- Nový MacBook Air s čipem M4 opět posouvá laťku výkonu o něco výše.
- Nejedná se revoluční produkt, mezi laptopy s ARM čipsety však stále nemá konkurenci.
Pokud se bavíme o revoluci, tak aktuálně na poli přenosných laptopů Apple nic do velkých skoků vpřed netlačí. S M čipy, které jsou vytvořené na míru použitému softwaru, mu stačí svoji řadu notebooků jenom opatrně oprašovat a vždy jen o trochu zvednout výkon. Poslední věcí, která stála za zmínku, byla Apple Intelligence, což je ale záležitost v posledních týdnech trochu ošemetná. V Cupertinu se moc nedaří ji integrovat do operačních systémů tak, jak nám to bylo prezentováno.
Nepřehlédněte: Recenze MacBook Pro M4: Absurdně výkonný počítač je snem každého profíka
Blankytně modrá je dobrá
Oslím můstkem se tak dostávám k inovaci, kterou chci u posledního modelu MacBooku Air začít. Je to barva. Když se podíváte na jablečné laptopy, mají sice krásné tvary a nemusíte se za ně stydět na poradě v korporátu ani v hipsterské kavárně, ale všechny jsou tak nějak stejně nudné. Takže jsem rád za přidání modré barvy do portfolia, tedy přesněji Sky Blue (blankytně modrá).
Není to modrá, jakou by vytasil třeba Asus nebo MSI, je to takový zvláštní odstín, u kterého hraje obrovskou roli světlo. Na přímém slunečním svitu má skutečně notebook barvu oblohy. Jakmile jsem ho ale začal fotit na stole v relativním přítmí pracovny, modrá složka ubrala na výraznosti a skoro bych si ho spletl s klasickou stříbrnou.
Rozepisuji se o barvě šasi obsáhle proto, že na webu vypadá MacBook Air M4 v blankytně modré barvě jinak než v reálu, o něco decentněji. Ani seriózní manažer tak nemusí mít obavy, že by působil s tímto odstínem nepatřičně. A když už je o tom řeč, nemohu se nevypsat z jedné své letité touhy – strašně rád bych viděl v prodeji MacBook Air v barvě Product Red.
Ano, byl by to velmi výrazný notebook a rozhodně by nebyl pro každého. Ale s velkými červenými plochami umějí pracovat třeba italští designéři a jak na Ferarri, tak na Ducati to vypadá skvostně. Jsem přesvědčen, že stejně tak by to slušelo i MacBooku.
Dvě jádra za příplatek. 1 TB za půl království
Teď už ale k technice! Testovali jsme třináctipalcový model, který byl vybaven čipem s deseti CPU jádry, stejným počtem jader grafických, k tomu základem operační paměti, tedy 16 GB. Úložiště o velikosti 1 TB je lehce netradiční velikost a tipujeme, že u notebooku, jehož primárním účelem je být co nejpřenosnější, se málokomu bude chtít připlácet za něj nekřesťanských 24 tisíc korun.
Ale praktické to je, to rozhodně, člověk se absolutně nemusí krotit, pokud jde třeba o ukládání filmů, hudby nebo čehokoliv jiného. Příplatek 3 000 korun si Apple řekne i za další dvě jádra grafická. Základem je totiž deset jader CPU, a osm GPU. Vždy je k nim k dispozici i 16 jader Neural Engine, nicméně jejich možnost jsou, jak už bylo naznačeno, prozatím lehce limitované.
Za hrubý výkon hovoří nejlépe asi benchmarky. Kdo chce skutečně na laptopu dělat práci vyžadující trvalý zápřah všech jader procesoru, ten, abych byl zcela upřímný, čte recenzi špatného produktu. MacBook Air není o tom, že ho vybalíte v kavárně a začnete stříhat 8K video. Je to stroj na běžnou kancelářskou práci s tím, že sem tam mu dopřejete možnost běžet na plný výkon jednotky sekund, maximálně minut, třeba při rychlé úpravě fotek.
Absence aktivního chlazení si však brzy vybere svou lehkou daň v podobě snižování taktů o zhruba 10 % s cílem omezit zahřívání. Mimochodem, pokud chcete na Airu hrát sem tam nějakou hru (například Minecraft), doporučuji zapnout nějaký rozumný FPS lock, čímž si vytvoříte nějakou výkonovou rezervu a tedy omezíte množství generovaného tepla, tedy i umělé snižování výkonu. Navíc budete i o něco víc šetřit akumulátor, kterému teplo nedělá dobře.
Výkon kdykoliv
Jednu věc ale musím opravdu hodně vyzdvihnout a je to za mě velmi opomíjená možnost mít k dispozici stejný výkon při běhu na baterku i po připojení napájecího adaptéru. Většina notebooků má s tímto trochu problém a omezuje při běhu na energii z akumulátoru výkon procesoru i grafického čipu (herní laptopy obvykle přepnou na grafiku integrovanou, pokud je k dispozici). Pak tu máme třeba další negativní efekt v podobě snížení jasu nebo obnovovací frekvence displeje. MacBooky s tímto obecně absolutně problém nemají a pokud potřebujete maximální výkon, je úplně jedno, jestli jste poblíž zásuvky, či nikoliv.
MacBook Air M4: Pracant k nezaplacení
Co se výdrže týče, Apple uvádí až 18 hodin. Upřímně, nezkoušel jsem to. Když se vám nechce celou neděli vylézt z postele, zvládnete na plný jas minimálně dva delší filmy, spíš však tři. Při práci, která zahrnuje vyřizování e-mailů, psaní článků a pár videohovorů, neměl MacBook Air problém se mnou udržet krok celý pracovní den. Po jedenácti hodinách měl ještě dost energie na hodinový pracovní blok po večeři, musím tedy konstatovat, že je to větší pracant než já.
Klávesnice je stejná jako u předchůdců s čipy M2 a M3, kamera na videohovory má rozlišení 12 Mpx a umí Center Stage. Pokud teď tápete, je to funkce, kterou nevíte, že potřebujete, ale potřebujete ji. Umí vás totiž udržet v záběru i když máte ve zvyku podobně jako já cestovat trochu na židli v průběhu videohovorů. A když na židli přifrčí od vedlejšího stolu kolega, obraz se oddálí tak, abyste byli v záběru oba. Funkce čistě softwarová, ale naprosto geniální!
Operační systém macOS je samozřejmě perfektně rychlý a bez záseků. Ačkoliv mám výhrady třeba k logice položek v Nastavení, cením, že Apple začal sbližovat macOS, iOS a iPadOS a používá víceméně stejnou logiku a rozřazení jednotlivých menu a podmenu.
Cenovkou to Apple dorazil
Za 29 990 korun, což je tuším o dva tisíce méně, než kolik stál loňský model, není moc o čem váhat. MacBook Air M4 v ničem necouvl, opět máme jako základ 16 GB RAM, navrch Apple přidal lepší kameru nebo třeba podporu dvou externích monitorů (reálně tak můžete mít tři plochy: dva monitory + displej MacBooku). Kdo tedy přechází třeba z Airu M2, nebo dokonce M1, ten asi moc váhat nemusí. Možná bych měl cukání prodat i loňský model a pořídit ten současný.
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: autorský text