- Ruští hackeři útočili na vědce Spojených států
- V hledáčku měli experty tří jaderných laboratoří
Ruskem podporovaní hackeři loni provedli útoky na tři jaderné výzkumné laboratoře ve Spojených státech. Informují o tom zahraniční média, podle kterých se snažili dostat k tajným informacím Brookhavenské, Argonnské a Lawrencovy livermorské národní laboratoře v Kalifornii.
Nepřehlédněte: Používáte Twitter? Hackeři se možná zmocnili i vašeho účtu, raději si hned změňte heslo
Hackeři použili mnohokrát ověřenou techniku zvanou phishing. Vytvořili falešné přihlašovací stránky a rozesílali e-maily jaderným vědcům ve snaze získat jejich přístupové údaje. Z vyšetřování vyplývá, že se odborníky snažili donutit se zaregistrovat na falešných webech goo-link.online a online365-office.com, které vypadaly podobně jako legitimní služby poskytované společnostmi Google a Microsoft.
Obávaná hackerská skupina Cold River
Není znám důvod, proč právě tyto laboratoře se staly terčem útoku. Ani to, zda se Rusům k nějakým informacím podařilo dostat. Americké ministerstvo energetiky, stejně jako mluvčí Brookhavenské a Lawrencovy livermorské národní laboratoře, odmítlo celou záležitost komentovat.
Skupina si poprvé získal pozornost zpravodajských odborníků poté, co v roce 2016 zaútočila na britské ministerstvo zahraničí. Později byla spojována s dalšími významnými hackerskými incidenty, ke všem došlo po invazi na Ukrajinu. Útoky na americké laboratoře se měly odehrát v době, kdy experti OSN prováděli inspekci Ruskem kontrolované atomové Záporožské elektrárny na Ukrajině.
Útoky budou zřejmě pokračovat
Adam Meyers, viceprezident pro zpravodajství kyberbezpečnostní společnosti CrowdStrike, uvádí, že Cold River je „jednou z nejdůležitějších hackerských skupin, o kterých jste nikdy neslyšeli“. A že je „zapojena do přímé podpory informačních operací Kremlu“.
Západní představitelé opakovaně tvrdí, že Rusko se dopouští rozsáhlých hackerských útoků a kybernetické špionáže. Moskva tato obvinění vždy popře.
Zdroj náhledové fotografie: Stillness InMotion / Unsplash, zdroj: GizChina