- Ruský prezident oznámil novou misi bez lidské posádky
- Sonda Luna 25 má na Měsíci přistát ještě letos
Američané chtějí vrátit člověka na Měsíc. I proto, aby se tam mohli astronauté připravit na let k Marsu. Nejsou však sami, podobné plány mají i Rusové. Vladimir Putin během své poslední návštěvy kosmodromu Vostočnyj oznámil novou misi, jejímž cílem bude přistání na povrchu našeho nejbližšího vesmírného souseda.
Nepřehlédněte: Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce, která vám vezme dech
Mise na Měsíc bude úspěšná, doufá Putin
„Musíme se úspěšně postavit výzvám průzkumu vesmíru,“ uvedl Putin. Během prohlášení nastínil i budoucnost ruských vesmírných technologií. Rusko podle jeho slov musí pokračovat v pracích na „vesmírné lodi nové generace“, jakož i na vesmírných technologiích.
Nová lunární mise má z Vostočného odstartovat 22. srpna — tedy pokud půjde vše podle plánu. Ale jestli se Rusku skutečně podaří přistát na Měsíci během příštích osmi měsíců, je přinejlepším pochybné. Automatická sonda Luna-25 se totiž dlouhodobě potýká s technickými problémy, původně měla odstartovat již v roce 2016. Existuje tak velká šance, že mise bude nakonec odložena.
Russia will renew its lunar program with a new moon landing mission, President Vladimir Putin announced https://t.co/bmtb038NKp
— The Moscow Times (@MoscowTimes) April 12, 2022
Rusové chtějí s Čínou zbudovat základnu
Putin nicméně doufá, že k žádným komplikacím nedojde a sonda letos na Měsíci skutečně přistane. Projekt Luna 25 je plánovaným odrazovým můstkem k budoucímu cíli zřídit do roku 2035 společnou lunární stanici s Čínou.
Rusko zároveň hodlá navázat na mise bývalého Sovětského svazu k Venuši a zahájilo projektování kosmického aparátu Veněra-D, který by měl znovu prozkoumat povrch planety. Podle tamních odborníků je start plánován na rok 2029.
Závěrem připomeňme, že vesmírný program Ruska momentálně čelí sankcím kvůli invazi země na Ukrajinu, přičemž hlavní partneři, včetně NASA a Evropské vesmírné agentury, spěchají s hledáním alternativ k raketám ruské výroby pro své nadcházející mise.
Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Unsplash