Huawei Watch 3 Pro

Recenze Huawei Watch 3 Pro: s HarmonyOS až na vrchol

Nové chytré hodinky Huaweie s názvem Watch 3 Pro míří na český trh. My je testujeme od chvíle, kdy výrobce představil operační systém HarmonyOS, tedy už několik týdnů. Můžeme si tak podrobně rozebrat, co se povedlo i to, na čem ještě Huawei musí zapracovat.


Psali jsme: Recenze Huawei Band 6: designová paráda s dlouhou výdrží


Huawei Watch 3 Pro úvod

Ještě, než si nové vlajkové hodinky rozebereme a vy se dozvíte, jak to celé dopadlo, udělejme si krátkou odbočku do minulosti. Původní hodinky Huawei patřily k nejlepším chytrým hodinkám, jaké jsme v roce 2017 mohli pořídit. Pamatujete na ně? Měly nádherný design a vůbec se vymykaly všemu, co do té doby bylo k dostání. Zpracování bylo fantastické. Mnozí včetně mě proto doufali, že Huawei připraví nástupce, ale k tomu bohužel nikdy nedošlo.

Výrobce se rozhodl vydat jiným směrem. Opustil Wear OS (Android wear) a vyslal do prodeje prvního zástupce z početné řady Watch GT. Ta vyměnila operační systém od Googlu za vlastní LiteOS, který kladl větší důraz na sledování fitness/zdravotních funkcí, a především delší výdrže baterie. Letos nastal další zlom. Huawei se LiteOS zřekl. Svou budoucnost vidí ve spojení s vlastní proprietární platformou HarmonyOS.

Huawei Watch a Huawei Watch 3 Pro
Huawei Watch a Huawei Watch 3 Pro | foto: vlastní

Design a unboxing

  • titanové tělo a keramika
  • 22mm vyměnitelný řemínek
  • hmotnost 63 gramů, rozměry 48 × 49,6 × 14 mm

Za těch pár let, kdy Huawei vyrábí i chytré hodinky, jsem si už tak nějak zvykl na jejich masivnější konstrukci a důraz na výbornou hardwarovou výbavu. Za zaběhlého trendu nevybočují ani nové Watch 3 Pro. Hodinky jsou masivní, chtělo by se říct až monumentální a tak se hodí zejména na pánské zápěstí. Jsou totiž dostupné zatím jen v 48mm provedení pouzdra.

Už po vybalení z krabičky vám bude okamžitě jasné, s čím máte tu čest. Huawei Watch 3 Pro mají precizně zpracované tělo z titanu a na pravém boku také novou korunku, která snímá různé úrovně tlaku a při dotyku/otáčení poskytuje návykovou haptickou zpětnou vazbu. Přestože jsou hodinky celkem velké, nejsou díky zvolenému materiálu tělu příliš těžké (63 gramů).

Displej chrání safírové sklo, takže je dobře ochráněn proti škrábancům. Spodní část s potřebnými senzory pak kryje keramika. Na hodinkách dále najdete mikrofon i reproduktor, protože s nimi lze přijímat a vytáčet hovory. Žádný nabíjecí konektor zde ale hledat nemusíte, nabíjí se skrze bezdrátový standard Qi.

V balení najdete dobře známou kolébku, takové nevelké bílé kolečko. Nahradit ji lze ovšem běžnou bezdrátovou nabíječkou nebo chytrým telefonem s podporou reverzního nabíjení, pokud budete chtít. S chytrým telefonem se hodinky párují přes Bluetooth, ale disponují také připojením Wi-Fi a díky podpoře eSIM se dají používat jako plná náhrada telefonu.

Skutečný multitasking na zápěstí

Ovládací prvky jsou dva. Prvním je ona korunka, která usnadňuje procházení nabídkami. Stačí ji jednou stisknout a vezme vás do matice (spouštěče) s aplikacemi a když ji stiskněte dvakrát, otevře se náhled na aplikace běžící na pozadí, o kterých možná ani netušíte. Ano. HarmonyOS přináší na zápěstí multitasking známý z chytrých telefonů. Nejenže to vypadá neskutečně cool, ale hlavně to usnadňuje/urychluje používání hodinek. Bravo.

