- Experiment německých vědců demonstruje skrytý potenciál lithium-iontových baterií
- Pouhá změna nabíjení může vést k zásadnímu prodloužení životnosti
Nad obzorem se rodí nová technologie, díky které by současná generace lithium-iontových baterií mohla nabízet až dvojnásobnou výdrž. Nový algoritmus vyvinuli vědci z Helmholtz-Zentrum a Humboldtovy univerzity v Berlíně. Skutečně by to mohlo přinést revoluci do světa technologií s akumulátory.
Nepřehlédněte: Konec nabíjení elektroniky? Čínská firma ukázala věčnou jadernou baterii
Revoluční baterie
Výzkumníci z vyjmenovaných institutů odhalili, že alternativní řešení by mohlo zajistit mnohem delší životnost lithiových baterií, protože by byly odolnější a mohly by si zachovat mnohem vyšší energetickou kapacitu i po stovkách cyklů vybíjení a nabíjení.
To by mohlo v praxi znamenat, že všechny přístroje s lithium-iontovými akumulátory by se po stránce výdrže a baterie mohly dožít výrazně delší doby. Mohlo by tak být standardem, že mobilní telefon nebudete vlastnit a používat jen dva nebo tři roky, ale čtyři až šest let.
Jednou taková výdrž. Jak to?
Jde o změnu způsobu, jakým nabíječka přivádí proud do elektrolytu uvnitř baterie. Změnou nabíjecího algoritmu můžeme podle vědců dosáhnout toho, že dnešní kompaktní a robustní li-ion baterie vydrží mnohem déle. To je nesmírně důležité, protože tyto baterie se začínají objevovat v mnoha produktech.
Zdaleka nejde jen o mobilní telefony nebo laptopy, hodinky a podobně. Jde především o elektromobily. Poskytnutí baterií s delší životností by zvýšilo hodnotu těchto vozidel pro spotřebitele po celém světě, zároveň by mohlo rozšířit trend elektromobilů mezi další zákazníky.
Zdroj náhledové fotografie: StockSnap / Pixabay, zdroj: BGR