- Zlepšuje se a vzdaluje střední třídě.
- Test Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G.
Maximálně vybavený model řady Redmi Note 14 od Xiaomi ukazuje, že se série pomalu, ale jistě posunula i do vyšší střední třídy. Smartphone nešetří parádní výbavou, ovšem musíte si za ni připlatit.
Nepřehlédněte: Recenze telefonu Apple iPhone 16 Pro: Brilantně nudný, přesto nejlepší iPhone
Řadu Redmi Note není už asi nutné moc dlouze představovat. Smartphony této série jsou v Česku dlouhodobě populární, protože nabízejí zpravidla hezký poměr ceny a výkonu, někdy i něco extra ve výbavě navrch. V letošní nabídce je jak základní Note 14, tak modely Note 14 5G, Note 14 Pro, Note 14 Pro 5G a Note 14 Pro+ 5G. Dnes si otestujeme špičku aktuální nabídky, tedy model Redmi Note 14 Pro+ 5G.
První dojmy
Po stránce designu má tento model rozhodně čím zaujmout, zejména pak v provedení Lavender Purple (fialová). Ačkoliv vzhled asi nebude tou hlavní věcí, kvůli které si pro Redmi Note 14 Pro+ 5G půjdete do obchodu, tak rozhodně to není žádná ošklivka. Naopak! Líbí se nám především koženková záda, která otisky prstů kryjí dokonale.
Telefon se díky nim a také zaobleným bokům drží parádně v ruce. Podobný pocit jsem dlouho nezažil. Telefon má rozměry 163 × 75 × 8,9-12,7 mm a řadí se tedy spíše k těm rozměrnějším, byť pokud jste zvyklí na velikost moderních smartphonů, tento vás ničím nepřekvapí. Hmotnost 205 gramů je rovněž v normě. Základem Note 14 Pro+ 5G je konstrukce All-Star Armor, která zahrnuje prvky jako vysoce pevný rám z hliníkové slitiny, pěnu pohlcující energii a polymerové materiály tlumící nárazy, což zajišťuje zvýšenou odolnost proti pádům.
Důležité také je, že telefon Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G je těsněný vůči prachu a vodě podle certifikace IP68, což znamená, že mu prach nevadí a pobyt v bazénu s vodou také ne.
Jaký má displej?
Jde o starý známý displej s úhlopříčkou 6,67 palce a rozlišením 1 220 × 2 712 pixelů. Zobrazovací panel je typu P-OLED a nabízí tedy velice kvalitní zobrazení barev. Dále nechybí ani rychlá 120Hz obnovovací frekvence.
Displej je na bocích mírně zaoblený a jeho maximální jas dosahuje hodnoty 3 000 nitů. V displeji je vycentrovaný malý průstřel pro 20Mpx čelní selfie kamerku i zabudovaná optická čtečka otisků prstů. Obrazovce Redmi Note 14 Pro+ 5G není co vytýkat. Povrch displeje chrání sklo Corning Gorilla Glass Victus 2.
Systém? Achillova pata Xiaomi
Software vychází ze základů operačního systému Android 14, grafická nadstavba je pak HyperOS 1.0. Znovu se budeme opakovat, ale grafické rozhraní od Xiaomi je tu už opravdu dlouho a pokud jste s ním ještě neměli tu čest, tak se připravte hlavně na celou řadu podobností s iOS.
Co nás však štvalo nejvíce, tak to je aplikační balast. Smartphone je nasypaný zbytečnými aplikacemi a hrami navíc, úplně zbytečně. Proč člověk potřebuje mít v novém telefonu předinstalovaný LinkedIn, TikTok či Facebook, aplikaci Netflixu, nebo šestici hloupých her, vážně nechápeme. A to nehovoříme o tom, že kdejaká aplikace sem tam pošle notifikaci, protože vám něco „důležitého“ potřebuje sdělit.
Alespoň že je v HyperOS celkem povedená integrace umělé integrace Gemini s řadou užitečných funkcí, jako např. Circle to Search, u fotek pak využijete funkce pro vymazání jednotlivých objektů ze scény nebo jejich zvětšení (pro používání AI v aplikaci Galerie je nicméně potřeba Xiaomi účet). V budoucnu by měly přibýt i další funkce, například generativní rozšíření fotografie, které by mělo dopočítávat okolí focené scény, jak Xiaomi ukázalo na evropské premiéře telefonů v Praze. Nám to zatím nefungovalo.
Pozitivně hodnotíme i příslib bezpečnostních aktualizací po dobu čtyř let. Velké aktualizace verzí Androidu skončí o rok dříve, tedy předpokládaně v roce 2028.
Co baterie? Nezklame výdrž?