Huawei Watch 3 pro a ukázka multitaskingu
Huawei Watch 3 Pro a ukázka multitaskingu | foto: vlastní

Displej a digitální korunka

  • 1,43palcová AMOLED obrazovka s rozlišením 466 × 466 px 
  • podpora režimu Always-On

Displej modelu Huawei Watch 3 Pro patří k těm nejlepším, které u chytrých hodinek můžete najít. Je typu AMOLED a má průměr 1,43 palce s dostatečně jemným rozlišením 466 × 466 pixelů (326 ppi) Na slunci je krásně čitelný, čemuž napomáhá i příkladně fungující automatika. Je spolehlivá a nestalo se mi, že bych někdy musel jas nastavovat manuálně. Pozorovací úhly displeje jsou dokonalé, barevné podání prvotřídní a jas se v maximu vyšplhá až k úctyhodné hodnotě 1000 nitů.

Obrazovka vykresluje obraz 60krát za sekundu (60 Hz) a díky tomu vše vypadá nádherně plynule, když procházíte systémem. Skvělému user experience napomáhá i mírně zkosené krycí sklíčko, pohodlně se po něm jezdí prstem. Nechybí ani (pro mě hodně důležitý) režim Always-On (nepřetržitě zapnutý displej), ten však o něco zkrátí výdrž baterie. Já ho měl ale neustále zapnutý, chtěl jsem z hodinek vymáčknout co nejvíc; AOD ciferník v motivu RL9 vypadá navíc vážně moc pěkně.

Nejlepší imlementace digitální korunky od dob Apple Watch

Kromě výkonnějšího čipsetu, o kterém toho zatím moc nevíme, a dalších úprav pod kapotou, se ukazuje jako největší hardwarový upgrade digitální korunka umístěná na poloze dvou hodin na pravém boku hodinek. Vypadá podobně jako korunka Apple Watch – s výjimkou vyrytého nápisu „Huawei Watch“ na vnější straně. Jedná se o nejlepší implementaci digitální korunky, jakou můžeme vidět mimo Apple Watch. Je to do značné míry způsobeno parádní haptickou zpětnou vazbou, kterou získáte při otáčení korunky – poskytuje jemné zavibrování při procházení uživatelským prostředím systému HarmonyOS.

Stisknutí korunky funguje jako kombinované tlačítko probuzení, zpět a domů. Pokud jste v aplikaci, vrátíte se zpět na ciferník. Nebo na ciferníku stisknutím zobrazíte spouštěč aplikací, což je do značné míry kopie rozložení mřížky u Apple Watch. Pokud to někomu není po chuti, je možné to změnit na obvyklejší zobrazení klasického seznamu (tedy položek seřazených pod sebou). Dvojité stisknutí korunky pak spustí kruhovou nabídku naposledy spuštěných aplikací, tedy multitasking.

Uživatelské prostředí vychází z LiteOS. Co také měnit na tom, co dobře funguje a na co jsou uživatelé zvyklí. Přejetí prstu dolů po displeji zezhora dolů vyvolá rychlé nastavení se zkratkami k šikovným funkcím, například k režimům Nerušit nebo Odčerpat. V případě druhého jmenovaného stačí ťuknout na ikonku a spustí se tón o vysoké frekvenci, který rozvibruje membrány repráčku, a to pomůže vypuzení vody ven z hodinek.

Přejetím prstu nahoru pak zobrazíte přijatá oznámení, vpravo zobrazíte zdravotní dlaždice a vlevo na vás čeká dlaždice Počasí. Je zajímavé, že plocha úplně nalevo od ciferníku, tedy Počasí, integruje také některé naposledy spuštěné aplikace. Například se pod počasím zobrazí stopky, pokud je používáte a vy tak k měření získate snadnější přístup.

