- Chtěli byste chodit snadněji a rychleji?
- Díky robotickým botám to brzy bude možné
Iron Man je komiksový superhrdina, který zachránil svět, a zdá se, že jeho oblek inspiroval vědce ze Stanfordovy univerzity. Ti totiž hlásí, že sestrojili robotickou botu, díky které snadno přidáte do kroku.
Nepřehlédněte: Nejrychlejší boty na světě vypadají jako z budoucnosti. Moonwalkers jsou kolečkové sandály s umělou inteligencí
Chtěli byste robotické boty?
Někteří loudalové sice začali v poslední době používat elektronické koloběžky, jednokolky a longboardy, ale mnozí z nich nadále zamořují městské ulice svým ledově pomalým tempem. Jedna slavná univerzita se to naštěstí snaží změnit.
Laboratoř biomechatroniky Stanfordovy univerzity vytvořila automatizovaný exoskeleton, který člověku umožňuje chodit v podstatě bez námahy. Postdoktorand Patrick Slade, odborník na robotiku, řekl: „Tohle je Iron Man ve skutečném světě. Je to v podstatě motorizovaná bota. Tím, že nahradíme funkci lýtka motorem, můžeme skutečně přidat do kroku a chodit snadněji a rychleji.“
Skelet se nasazuje na boty vybavené senzory a připevňuje se k lýtkovému svalu pomocí výztuhy, drátů z uhlíkových vláken a další elektroniky. Tyto futuristické boty, pokud tomu tak budeme říkat, jsou zatím všechno, jen ne univerzální a už vůbec nenápadné.
Na druhou stranu využívají strojové učení, tedy umělou inteligenci (AI), aby se naučily, jak uživatel chodí, a poté přizpůsobily svou asistenci jeho jedinečnému kroku. Lidé, kteří futuristické boty již vyzkoušeli, tvrdí, že fungují jak mají, jen je trochu těžké si na ně zvyknout.
Dostanou se do prodeje?
Stávající exoskelety se zatím výrazněji neprosadily, protože než se s nimi naučíte chodit a ovládat je, je zapotřebí spousta tréninku. Navzdory všemu, co vidíte v komiksech a filmech se superhrdiny, jsou exoskelety opravdu, ale opravdu složité. Boty s umělou inteligencí to do budoucna mohou změnit. Jen netušíme, zda to budou právě ty, které navrhli vědci ze Stanfordu. Mnohem povedenější nám přijdou kolečkové sandály s umělou inteligencí Moonwalkers.
Zdroj náhledové fotografie: StockSnap / Pixabay, zdroj: TheSun, New Scientist