- Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vypadá zatmění Slunce na Marsu?
- Robotické vozítko Perseverance výjimečný úkaz zachytilo v detailním videu
Robotické vozítko Perseverance americké vesmírné agentury NASA natočilo zatmění Slunce na Marsu a video poslalo na Zemi. Výsledek bere dech. Mrkněte se!
Nepřehlédněte: Jako ve Star Treku! NASA na vesmírnou stanici ISS holoportovala lékařský tým ze Země
Takhle vypadá zatmění Slunce na Marsu
Je to pták! Je to letadlo! Ne, to je Phobos, měsíc Marsu, který má tvar „brambory“ a právě křižuje přes Slunce! Zatmění slunce na rudé planetě pochopitelně nevypadá stejně jako na Zemi, ale to mu na atraktivitě vůbec nic neubírá. Pro natočení videa rover Perseverance využil systém Mastcam-Z (písmeno Z znamená zoom), což je zatím nejdokonalejší pár „očí“, jaký kdy lidstvo na Mars poslalo.
„Toto podrobné video může vědcům z mého týmu pomoci lépe porozumět oběžné dráze měsíce Marsu a tomu, jak jeho gravitace ovlivňuje vnitřek Marsu, včetně jeho kůry a pláště,“ uvedl rover na Twitteru (ano, Perseverance od NASA tweetuje v první osobě, což nám všem připomíná, proč se znovu mrknout na animák WALL-E).
Video bylo pořízeno 2. dubna, tedy v 397. marsovský den (408. pozemský den) mise Perserverance na rudé planetě. Zatmění trvalo něco málo přes 40 sekund, což je mnohem kratší doba než u typického zatmění Slunce, které vidíme zde na Zemi – obvykle trvá asi sedm a půl minuty. Slunce na Marsu také není zastíněno úplně, Phobos je totiž 157krát menší než Měsíc.
Phobos je 157krát menší než náš Měsíc
„Věděla jsem, že to bude dobré, ale nečekala jsem, že to bude tak úžasné,“ uvedla v tiskové zprávě Rachel Hows, členka týmu Mastcam-Z, která kamery obsluhuje. „Když dorazí (obrázky a video), je to jako narozeniny nebo svátek. Tušíte, co přijde, ale stále je tu prvek překvapení, než uvidíte konečný výsledek.“
Zaznamenané zatmění Slunce na Marsu je bezpochyby úchvatná podívaná, ale Phobos tu bohužel nebude věčně. Vědci už dnes vědí, že jak gravitace mění dráhu samotného měsíce a on se pomalu přibližuje k Marsu, dojde za několik desítek milionů let k tomu, že do něj narazí.
Zdroj náhledové fotografie: NASA