Opět to jen ukazuje, jaký má HarmonyOS na hodinkách potenciál. Pokud budete Watch 3 Pro používat s chytrým telefonem s HarmonyOS, respektive HMS, zobrazí se na kartě Počasí (nebo na vybraném ciferníku) i integrace hlasového asistenta Huawei s jménem Celia. Stačí déle stisknout podlouhlé tlačítko vespod (na pěti hodinách) a zadat příkaz.

HarmonyOS na hodinkách

  • operační systém je výborně odladěný
  • uživatel může využívat katalog aplikací AppGallery

Hodinky Watch 3 Pro jsou první zařízení Huaweie, které má na českém trhu nový operační systém HarmonyOS. Ale používat je můžete s jakýmkoli zařízením, byť na iOS jsou jejich možnosti docela uškrcené. O tom ale až jindy. Na hodinkách HarmonyOS obecně vypadá trochu jako předchozí LiteOS, ale je mnohem dotaženější.

Navigace v uživatelském prostředí je znatelně plynulejší než u řady Watch GT a prvotřídní je také samotná odezva na dotyk. Vše umocňují vychytávky jako multitasking nebo integrovaný obchod AppGallery, dosud známý jen z mobilů a tabletů, díky kterým začnete Watch 3 Pro vnímat jako komplexní produkt, a nejen jako jedno z mnoha příslušenství.

Huawei AppGallery nabízí aplikace (včetně těch třetích stran), které lze spustit buď samostatně, nebo využívat jako prostředníka(spojku) k již nainstalované aplikaci ve spárovaném telefonu. V obchodě zatím mnoho appek nenajdeme, ale služba je poměrně nová a doufám, že se nabídka brzy zaplní. Moc by se mi hodila aplikace EUC World na sledování dat z jednokolky.

Předinstalované zdravotní aplikace jsou dobře známé všem uživatelům chytrých hodinek Huawei. Je tu parádní sledování srdeční frekvence, sledování spánku, měření SpO2 či dechová cvičení. Vše je ale nyní uhlazenější, dotaženější. Při měření srdeční frekvence uvidíte třeba moc hezkou animace srdíčka. Jsou to právě tyto drobné detaily, díky kterým HarmonyOS začnete vnímat jako živou entitu a se systémem pak je doslova radost pracovat. Během července navíc dorazí šikovná navigace Petal Maps. Teď v létě se bude hodit.

Novinkou Watch 3 Pro je měření teploty uživatele, ale v praxi to je k ničemu. Data hodinky čerpají z kůže uživatele, a tak hlásí nesmyslné hodnoty. Bohužel tak nepoznáte, že na vás něco leze. Na druhou stranu sám Huawei uvádí, že hodnoty jsou pouze referenční a neslouží pro určení zdravotní diagnózy, protože chybí souhlas regulařčních orgnánů. O sledování hodnoty glukózy se ani nebudu zmiňovat. U nás to fungovat nebude (jen v Číně), a tak jsem to vyzkoušet nemohl. Co potěší, tak to je automatická detekce pádu s voláním SOS, pokud byste třeba náhodou upadli. Důležité je, že všechny zdravotní funkce fungují i ​​v režimu úspory baterie hodinek. Takže pokud budete chtít pošetřit baterii, z klíčových zdravotních měření o žádné nepřijdete.

Huawei Watch 3 Pro
Huawei Watch 3 Pro | foto: vlastní

Maximální uživatelský zážitek

Samotné spouštění aplikací je velmi rychlé, na čemž má zásluhu nová čipová sada a dostatek 2 GB operační paměti včetně rychlého 16GB úložiště. Nesetkal jsem se s žádným zpomalením, nebo náznakem toho, že by nějaká úloha byla nad síly hodinek. Během představování HarmonyOS Huawei uvedl, že i po třech letech používání má být systém schopen udržovat původní rychlosti čtení a zápisu dat, nemělo by se tedy konat postupné zpomalování hodinek s tím, jak se jeho úložiště zaplní a data se po instalaci/odinstalaci aplikací několikrát přepíšou. I po několika letech používání Watch 3 Pro by tak měl být zajištěn stoprocentní uživatelský zážitek.

