Perseverance, Mars

Rover NASA Perseverance na Marsu vyfotil „neobvykle barevný“ západ slunce

  • Na Zemi patří západ slunce k nejpoutavějším představením
  • Jak ale tentýž nebeský úkaz vypadá na rudé planetě?

V červenci letošního roku vozítko Perseverance oslavilo svůj 842. marťanský den na Marsu. Když rudá obloha nad ním začala tmavnout, robot otočil levou navigační kameru k mlhavému obzoru a zachytil velkolepý západ slunce, kolem kterého se obloha rudé planety rozzářila podivnou chladnou barvou.


Nepřehlédněte: Nové barvy mohou výrazně snížit účty za elektřinu. Stačí natřít a vymalovat


Rover NASA na Marsu zachytil západ slunce

Snímek z roveru se vůbec nepodobá západu slunce, který běžně vídáme na Zemi, a má to dobrý důvod. Mars je od Slunce dál než Země, což znamená, že světlo na tomto blízkém planetárním tělese nemá zdaleka takovou sílu – dopadá na něj nanejvýš méně než polovina slunečního záření než na Zemi.

Navíc má Mars jen procento atmosféry, kterou má naše planeta, a ta se skládá převážně z oxidu uhličitého, jen s malým podílem dusíku a stopovým množstvím kyslíku. To znamená, že sluneční záře na obou planetách zcela jinak interaguje s atmosférou.

Když sluneční světlo vstoupí do zemské atmosféry, interaguje s kyslíkem, dusíkem a dalšími částicemi na obloze a rozptyluje modré světlo široko daleko. Díky tomu na naší planetě během dne pozorujeme modrou oblohu. Když však Slunce klesá pod obzor nebo stoupá nad něj, musí jeho světlo pronikat více atmosférou. To znamená, že většina modrých a fialových vlnových délek je odfiltrována v okamžiku, kdy světlo dosáhne našich očí a vidíme už jen oranžovou a červenou barvu.

„Na Marsu sluneční svit neinteraguje s kyslíkem nebo dusíkem, ale s prachem bohatým na železo, který „visí“ v atmosféře a během dne rozptyluje na obloze červené světlo s nižší frekvencí. Za soumraku je však červené světlo odfiltrováno a obloha skrze prachový opar září chladným odstínem,“ píše server Science Alert.

„Barvy na Marsu jsou vytvářeny tak, že jemný prach má tu správnou velikost, takže modré světlo proniká atmosférou o něco účinněji,“ vysvětluje vědec Mark Lemmon z Texaské univerzity. „Když se modré světlo od prachu rozptýlí, zůstává blíže směru Slunce než světlo jiných barev. Zbytek oblohy je žlutý až oranžový, protože žluté a červené světlo se rozptýlí po celé obloze, místo aby bylo pohlceno nebo zůstalo blízko Slunce.“

Vědci zkoumají rudou planetu

Protože sluneční světlo dopadá na prach i vysoko v marťanské atmosféře, může tento namodralý opar přetrvávat i několik hodin po západu nebo východu slunce. „Soumrak na Marsu je skvělou dobou pro fotografování mraků, protože jsou osvětleny na tmavém pozadí. Vědci pak mohou tyto snímky použít ke studiu složení atmosféry rudé planety,“ říkají vědci.

Na začátku letošního roku vozítko Curiosity zachytilo snímek slunečních paprsků, které pronikají skrz mračna na marťanské obloze s dosud nevídanou jasností.

Již téměř dvě desetiletí zachycují západy slunce na Marsu vozítka Curiosity, Perseverance, Spirit a Opportunity. A každý snímek, který se dostal do rukou vědcům na Zemi, je jedinečný.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA, Science Alert

Total
0
Shares