Slunečnice, rostlina

Rostliny komunikují: Když chřadnou, křičí a pláčou, zjistili vědci. Poslechněte si, jak zní

  • Rostliny vydávají zvuky
  • Poslechněte si je

Před více než 70 lety napsal Roald Dahl povídku, ve které si hlavní hrdina sestavil přístroj, díky kterému slyší zvuky, jež vydávají květiny a stromy. Nejedná se však o úplnou fikci, protože nová studie tvrdí, že rostliny skutečně křičí, i když ne zcela tak, jako v knize.


Nepřehlédněte: Netflix padl a už není streamovací jednička. Uživatele naštval šikanou a slabou nabídkou obsahu


Definitivní důkaz: Rostliny pláčou

Podle nového výzkumu, který uveřejnil server Cell, vydávají rostliny zvuky, které lze slyšet až na vzdálenost několika metrů. I když nemusí nutně křičet – pokud jsou ve stresu, například z důvodu nedostatku vody – vydávají zvuky, které lze přirovnat k lidskému pláči.

„Dokonce i na tichém poli existují zvuky, které neslyšíme, a tyto zvuky nesou informace,“ vysvětluje evoluční bioložka a teoretička na univerzitě v Tel Avivu Lilach Hadanyová.

Nutno ovšem dodat, že se jedná o zvuky ultrazvukové, takže lidé je pouze svýma ušima zaznamenat nedokážou. Odborníci však naznačují, že některá zvířata by toho být schopná mohla.

Vědci zjistili, že rostliny začnou vydávat zvuky, když se blíží dehydrataci, a že mohou vysílat varování – nebo chcete-li křičet – do okolí ještě mnohem dříve, než začnou vykazovat známky vadnutí. Stresované rostliny vydávají 30 až 50 zvuků za hodinu, zatímco vodou dobře zalitá kytička se za 60 minut připomene maximálně jednou.

Komunikují se včelami?

„Je to vzrušující objev, který do jisté míry odpovídá Dahlově povídce z roku 1949. Zvuky vydávané růžemi při jejich řezání v tomto příběhu se samozřejmě značně liší od praskání, které vědci zachytili během své studie,“ píše server Cell.

Rostliny sice nekřičí vřískavým způsobem, ale je zajímavé, že vydávají zvuky a komunikují slyšitelně s okolním světem. Možná tyto zvuky hrají klíčovou roli v tom, jak s těmito rostlinami komunikují ostatní tvorové – například včely nebo jiní opylovači. Tyto zvuky si můžete poslechnout na zvukové nahrávce, kterou vědci zveřejnili.

Zdroj náhledové fotografie: Michelle Francisca Lee / Unsplash, zdroj: Cell

Total
0
Shares