Srovnání hodinek Watch 3 Pro s Watch GT2 Pro

Co se nepovedlo

  • notifikace potřebují poladit
  • nelze odpovídat na zprávy

Zklamal mě současný stav notifikací. Ne, nejsem náročný, ale v tomto směru jsem čekal víc. Systém notifikací se od LiteOS vůbec nezměnil. Nelze na ně odpovídat, nezobrazíte ani celý e-mail, pouze jeho předmět. To pak člověka nutí sáhnout do kapsy po telefonu. Od chytrých hodinek přitom čekám, že sahání do kapsy maximálně odbourají. Systém tomu je uzpůsobený. V AppGallery lze využívat klávesnici pro vyhledávání aplikací. Záleží jenom na Huawei a jeho vývojářích, zda uživatele nechá žít v hloupém systému oznámení, nebo jim nabídne víc.

Chce se mi věřit, že se to do budoucna změní. Trochu se obávám jen toho, že pro maximální zážitek bude zapotřebí mobil s HarmonyOS nebo HMS (nikoli Android mobil s GMS). A ne, vážně nechci dávat přístup ke zprávám (a tedy svým datům) vývojáři s čínskou DNA a používat jeho Mood Messenger, který umožňuje zalagovaně odpovídat na SMS. Přál bych si, aby to systém nabízel v základu a já nic dalšího nemusel instalovat.

V přímém porovnání s konkurencí s Wear OS a Tizenem nové „próčka“ ztrácí. Po předchůdcích zdědily bohužel velký hendikep. Pokud toto Huawei odstraní, zapomenu, že někdo jiný chytré hodinky vyrábí. V ostatních směrech jsou Huawei Watch 3 Pro jinak téměř dokonalé. Zoufalost notifikací v HarmonyOS ilustruje obrázek níže. Dozvím se, že mám rezervaci na druhý termín očkování, už ale netuším, kdy a v kolik hodin. Abych se to dozvěděl, musím sáhnout po telefonu. A to mě stojí čas.

Notifikace na Huawei Watch 3 pro mají k dokonalosti daleko
Notifikace na Huawei Watch 3 pro mají k dokonalosti daleko | foto: vlastní

Zdravotní funkce a nejpřesnější GPS

  • nový teplotní senzor 
  • přesnost měření srdeční frekvence je skvělá 
  • velmi přesná lokalizace GPS

Pro sportovce je přichystána nejenom plejáda programů na cvičení (více než 100 včetně 19 profesionálních, které nabízejí bohatší metriku vyhodnocování dat), ale i senzorů, které vás při něm budou hlídat. Vedle široké škály programů na cvičení, které uspokojí i náročné sportovce, nabízí hodinky také užitečné funkce, jako třeba poznámkový blok. Můžete si tak jednoduše nadiktovat poznámku. Počasí už je standardem, dále tu je kompas, barometr či budík/stopky a tak dále.

S Huawei Watch 3 Pro si můžete bez obav zaplavat, nebo vlézt do vany, výrobce deklaruje vodotěsnost do 5 ATM. Mimochodem, hodinky mají ve výbavě také NFC, ale vzhledem k tomu, že v Česku není podporováno bezkontaktní placení Huawei Pay, tak s nimi u obchodníka nezaplatíte. Podporují dokonce i eSIM, takže se dají použít i jako plná náhrada telefonu. Tuto možnost jsem ale zatím neměl jak vyzkoušet. Konektivita dále pokračuje podporou GPS, která je v případě modelu Watch 3 Pro dotažena k dokonalosti. Hodinky polohu lokalizují velmi přesně, ani rychlejší jízda fixaci nezmate a na mapě se tak vykreslují i mírné zatáčky – polohování GPS trasu nezkracuje.

GPS na hodinkách Huawei Watch 3 Pro funguje na jedničku
GPS na hodinkách Huawei Watch 3 Pro funguje na jedničku | foto: ní

Ve výchozím nastavení je programovatelné sekundární tlačítko nastaveno na zahájení tréninku, ale můžete si ho nakonfigurovat na různé funkce, třeba aby vás vzalo do aplikace Počasí nebo do režimu baterie. Veškerá data z hodinek jsou synchronizována do aplikace Health (Zdraví). Není to příliš známé, ale z Health může také synchronizovat do aplikace Google Fit, pokud tuto službu používáte ke sledování zdravotních informací.

