Sonda DragonFly

Robotická „vážka“ NASA se vydá na Titan. Zkoumat bude první mimozemskou řeku

  • NASA testuje robotickou „vážku“ na jaderný pohon
  • Na Titanu bude létat nad řekami z metanu

V řekách, potocích a jezerech na Titanu na rozdíl od Země neteče voda, ale většinou kapalný metan a etan, a to kvůli velmi nízkým teplotám na povrchu tělesa. Aby NASA mimozemský svět prozkoumala, dopraví na něj velký vrtulový dron Dragonfly. Jeho úkolem bude provádět letecký průzkum, prokládaný řadou mezipřistání, během nichž bude analyzovat organické chemické sloučeniny a jiné materiály, nacházející se na povrchu tohoto měsíce.


Nepřehlédněte: Sonda NASA letí prozkoumat vzácný asteroid, který má větší hodnotu než všechno na Zemi dohromady


NASA vyšle dron na Titan

Lidstvo se chystá na Titan, ale ještě než k historické misi Dragonfly dojde, musí se NASA ujistit, že vše půjde podle plánu a stroj nezaskočí nehostinné podmínky na vzdáleném měsíci. V současné době proto probíhá intenzivní testování dronu s jaderným pohonem o velikosti malého automobilu, který staví Laboratoř aplikované fyziky Johna Hopkinse (APL) v Laurelu ve státě Maryland. Vědci počítají s tím, že mise na Titan bude zahájena v roce 2028 a o šest let později se Dragonfly poprvé ponoří do jeho atmosféry.

Hmotnost bezpilotního stroje bude přibližně 450 kilogramů, nepůjde tedy o žádného drobečka. Ve vzduchu ho udrží osm vrtulí, z nichž každá bude mít průměr asi metr. Konstruktéři počítají s tím, že v atmosféře měsíce se bude pohybovat maximální rychlostí 36 kilometrů za hodinu a během dvou let urazí zhruba 180 kilometrů.

Titan, NASA
Zdroj: interozitor / Pixabay

Titan jako druhá Země?

Dron bude při své primární misi trvající 2,5 roku probádat různá prostředí od organických dun až po dno impaktního kráteru, kde voda v kapalném stavu a složité organické látky, jež jsou klíčem k životu, kdysi možná desítky tisíc let existovaly společně.

Titan jako jediný satelit v naší sluneční soustavě, o němž je známo, že je pokryt hustou atmosférou a na jeho povrchu se nacházejí tekutá moře, již dlouho zajímá planetární vědce, kteří se domnívají, že připomíná prapůvodní Zemi bohatou na metan a mohl by nabídnout potřebná vodítka k pochopení geneze života ve vesmíru.

Řeky uhlovodíků v kombinaci s přítomností organického materiálu potenciálně podporujícího život posilují argumenty o obyvatelnosti Titanu, které Dragonfly pomůže ověřit.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space, NASA

Total
0
Shares