds2 jsou velmi povedenou mezigenerační evolucí, nikoliv revolucí. To jim však na kvalitě nijak neubírá. Jsou lehoučké, mají solidní výdrž a na svou třídu vynikající přednes. V uchu perfektně sedí, netlačí a jsou příjemným společníkem nejen k poslechu hudby, ale fungují dobře i jako bezdrátový headset.

Za startovací cenu jde bez debat o velmi zajímavou koupi. Když však přihlédnu k tomu, že loňská Galaxy Buds+ jsou momentálně o tisícovku levnější nebo Galaxy Buds Pro cca o 500 Kč dražší, konkuruje si jihokorejská značka sama ve vlastním rybníku.

Samsung Galaxy Buds2
Samsung Galaxy Buds2 | foto: FONETECH

Co se nám líbilo?

  • výborný zvuk
  • slušné výšky, překvapivě dobré basy
  • ergonomie
  • dobrá výdrž, bezdrátové nabíjení
  • rychlé reakce na dotyk

Co se nám nelíbilo?

  • ANC by mohlo být účinnější
  • jen odolnost IPX2
  • design oproti předchůdcům nepůsobí tak prémiově
Total
0
Shares