Aplikace Zdraví

  • graficky povedené prostředí
  • velké množství doplňujících funkcí

Mimochodem, aplikaci Zdraví (Health) je dobré stahovat přímo z obchodu AppGallery, a to především v případě, že nevlastníte telefon Huawei či Honor. V katalogu AppGallery najdete vždy nejnovější verzi Zdraví.

Kromě změny ciferníku aplikace nabízí možnost zapnout/vypnout oznámení z chytrého telefonu. Po otevření konkrétní nabídky uvidíte soupis aplikací a pokud funkci u některé povolíte, začne vám telefon na zápěstí posílat notifikace. Důležitou položkou je Sledování zdraví, kde najdeme třeba monitoring kvality spánku (funkce TruSleep) a nechybí ani funkce Připomenutí aktivit, což je otravná věc, protože vám přesně po hodině decentní vibrací připomene, že sedíte příliš dlouho a měli byste se protáhnout.

Stahujte nejnovější verzi aplikace Zdraví pomocí QR kódu
Stahujte nejnovější verzi aplikace Zdraví pomocí QR kódu

Další položkou v nabídce je Nepřetržité sledování tepové frekvence včetně výstrah a upozornění na nízký a vysoký tep – pokud se dostanete mimo stanovenou zónu, jste na potenciální nebezpečí upozorněni vibracemi. K nastavení úrovní srdečního tepu otevřete aplikaci Zdraví a přejděte do Sledování zdraví => Nepřetržité sledování tepové frekvence => Upozornění.

Dále tu máme test stresu a automatické měření Spo2, tedy okysličení krve. Celé to trvá pár sekund, než se dostaví výsledek, ale ještě před tím vás hodinky vyzvou, abyste je řádně utáhli kolem zápěstí a pokud možno co nejvíce zůstali v klidu. Hodnota u zdravého jedince má přitom přesahovat 90 %. Ke zdravotním funkcím nemám žádných námitek.

Výdrž baterie a nabíjení

  • baterie má kapacitu 790 mAh
  • v chytrém režimu s Always-On displejem vydrží hodinky fungovat 3 dny
  • bez AOD výdrž vystoupá na 5 dní

Dostáváme se k důležité vlastnosti každých chytrých hodinek, a to jejich výdrži. Huawei musím opravdu pochválit, protože se proklamovaná výdrž až 5 dní při běžném používání (ve smart režimu) ukázala jako velmi přesná. Samozřejmě záleží na intenzitě využití a pokud si třeba z hodinek pravidelně pouštíte hudbu, hodně cvičíte a ještě máte zapnutý Always-On displej, výdrž klesne někam ke dvou třem dnům. I to je ale víc než nabízí konkurence, kde musíte nabíjet často každý den. A to je otrava.

Vzhledem k operačnímu systému HarmonyOS, který časem určitě ještě dozraje, jsem s výdrží spokojený. Nemusím nabíjet denně a ani jednou za dva dny, a to je pro mě směrodatné. Vzhledem k tomu, že jsem přecházel z Huawei Watch GT2 Pro, je výdrž nižší. Na Lite OS už bych se ale nevracel ani omylem. V režimu extrémně dlouhé výdrže, který odstraňuje přístup k některým aplikacím a funkcím, jako je inteligentní asistent Celia a také různých vrstvám uživatelského rozhraní HarmonyOS, hodinky vydrží zhruba tři týdny. A už jsem na tom stejně jako na předchozích Watch GT2 Pro.

Huawei Watch 3 Pro
Huawei Watch 3 Pro | foto: vlastní

Pro dobíjení hodinek slouží magnetická kolébka. Stačí na ni hodinky položit a začnou se nabíjet. Samotný proces nabíjení není přitom ani vyloženě zdlouhavý. Hodinky podporují rychlé nabíjení a tak stačí pár minut a můžete zase vyrazit ven. K nabíjení ale můžete využít i jakoukoli kompatibilní Qi bezdrátovou nabíječku nebo smartphone s podporou reverzního dobíjení další elektroniky.

