- Rusko chce dosáhnout technologické nezávislosti
- Nejdříve se ale musí poprat s produkcí zaostalých 90nm procesorů
Zatímco na západě lidé na počítačích s procesory Intel Pentium hráli pokročilé střílečky jako DOOM II nebo Wolfenstein, posledním technologickým výstřelem v tehdejším Sovětském svazu byla černobílá digihra Nu pogodi (Jen počkej zajíci). Kdo ji měl tenkrát doma, byl králem sídliště. O zhruba třicet let později vše směřuje k tomu, že se historie zopakuje, a zatímco západ bude technologicky vzkvétat, Rusové se vrátí do minulosti.
Nepřehlédněte: Američané se chystají vybudovat datacentra na Měsíci. Napájet je má nukleární reaktor
Pamatujete na 90nm procesory? My už také ne!
Protože je Rusko sankcionováno velkou částí západního světa kvůli válce na Ukrajině a nemůže moderní čipy získávat od obvyklých dodavatelů, připravuje plány na oživení své churavějící výroby polovodičů.
Nový technologický plán země zahrnuje obrovské investice, ale přesto stanovené cíle budí rozpaky. Zatímco největší smluvní výrobce čipů na světě Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) plánuje dosáhnout 2nm produkce do konce roku 2026, Rusko chce pokrýt poptávku vlastními 28nm čipy do roku 2030.
Ruská vláda v uplynulých dnech představila předběžný plán rozvoje mikroelektroniky, který během příštích osmi let spolkne investice ve výši přibližně 39 miliard dolarů. Pokud jde o samotnou výrobu polovodičů, Rusko plánuje investovat 5 miliard dolarů do nových výrobních technologií a jejich uvedení do praxe.
Jedním z krátkodobých cílů země je do konce letošního roku nastartovat lokální výrobu čipů pomocí 90nm procesu. Dlouhodobějším cílem je zavedení výroby prostřednictvím uzlu 28 nm do roku 2030, což třeba společnost TSMC učinila již v roce 2011.
Ukrást a okopírovat
Rusko bylo historicky vždy úspěšné v oblasti vývoje softwaru, ale neúspěšné při návrhu a výrobě vlastních čipů. I když existují plány na výchovu místních talentů a vývoj polovodičů na domácím trhu, jednou z věcí, které země plánuje udělat do konce letošního roku, je zavést program reverzního inženýrství „zahraničních řešení“ k převedení jejich výroby do Ruska. Rusové tak plánují dělat to, co Čína, tedy krást bez uzardění know-how západních zemí.
Zdroj náhledové fotografie: Camila Fernández / Unsplash
Takže správa. Prosíme při koupi nového auta,si kupte i vozík, ať máte kde vozit řídící elektroniku 😂😂