Redmi Note 14 Pro+ 5G se chlubí integrovaným akumulátorem kapacity 5 110 mAh a opravdu rychlým nabíjením, které bylo ještě donedávna vyhrazené pro drahé modely. Baterii totiž můžete nabíjet extrémně rychle díky 120W technologii, kterou Xiaomi mimochodem dnes využívá i u svých top modelů. Pozor, adaptér musíte mít vlastní, součástí balení není. To znamená dodatečnou investici.
Hotovo z 0 na 100 procent kapacity budete mít za asi 28 minut, pokud potřebujete doplnit jen část energie, tak ještě rychleji. Výdrž telefonu je jinak vcelku typická, velká baterie pomáhá, displej s rychlou obnovovací frekvencí už tolik ne. Škoda, že Note 14 Pro+ 5G neumí bezdrátové dobíjení. Na druhou stranu je bonusem integrovaná eSIM.
Jak fotí? Překvapivě dobře!
Xiaomi vložilo veškerou důvěru do hlavního 200Mpx fotoaparátu se světelností f/1,7, a dokonce i PDAF ostřením a optickou stabilizací. To je opravdu parádní výbava. Trochu to ovšem kazí zbytek, jmenovitě průměrný 8Mpx širokoúhlý foťák a naprosto zbytečný 2Mpx doplňkový makro senzor. Optický teleobjektiv sice chybí, ale hlavní fotoaparát nabízí kvalitní čtyřnásobný výřezový zoom bez velkých ztrát a až 30násobný digitální zoom, kde už je ztráta detailů viditelná i pro prakticky nevidomého jedince.
Fotografie za denního světla jsou plné detailů, líbí se nám i realistické barvy a pěkný kontrast. Optická stabilizace pomůže v případech, kdy budete fotit akčnější fotky či za zhoršených světelných podmínek, ovšem raději si stejně zapněte noční režim. Kde fotoaparát, respektive hlavní snímač, nejvíc překvapil, tak to bylo v noci – fotky jsou výborné, byť detaily nedosahují úrovně, na kterou jsme zvyklí z nejnovějších iPhonů 16, musíme jejich kvalitu vyzdvihnout.
Širokoúhlému foťáku na kvalitu toho hlavního nestačí dech a pokud ho budete používat, pak doporučujeme jen za opravdu jasných dnů. Makrofoťák je zde pak jen do počtu, aby se neřeklo. Video dokáže Redmi Note 14 Pro+ 5G pořizovat až v rozlišení 4K, ovšem bohužel pouze při 30 snímcích za sekundu. Plynulý záběr s alespoň 60 Hz je tak nutné snímat jen ve Full HD. 20Mpx selfie kamera pořizuje pohledné autoportréty.
Jaký má Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G výkon?
Srdcem telefonu je procesor Snapdragon 7s Gen od Qualcommu. Výkonem nezklame, ale ani neoslní, byť se rozhodně nedá říci, že by nabízel nedostačující výkon. Na běžné funkce i hraní her bohatě stačí, jen pokud vám jde o čísla ve výkonnostních testech, tak se v podobné cenové kategorii už najdou i znatelně výkonnější mobily – například Xiaomi Poco F6.
Telefon je dostupný ve dvou velice štědrých paměťových variantách: 8/256 a 12/512 GB. Cenový rozdíl mezi nimi už sice znatelný je, ovšem i tak by mohlo spoustu zájemců lákat si připlatit za onu 512GB variantu, u které opravdu nemusíte postrádat přítomnost paměťové karty.
Do telefonu se vejdou dvě SIM a samozřejmostí je podpora 5G sítí. Moderním prvkem výbavy je také zabudovaná eSIM. Fyzickou konektivitu zastupuje USB-C, v bezdrátové najdete vedle 5G sítí také Bluetooth 5.4, NFC pro mobilní platby či infračervený port. Nechybí stereo reproduktory s podporou Dolby Atmos.
Zhodnocení a závěr
Abych pravdu řekl, Redmi Note 14 Pro+ 5G předčil moje očekávaní. Na dnešní poměry se jedná o lehčí telefon s velmi dobrým 200Mpx hlavním fotoaparátem na zadní straně. Výdrž baterie je nadprůměrná, velkou výhodou je i rychlé 120W nabíjení kabelem. A když baterii dochází šťáva, stačí pár minut na nabíječce a už zase můžete vyrazit ven. Mobil má také parádní rychlý displej, v maximální variantě velkou paměť i dostatek výkonu.
Vyplatí se? Hlavní výzvu pro Redmi Note 14 Pro+ 5G představují hlavně modely z vlastní stáje. Za velice podobnou částku seženete třeba loňské Xiaomi 14T, které nabízí ještě vyšší výkon, podobně rychlé nabíjení i kapacitu baterie a hlavně lepší trojici fotoaparátů na zadní straně.
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: autorský text