Před Huawei musím smeknout, protože integrací chytrého a úsporného režimu vyšel vstříc jak lidem, kteří chtějí maximální uživatelský zážitek (notifikace, zapnutý bluetooth, Wi-Fi, eSIM a tak dále), tak i těm, co spíše preferují dlouhou výdrž baterie. Velmi chytré řešení.

Zhodnocení a konkurence

Watch 3 Pro jsou nejlepší chytré hodinky, jaké Huawei kdy navrhl a vyrobil. Převyšují většinu hodinek s Wear OS, pokud jde o výdrž baterie, a přinášejí nejlepší implementaci digitální korunky od uvedení Apple Watch. Design je atraktivní, ale dostatečně neutrální na to, že hodinky vypadají skvěle téměř s jakýmkoli řemínkem. Možná se jen nehodí na malé zápěstí. Jsou to pořádné orloje.

Měření zdravotních a fitness funkcí je bezproblémovou záležitostí a vše funguje, jak má, tedy rychle, spolehlivě a hlavně přesně. Skvělou záležitostí je multitasking a spokojený jsem byl i s prostředím operačního systému, který je po výkonnostní stránce maximálně odladěný a působí dospěle. Jediné, co je třeba mít na paměti, je, že HarmonyOS je stále začátku, takže ze stejného důvodu nedostanete na výběr velké množství aplikací, ze kterých můžete vybírat.

Huawei Watch 3 Pro
Huawei Watch 3 Pro | foto: vlastní

Už během testování jich ale docela dost přibylo, což ve mě vyvolává mírný optimismus. Huawei musí zapracovat na systému notifikací – chci vidět celou zprávu, chci se dostat do těla e-mailu s jízdenkou na „studenta“ a mít možnost na cokoli odpovědět. Poté už nebudu mít výhrad. I přes tyto nedostatky jsou dnes Huawei Watch 3 Pro ale patrně nejlepší chytré hodinky na trhu.

Největší konkurencí jim jsou Samsung Galaxy Watch 3, které se pyšní bohatším ekosystémem aplikací. Nevydrží ovšem tak dlouho na baterii a přestože je systém Tizen nyní jejich největší výhodou, do budoucna tomu tak být nemusí. Samsung totiž kompletně přechází na Wear OS, takže tam se postupně přesunou i vývojáři.

Co se líbí

  • prémiový design
  • použité materiály
  • parádní AMOLED displej
  • stále ještě dlouhá výdrž baterie
  • HarmonyOS
  • spousta sportovních režimů
  • bezdrátové (a rychlé) dobíjení
  • aplikace Zdraví (v češtině)
  • obchod AppGallery
  • podpora aplikací třetích stran

Co se nelíbí

  • chybí podpora placení přes NFC
  • jen „hloupé“ notifikace
  • vysoká cena ± 12 tisíc korun
Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Dík za recenzi. GT 2 Pro mě vzhledem učarovali. Ty trojky jsou ještě o kus lepší. Co bych uvítal pořešit jsou notifikace, doufám že v nějaké aktualizaci to napraví. To je fakt nedořešený. A za další ale to už nepůjde tak bych uvítal mírně zapuštěný displej. Občas se mě povede s hodinkama co vlastním fláknout o futra, zeď a pod. Dávám si na tio pozor ale stane se. S mírný zapuštěním displejem by to bylo o něco bezpečnější. Ale co už. A poslední jsou vibrace, jejich intenzita. To je pro mě důležité. To nevím a zjistím až si je budu moci někde ošahat a vyzkoušet.

  2. Vibrace jsou v pořádku. V nich problém není. Ten vibrační systém je citlivější/jemnější než u watch gt2 pro.

  3. Na celém světě jsou desítky miliónů diabetiků které by si watch jistě koupili. Docela mě překvapilo že Huawei si neuvědomilo že jen díky tomuto se watch3 můžou stát jedničkou v prodejnosti. To čeká až mu tuto funkci ukradne jiná firma?

Comments are closed.