Kamera, sledování

Rumburakův plášť neviditelnosti je realitou. Barevný svetr oklame bezpečnostní kamery, aby si myslely, že jste zvíře

  • Italský startup se vytáhl
  • Vytvořil speciální svetr
  • Oslepí kamery s umělou inteligencí

Prozatím bylo něco takového možné jen v Arabele nebo Harrym Potterovi. Italská firma Cap-able ovšem tvrdí, že plášť neviditelnosti existuje. Vypadá však jinak, než si představujete.


Nepřehlédněte: Konečná: Tyto telefony Xiaomi nedostanou MIUI 14. V Česku je denně používají desetitisíce lidí


Svetr funguje jako plášť neviditelnosti

Stále více lidí má strach z neustálého dohledu veřejných kamer s umělou inteligencí. Ve střední Evropě jde zatím naštěstí o hudbu blízké budoucnosti, v totalitních státech již ale na obyvatele dohlíží miliony očí s technologií rozpoznávání obličejů.

Podobné funkce přitom denně používáme, aniž bychom si to uvědomovali. Například při odemykání chytrých telefonů (funkce Face ID na iPhonu) nebo během používání sociálních sítí, kdy software při videohovoru nahradí obličej uživatele nějakým vtipným filtrem (třeba opicí nebo helmou astronauta).

Kdy se dočkáme Arabelina prstenu?

Kvůli rostoucím obavám o bezpečnost obyvatel v přemodernizovaném světě navrhl startup Cap-able kolekci Manifesto, která zahrnuje triko, svetr a tepláky, pro co nejdokonalejší kamufláž ve skutečném světě.

Oblečení využívá kombinaci neobvyklých vzorů, které blokují biometrické údaje a matou kamery s umělou inteligencí, aby nositele nesprávně zařadily mezi psy, zebry nebo žirafy. Triko přijde na 6 800 Kč, zatímco svetr a tepláky na 10 200 Kč, respektive 6 600 Kč.

Navzdory obavám, že by oblečení mohli nosit zločinci, aby skryli svou identitu, generální ředitelka Rachele Didero říká: „Ve světě, kde jsou data novým zlatem, řeší Cap-able otázku soukromí a otevírá diskusi o důležitosti ochrany před zneužitím ze strany biometrických sledovacích kamer.“

Didero dodává, že oblečení bylo testováno na YOLO – nejpopulárnějším systému detekce obličejů v reálném čase. Lidé, kteří nosili oblečení Cap-able, nebyli rozpoznáni, software místo člověka identifikoval psy, zebry nebo žirafy.

Pláštěm neviditelnosti se však nezabývají jen Italové, ale také vědci z Marylandské univerzity, kteří vytvořili plášť neviditelnosti v podobě svetru s vánoční tématikou. Na oblečení navrhli bizarní vzor, který algoritmy zmate natolik, že stroj člověka nerozpozná.

Výzkumníci předvedli, jak vše funguje na fotografiích a videu, kdy je nositel svetru neidentifikovatelný v davu lidí, jejichž obličeje jsou v reálném čase sledovány. Psali jsme o tom zde.

Zdroj náhledové fotografie: vjkombajn / Pixabay, zdroj: Metro

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Jak málo stačí k oklamání AI 🙂 .Dříve či později pravděpodobně programátoři upraví způsob rozpoznávání postav. A pak někdo další vymyslí jinou maskovací techniku, …. Vývoj nezastavíš ..

  2. takže je to jako s virem. nejdřív vir a pak se vymýšlí antivir..
    takže velký bratr je vir a oblečení je antivir…

Comments are closed.