Nudle

Robot ve tvaru nudle dokáže utéct z bludiště. Zajímá vás jak?

  • Netradičně vypadající robot sbírá energii ze zahřátého povrchu
  • Poté ji používá k pohybu a dokonce i k úniku z labyrintu

Malý robot bez baterie a pokročilé elektroniky se umí převalovat na řadě povrchů a unikat z jednoduchých bludišť tím, že sbírá tepelnou energii a převádí ji do pohybu.


Nepřehlédněte: Mimozemšťané brzy kontaktují lidstvo. Důkaz, že je na Marsu život, se objeví do 20 let, tvrdí vědec


Robot jako těstovina? Proč ne!

V lidské představivosti mají roboti odjakživa mnoho podob. Lidé si je nejčastěji představují jako stroj s lidskou podobou, který je vybaven umělou inteligencí, podobně jako Bishop ve slavném sci-fi hororu Vetřelci. Nebo jako nelítostné stroje v Terminátorovi, kovové a chladné. Málokoho by asi napadlo, že robot může vypadat i jako obyčejná nudle do polévky, která se kroucením pohybuje vpřed. Úspěchem se pochlubili vědci z univerzity v Severní Karolíně.

Pro stavbu robota výzkumníci použili materiál podobný gumě impregnovaný tekutými krystaly. Po umístění „nudle“ na povrch zahřátý alespoň na 55 °C se části, které se dotýkají povrchu, zahřejí a rozšíří (expandují), zatímco zbytek těla zůstane bez reakce. To způsobí kroutivý pohyb a robot se začne převalovat rychlostí – a teď se podržte, až 3,8 milimetru za sekundu.

Dokáže se proplést bludištěm

Přestože robot nemá žádné výpočetní schopnosti, může dosáhnout poměrně složitých úkolů, jako je třeba navigace v bludištích. Pokud narazí na překážku, mírně změní směr a může pokračovat v pohybu. Pokud narazí na nějakou větší překážku, kterou nelze obejít, bude na ni tlačit tak dlouho, dokud nezmění tvar a nezačne se kutálet opačným směrem. Neustálým narážením a změnou tvaru by se tak po nějakém čase dostal i z bludiště, píše server NewScientist. Vše hezky vysvětluje video, které si určitě pusťte.

Robot je schopný pohybovat se po hladkých površích, písku i drobných kamenech. Dokáže si navíc poradit i s mírnými svahy a zvládne posouvat překážku o hmotnosti až 0,3 gramu. Vědci říkají, že schopnosti těchto robotů jsou omezeny „materiálovou inteligencí“, což je samozřejmě pravda. V podstatě se dá říct, že to není robot, ale chová se jako robot. Využití by podobní roboti mohli najít v biomedicíně. Kdyby se je vědcům podařilo vyrábět v mikroskopickém měřítku, mohli by se snadno pohybovat lidském těle.

Zdroj náhledové fotografie: Alexas_Fotos / Pixabay

Total
0
Shares