- Router od Huawei nás překvapil snadným nastavením, které zabere doslova pár minut
- Kromě toho AX3 poskytuje rychlé a stabilní připojení i ve velkém dvougeneračním domě
Wi-Fi signál je v posledních letech všudem kolem nás, pokrývá již téměř každou domácnost a router je přímo zodpovědný za jeho bezproblémový provoz. A je to právě spolehlivý router, který dokáže svým majitelům zprostředkovat velkou porci zábavy, ať již jde o sledování filmů, poslouchání muziky, komunikaci s přáteli nebo pařby on-line her. V dnešním článku se podíváme na model od Huawei s označením AX3, který pohání dvoujádrový procesor a v tuzemských obchodech se dá sehnat už od 1 300 Kč.
Ještě než začneme, připomeňme si, co router vlastně je: jedná se o zařízení, které zprostředkovává připojení jednotlivých zařízení k internetové nebo i jiné síti. Starší modely nabízely připojení pouze prostřednictvím kabelu, dnes už všechny vyráběné routery umožňují také připojení k bezdrátové síti prostřednicvím technologie Wi-Fi.
Obsah balení
AX3 si z obchodu odnesete v nevelké bílé krabičce, kde najdete samotný router, manuál, bílý napájecí kabel s adaptérem, což ocení všichni se světlým nábytkem, a samozřejmě také tolik potřebný síťový kabel. Samotný router vypadá moc pěkně a jeho zpracování je na vysoké úrovni, ale na to jsme u Huawei zvyklí. Výrobce na českém trhu nabízí pouze bílou variantu, je nicméně slušné dodat, že zahraniční obchody nabízejí i černou verzi.
Huawei využil know-how z oblasti 5G
Huawei AX3 se může pochlubit plnou podporou standardu Wi-Fi 6. Výrobce se dříve nechal několikrát slyšet, že při vývoji tohoto routeru (a bratrského AX Pro) využil své rozsáhlé zkušenosti z oblasti 5G. Přístroj je proto vybaven procesorem Gigahome s taktem 1,2 GHz a čipovou sadou Gigahome Wi-Fi 6, která přináší řadu vylepšení díky rozšíření šířky frekvenčního pásma až na 160 MHz a stabilizaci pracovní frekvence na 2 MHz, což usnadňuje průchod signálu přes zdi.
Zjednodušeně řečeno: uživatelé si mohou užívat rychlejší připojení v blízkosti zařízení a stabilní signál při delší vzdálenosti. Díky frekvenční šířce 1 024-QAM a 160 MHz může teoretická rychlost dosáhnout až 3 000 Mb/s (574 Mb/s v pásmu 2,4 GHz a 2 402 Mb/s v pásmu 5 GHz). Nechybí ani dnes běžné ochrany proti útokům brute-force a DDoS či podpora technologií MU-MIMO a OFDMA.
Co nabízí a jak ho zprovoznit?
Fyzické rozměry routeru jsou 225 × 159,2 × 39,7 mm, hmotnost je 387 gramů. Pokud se podíváme na jeho zadní stranu, uvidíme tři porty RJ45 (LAN), jeden RJ45 (WAN), tlačítko pro vypnutí/zapnutí zařízení a vstup napájení. Nahoře pak máme zapuštěné kruhové tlačítko pro vyvolání nastavení routeru a vepředu, v tenké hraně, LED informující o provozu/stavu routeru (červená bez internetu/zelená internet je aktivní). Nahoře si nelze nevšimnout čtyř antén pro šíření signálu, které po vybalení stačí vztyčit.
Pro nastavení routeru lze využít webové rozhraní, tedy prohlížeč, nebo aplikace Huawei AI Life, kterou najdete v Google Play, App Gallery a App Store. Samotné nastavení je velmi snadné a zvládne ho opravdu každý. Troufám si říct, že i vaše babička. Kdo by si přesto nebyl jistý, může zhlédnout video samotného výrobce, které nastavení krok za krokem popisuje.
Jak Huawei AX3 nastavit?
- Router AX3 zapněte a zapojte správně LAN kabel
- Router pro jistotu resetujte (tlačítko najdete na zadní straně)
- Stiskněte po dobu asi 5 sekund kulaté tlačítko pro nastavení, dokud se nerozbliká
- Na mobilu přejděte do nastavení Wi-Fi a připojte se k nové síti. Otevřít by se měla stránka 192.163.3.1, kde budete muset souhlasit s podmínkami
- Poté se spustí průvodce, díky kterému můžete celý router nastavit. Vyzváni budete k nastavení nového hesla a jména Wi-Fi sítě
- Nyní připojte/spárujte router s mobilní aplikací Huawei AI Life, která je ke stažení na Google Play, obchodě AppGallery a samozřejmě i v App Store
- V appce ťukněte prstem na symbol plus a AX3 přidejte do seznamu vašich zařízení
AX3 lze používat dvěma způsoby: buď jako hlavní router, nebo jako sekundární, který bude zrcadlit Wi-Fi a tedy plnit funkci Opakovače (Extenderu). To využijete zejména v situaci, kdy bydlíte ve větším rodinném domě. Osobně jsem nakonec zvolil právě tuto druhou možnost, kvůli lepšímu signálu ve spodním patře, kde se mi často od TV odpojoval Chromecast. Po zprovoznění AX3 a jeho umístění do pracovny už se nic podobného neopakuje a streamování do TV je parádní záležitost.
Mnohem lepší signál mám i před domem a na zahradě, byť v této roční době počasí grilování a letní radovánkám nepřeje. Pochopitelně jsem během testování vyzkoušel i variantu, kdy jsem AX3 nahradil můj primární router v obýváku a i v tomto případě jsem byl výkonem a schopnostmi zařízení od Huawei mile překvapen. Převládla však potřeba rozšířit signál internetu ve spodní části domu.
Prostředí aplikace Ai Life
Mám si ho pořídit?
Ano. Za zhruba 1 300 korun nabízí setsakramenstky hodně muziky. Nejen že perfektně vypadá a zapadne tak do každé moderní domácnosti, ale navíc podporuje i nejnovější standard Wi-Fi 6, nabízí stabilní a dostatečně široké pokrytí a především – podle mého je toto jeho úplně největší přednost, opravdu jednoduché nastavení; nakonfugurováno je vše v řádu jednotek minut. Pokud sháníte výkonný router a máte na něj rozpočet kolem 1 300 korun, určitě si Huawei AX3 pořiďte.
Co se nám líbí
- Moderní design
- Rychlé a stabilní připojení
- Aplikace Ai Life je dostatečně přehledná
- Podpora standardu Wi-Fi 6
Co se nám nelíbí
- Možná by mohl být ještě levnější
Mam ho a je uzasnej. Parádní koupě.