Větrná turbína

Rekordní čínská větrná turbína míří až do oblak. Vyrobí tolik elektřiny, že by mohla napájet český Liberec

  • Čína postaví nejvyšší větrnou turbínu na světě
  • Bez problémů zaopatří až 96 tisíc domácností

V souboji o to, kdo vyrobí nejvýkonnější větrnou turbínu na světě, jsou zatím nejúspěšnější Číňané. Oznámili, že staví gigantickou větrnou turbínu, která bez problémů zaopatří 96 tisíc domácností, což zhruba odpovídá severočeskému Liberci.


Nepřehlédněte: Robot na čištění solárních panelů vypadá jako obyčejný kuchyňský pomocník. Výrobu elektřiny vylepší o 15 procent


Rekordní turbína MySE 18.X-28

Zapomeňte na obří turbíny Haliade-X od společnosti GE a V236 od Vestas Wind Systems, čínská MySE 18.X-28 se tyčí až do nebes – její rozměry jsou bez přehánění impozantní. Jedná se o 280 metrů vysoké monstrum, které pokryje poptávku celého města.

Tato nová turbína je větší a výkonnější než turbíny jiných čínských společností, například těch od China Three Gorges, Goldwind nebo CSSC Haizhuang. Je také výkonnější než současné typy předních západních společností Siemens Gamesa, Vestas a General Electric.

Dogger Bank, turbína
Zdroj: Nicholas Doherty / Unsplash

Elektřina pro 96 000 domácností

MySE 18.X-28X má rotor o průměru 280 metrů a superdlouhé lopatky o délce 140 metrů. Turbína má oběžnou plochu 66 052 čtverečních metrů – to odpovídá ploše devíti fotbalových hřišť, píše server Electrec. Dosavadní nejvýkonnější turbína světa H260-18M od CSSC Haizhuangm generuje energii na ploše „jen“ 53 000 čtverečních metrů.

Při dlouhodobé průměrné rychlosti větru dokáže turbína MySE 18.X-28X vyrobit 80 GWh elektřiny ročně, což podle společnosti Mingyang stačí k napájení 96 000 domácností a zároveň snižuje emise oxidu uhličitého o 66 000 tun. Další výhodou je, že je schopna pracovat i v nejextrémnějších podmínkách oceánu, tedy třeba i ve chvílích, kdy kolem bude řádit tajfun.

Zdroj náhledové fotografie: Sander Weeteling / Unsplash, zdroj: Electrec

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Ano, samozřejmě…..přestane foukat vítr a svítit si budu baterkou….to je zdroj jak stehno ! Ano, jako podpora zdrojů ano, ale né jako hlavní zdroj, to je nesmysl. Nicméně u baráku bych ji asi využil……né asi, ale určitě!

  2. A když nefouká, tak si ji můžete akorát vyfotit. To jsou takové senzace po kterých kulový.

  3. 96000 domácností?To je cca 2,3 KW na domácnost a den (tak,tak na provoz ledničky,kotle,a max.osvětlení.) Kde je sporák,vysavač pračka,konvice,televize stolní pc a jiné spotřebiče s větším odběrem? (podobný blábol,jako dojezd elektromobilů s kouzelnám slůvkem “AŽ”)
    Nehledě na to,že se jedná o max. instlovaný výkon. Tzn vítr se silou vichřice,těsně předtím,než bezpečnostní systém turbínu odstaví a vypne . S průměrným ročním výkonem to bude mít pramálo společného.

Comments are closed.