- Čína postavila impozantní větrnou turbínu.
- Bez problémů zaopatří tisíce domácností.
Čínští experti ze společnosti Dongfang Electric Corporation uvedli do provozu zatím nejvyspělejší, největší a nejvýkonnější větrnou turbínu určenou pro mořské farmy. Upozornil na to server Interesting Engineering.
Nepřehlédněte: Omylem vyhodil půl miliardy v bitcoinech do popelnice. Teď chce rozkopat skládku a žaluje město
Větrná turbína budoucnosti?
Zdá se, že v oblasti větrných turbín zatím tahají za delší konec konec provazu Čínané. Dokládá to oznámení, podle kterého uvedli do provozu největší a nejvýkonnější větrnou turbínu na světě. Podle zástupců Dongfang Electric Corporatin je rekordní turbína navržena pro provoz v oblastech s rychlostí větru kolem osmi metrů za sekundu a zkonstruována tak, aby odolala i extrémním situacím.
Větrná turbína je instalována v testovacím centru na pobřeží v jihočínské provincii Kuang-tung. Ve špičce má výkon 26 megawattů (MW) a průměr rotoru je 310 metrů, je tedy téměř o 50 metrů větší než 20MW turbína společnosti Mingyang.
Chcete další působivý údaj? Turbína má oběžnou plochu 53 000 čtverečních metrů – to odpovídá ploše deseti fotbalových hřišť. Stožár je vysoký 185 metrů, což je srovnatelné s mrakodrapem.
Energie pro 55 000 domácností
Turbína dokáže vyrobit 100 GWh elektřiny ročně. Pro představu, toto množství energie stačí k napájení 55 000 domácností. Experti odhadují, že ušetří přibližně 30 000 tun uhlí ročně a sníží emise oxidu uhličitého o 80 000 tun. Turbína je vybavena pokročilými technologiemi, které jí propůjčují odolnost vůči vodě a korozi, a disponuje dvojitým systémem ochrany proti tajfunům. Navržena je speciálně pro pobřežní oblasti s rychlostí větru nad osm metrů za sekundu.
Zvyšování výkonu větrných turbín je jednou z cest, jak snížit náklady na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Proto v posledních letech několik předních výrobců představilo své nové modely, které svou výškou hravě předčí ikonické stavby jako Big Ben nebo Socha Svobody.
V souboji o to, kdo vyrobí nejvýkonnější větrnou turbínu na světě, jsou však zatím nejúspěšnější Číňané, nikoli Evropané či Američané.
Zdroj náhledové fotografie: Siemens Gamesa, zdroj: Interesting Engineering
Turbína ušetří 30 000 tun uhlí za rok a tím sníží emise CO2 o 80 000 tun za rok.
Já opravdu netušil , že v 1 Kg uhlí jsou 2 Kg CO2. Přečte si dotyčný po sobě co napíše? Nebo se pouští do něčeho o čem nemá ani páru.
Otázka je, zda to není jen další uspěchaná stavba na efekt, která se za pár let neopravitelně rozbije nebo ji pokácí první cyklóna. Není umění postavit velký modulární větrník, ale udržet ho v chodu do doby, než se ekologicky vyplatí a než se je naučíme ekologicky rozebírat. Čína návratnost neřeše (státní subvence pro propagandisticky využitelné projekty, absolutní nezájem o ekologii a environementalistiku, levná energie v důsledku přistavování uhelných elektráren) nic ekologicky rozebírat nebude. Bude to štosovat někde za městem nebo házet do moře. Teprve až ukradnou technologii na recyklaci příslušného materiálu poté, co ji někdo ve svobodných zemích vymyslí, pak možná…
Tak ty si dobře vyjetej
8 m/s (necelých 30km/h) … no tenhle článek psal 8 letý nadšenec bez čpetky matematiky v těle 🫣