Galaxy S20 FE 5G

RECENZE Samsung Galaxy S20 FE: Nejlepší letošní Samsung je miláček

  • Speciální fanouškovská edice S20 Fan Edition (FE) nabízí špičkový hardware, skvělý displej a prověřený fotoaparát
  • Zákazníky potěší i dobrou výdrží, podporou 5G a odolností vůči vodě a prachu

Nový Galaxy S20 FE v 5G provedení je nejvýhodnějším aktuálním špičkově vybaveným modelem Samsungu. Ve výbavě má překvapivě minimum kompromisů a navíc láká na atraktivní barevná provedení, která mu moc sluší. Jak jsme k tomuto pochvalnému hodnocení dospěli? To se dozvíte v recenzi!

Fanouškovská edice podruhé

Samsung se letos rozhodl oživit označení FE, které poprvé použil u reedice průšvihového modelu Galaxy Note 7, ale speciální varianta Notu se prodávala jen na některých trzích a byla určena primárně pro příznivce řady Note. Její prodeje nebyly dobré. Teď je situace zcela jiná. Samsung nám servíruje špičkový smartphone, který má funkce top modelů řady S20, k dispozici je ovšem bude za podstatně výhodnější cenu.

Jak už psal kolega Tomáš Richter v našem preview, od Galaxy S20 FE jsme neměli vysoká očekávní. Dokonce ani během videokonference, na které mi zástupci Samsungu telefon  poprvé představili, jsem neměl pocit, že bych si z S20 FE měl sednout na zadek.

Galaxy S20 FE 5G
Galaxy S20 FE 5G | foto: FoneTech

I když je pravda, že jsem trochu více zbystřil, když padla oficiální cenovka, která se vešla pod 20 tisíc za verzi se Snapdragonem 865 – ten totiž stále patří ke špičce mobilního hardwaru. Oproti Exynosu 990, který tepe ve standardní LTE verzi S20 FE a dalších derivátech S20, toho nabízí mnohem víc.

Samsung Galaxy S20 Fan Edition: specifikace

Konstrukce plast a kov, 159,8 × 74,2 × 8,4 mm, 193 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,5″, Super AMOLED Infinity-O, HDR10+, 120 Hz, 2400 × 1080 px, 20:9, jemnost 404 PPI
Operační systém Android 10 + One UI 2.5
Čipset 4G: 8jádrový, 2,73 GHz, Exynos 990
5G: 8jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 865
Paměť 6 GB RAM, 128 GB úložiště (UFS 3.0) + MicroSD karty (až 1 TB)
Fotoaparát trojitý (12 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý 123° + 8 Mpx teleobjektiv), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, OIS, umělá inteligence, zoom: 3× optický, až 30× digitální, LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie (5G), Bluetooth 5.0, USB-C, NFC, Wi-Fi 6, GPS, ultrasonická čtečka otisků v displeji, čtečka tváře
Baterie 4 500 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové nabíjení 15 W, reverzní bezdrátové nabíjení 4,5 W
Cena a dostupnost 16 999 Kč (4G), 19 999 Kč (5G), říjen 2020

Jaký je displej?

  • 5G varianta dostala Snapdragon 865, levnější LTE verze má Exynos 990
  • Plochý 6,5″ displej s Full HD+ rozlišením a 120Hz obnovovací frekvencí
  • Optický snímač otisků prstů v displeji, 6 barevných variant, 3,5mm jack

Super AMOLED displej Galaxy S20 FE je plochý nebo chcete-li rovný, nemá zahnutí jako ostatní modely řady. Rozlišení je 2 400 × 1 080 pixelů, tedy plně dostačující. To, co na papíře vypadá jako ústupek, může být pro mnoho uživatelů výhodou: rovný 6,5palcový panel je méně náchylný na rozbití, navíc se mi i lépe ovládá, než zaoblené vlajky.

Potěší superrychlá obnovovací frekvence 120 Hz, takže překreslování obrazu je krásně plynulé a hraní her naprostá paráda. Škoda jen, že panel nepodporuje adaptivní regulaci obnovovací frekvence, jako u Note 20 Ultra, tady jede buď na standardních 60 Hz nebo 120 Hz. Mimochodem, displej je chráněn starším ochranným sklem Gorilla Glass 3, sourozenci z řady S20 mají novější Glass 6.

Galaxy S20 FE 5G
Galaxy S20 FE 5G | foto: FoneTech

Odemknete ho pouhým pohledem

V displeji je integrována přední kamerka a také čtečka otisků prstů. Protože se mi do rukou dostaly obě varianty S20 FE, mohu s ledovým klidem prohlásit, že v obou mobilech fungovala naprosto příkladně. Osobně moc nechápu výtky některých kolegů, kteří si na čtečku stěžují. Stačí na snímač jen krátce prst přiložit a je odemčeno. Sluší se zmínit, že se jedná o optickou, tedy běžnejší a levnější čtečku, než je ultrazvuková. V mém případě k ní ale nemám žádné namítky.

Kdo nechce neustále prst přikládat na displej, může odemknout mobil také rozpoznáním tváře. To funguje přitom naprosto bezchybně a spolehlivě i za zhoršených světelných podmínek. Můžete se tak spolehnout, že vaše data zůstanou v naprostém bezpečí.

Galaxy S20 FE 5G
Galaxy S20 FE 5G | foto: FoneTech

Během hraní náročných her nebo prostě jen při běžném poslechu hudby oceníte stereo reproduktory. Ty jsou vyladěné společností AKG, hrají hodně dobře, nahlas a zvuk není jako z konzervy od lančmítu. Bezva. Vysoce pak hodnotím také ergonomii telefonu. Do ruky padne parádně, bez přehánění. Rozměry jsou 159,8 x 74,5 x 8,4 mm a hmotnost činí příznivých 190 gramů. Konstrukce FE je tedy docela tenká, avšak hodně parády tu dělají právě zaoblená záda. Smartphone se díky nim do dlaně krásně schová.

Rámeček FE je vyrobený z kovu, který tomu všemu dodává pevnost a prémiový pocit, kdežto zadní část je z polykarbonátu, což mi osobně ale vůbec nevadilo. Navíc Samsung zvolil matnou povrchovou úpravu a na zádech tak neulpívají otisky prstů. Více mobilů s plastovýmin zády! Prosím, hned!

Balení jako chudý soused od vedle

Obsah balení

  • Galaxy S20 Fan Edition
  • sponka na SIM kartu
  • 15W adaptér na nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • marketingové materiály

V balení je opravdu jen to základní. Kromě samotného telefonu v něm najdete několik příruček, abyste věděli, jak se k S20 FE chovat, dále také špendlík pro vyjmutí hybridního slotu, kabel pro synchronizaci a nabíjení a adaptér s 15W výkonem. Chybí sluchátka a oželet musíte také základní silikonový kryt, který by zabránil oděrkám.

6 barevných variant, vybere si každý

Samsung Galaxy S20 FE je prodeji celkem v šesti barevných variantách: modré, červené, fialové, zelené, bílé a oranžové. Všechny verze sice nejsou dostupné ve všech prodejních kanálech a provedeních (u operátorů a v 5G verzi), ale výběr je skutečně pestrý. Cena je nastavena hodně atraktivně: 4G verze přijde na 16 999 korun, 5G provedení pak na 19 999 korun.

Výdrž je tedy dobrá?

Rozdíl mezi variantami není jen v samotné podpoře 5G sítí, ale také v procesoru: 4G verze má Exynos 990, který u nás mají i ostatní modely řady Galaxy S20, 5G provedení má Snapdragon 865 od Qualcommu. Co to pro uživatele znamená? Podle mého meření nabízí vyšší výkon a také podstatně lepší výdrž baterie Galaxy S20 FE 5G.

Jiné rozdíly mezi přístroji v podstatě už nejsou, takže onen třítisícový příplatek by měl každý zvážit. Jestli ale chcete už teď, v necelé třetině článku, moje doporučení, tak jděte do varianty s 5G.

Ano, výdrž je solidní. Baterie má kapacitu 4 500 mAh, což není v dané třídě u Samsungu nic neobvyklého. Ale den na jedno nabití dá 5G varianta s přehledem, u modelu s Exynosem 990 se připravte na citelněji kratší výdrž (den však přesto zvládne). Dva dny už ale vyžadují hodně uskromňování.

Nechybí bezdrátové dobíjení a rychlé drátové nabíjení má výkon až 25 W. V balení je ovšem nabíječka s výkonem pouze 15 W, jak už jsem uvedl v úvodu.

Galaxy S20 FE 5G
Galaxy S20 FE 5G | foto: FoneTech

Na čem Samsung šetřil?

Kromě plochého displeje a plastových zad nabízí smartphone pouze 6 GB operační paměti. Jasně, hodnota 8 GB by telefonu slušela přece jenom o dost více, ale i tak je S20 FE v testech výkonu trhačem asfaltu. Verze 5G škáluje v AnTuTu výsledek někam k hodnotě 580 tisíc bodů, zatímco Exynos 990 se vydrápe pouze na 490 tisíc bodů a během testování se navíc ještě pěkně zadýchá a zahřeje.

A nebyli bychom to my, kdybychom nemysleli i na vás, hráče. Do smartphonu jsme nahráli tři oblíbené herní tituly – PUBGCoD Mobile a Aphalt 9. Máme pro vás naměřené hodnoty po 90 minutách hraní:

  • PUBG, smooth + extreme, 60 FPS, stabilita 97 %, spotřeba 25 %, CPU 41°C
  • CoD Mobile, vše naplno, 60 FPS, stabilita 97 %, spotřeba 28 %, CPU 42°C
  • Asphalt 9, 30 FPS, stabilita 100 %, spotřeba 30 %, CPU 42°C

Co ještě chybí?

Dále tu také není 3,5mm jack, na spodní hraně ho nenajdete. Hodila by se tak redukce z USB-C na 3,5mm audio konektor pro připojení starších sluchátek. A to je z ústupků vlastně vše, ostatní funkce Galaxy S20 FE zůstávají na parádní úrovni. Nechybí odolnost vůči vodě a prachu (IP68), takže s mobilem klidně můžete vlézt do vany, a vnitřní paměť má kapacitu 128 GB a lze ji rozšířit kartami microSD o velikosti až 1 TB. Slot je hybridní, pojme buď dvě SIM, nebo SIM s paměťovou kartou.

Foťák má ústupky?

Galaxy S20 FE 5G
Galaxy S20 FE 5G | foto: FoneTech
  • Hlavní 12Mpx se světelností f/1.8, optickou stabilizací a funkcí Dual Pixel
  • 12Mpx ultraširokoúhlý snímač (f/2.2) se záběrem 123° a fixním ostřením
  • 8Mpx teleobjektiv s 3× optickým zoomem (73mm), OIS a fázovým ostřením

Přední fotoaparát Galaxy S20 FE má rozlišení 32 megapixelů a světelnost f/2.0, zadní seskupení je trojité s hlavním a širokoúhlým snímačem o rozlišení 12 megapixelů a s trojnásobným zoomem osmimegapixelového rozlišení. Hlavní a zoomový objektiv mají optickou stabilizaci obrazu.

Ukázka: klasika, 2x zoom, 5x zoom

Ukázka: makro, hlavní snímač, ultraširokáč

Za dobrého světla mají snímky z S20 FE perfektní barevné podání, dostatek detailů, ostrosti a minimum šumu. To samé platí pro širokáč s úhlem záběru 123°, který vás taktéž nezklame. Když začne světla ubývat, hodně pomůže noční režim, který funguje u všech tří snímačů a scénu moc hezky prosvítí.

Co se videa týče, tak záznam lze natáčet ve 4K při 30 nebo 60 snímcích za sekundu, a to i přední kamerkou. I když v tomto případě nepočítejte se stablizací obrazu, takže selfie maniaci ať raději zvolí Full HD. Abych nezapomněl, tak milým překvapením pro mě bylo makro. Přestože telefon nemá dedikovaný makro snímač, dokáže produkovat detailní fotografie na minimální vzdálenost od snímaného objektu. Sestava fotoaparátů u S20 FE je prostě dobrý matroš, jaký od špičkového telefonu očekáváme.

Software

Jste fanoušky čistého Androidu a máte rádi jednoduchý vzhled? Chyba lávky. Platforma jihokorejského molochu je této představě na hony vzdálená. Novinka je toho jasným důkazem. Běží sice na loňském Androidu 10 (s říjnovými bezpečnostními záplatami – pozn. redakce), ale to není vůbec žádný hendikep.

One UI 2.5 totiž šlape skvěle. Co skvěle, přímo parádně. A navíc další dobrou zprávou je i to, že aktuální Android 11 spolu s One UI 3.0 je pomalu za dveřmi. Pokud bychom to měli výstižně shrnout, jde o derivát celé palety funkcí, nejrůznějších nastavení a služeb. Korejec dokazuje, že slovo „ekosystém“ není vlastní pouze konkurenčnímu Applu.

Mám si ho pořídit?

Galaxy S20 FE 5G
Galaxy S20 FE 5G | foto: FoneTech

Samsung Galaxy S20 FE 5G je pozoruhodným telefonem a pro jihokorejského giganta bez nadsázky trefou do černého. Podle mě to je nejlepší letošní vlajka od Samsungu, která se o Vánocích bude prodávat jako housky na krámě.

Proč si to myslím? Smartphone má parádní displej se 120 hertzy, v provedení se Snapdragonem 865 přemíru výkonu a také hodně dobrou výdrž. Dále tu je zvýšená odolnost podle normy IP 68 nebo zadní strana s matnou povrchovou úpravou, která eliminuje otisky prstů. Za necelých dvacet tisíc se jedná o hodně parádní nabídku.

Telefon lze např. v rámci akce Vodafonu pořídit ale ještě mnohem levněji, S20 FE 5G vám prodá za 17 201 korun a to je lákavá cena. Uznejte sami. Pokud u operátora máte navíc ještě nějakou službu, dostanete FE zhruba za 14 tisíc. Tady už pak je poměr ceny a výkonu naproto bezkonkurenční. Za mě už jen jedno slovo: paráda!

Co se nám líbí

  • zvýšená odolnost IP68
  • velmi dobré fotoaparáty
  • dostatek výkonu a možnost volby u procesoru
  • malý průstřel v obrazovce pro selfie kamerku
  • rychlý 120Hz AMOLED displej
  • prvotřídní zpracování
  • na výběr z hodně barevných varianta
  • solidní stereo reproduktory

Co se nám nelíbí

  • chudší balení
  • slabší výkon nabíjení baterie
  • mírně širší rámečky okolo displeje
  • Zahřívání telefonu (4G verze)
  • Pouze jednodenní výdrž (jen 4G verze)
Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.