P40 Pro+ a EMUI 11

Recenze Huawei P40 Pro: Smartphone napěchovaný technologiemi s obrovským potenciálem

Čínský Huawei se učí žít ve světě bez služeb Googlu a definitivně se pustil do toho, aby totéž naučil i uživatele svých smartphonů. A jedním z hlavních nástrojů k tomu má být P40 Pro, který přináší nekompromisní výbavu a také jednu speciální vlastnost. V dnešní recenzi si rozebereme design, výdrž na baterii, fotoaparát a softwarou výbavu, tedy všechno to důležité, co vás při koupi nového smartphonu zajímá.

Když se na nový huawei podíváme, je to spíše evoluční než revoluční mobil, ale posun je oproti loňskému P30 Pro opravdu výrazný. Parádní je už samotný design. Upřímně, loňský typ P30 Pro mi trochu nesedl, v ruce se držel tak nějak divně a já vlastně ani netuším proč. Raději jsem ho proto oblékl do obalu. To u P40 Pro se karta zcela obrací a bez diskuse je to ten nejelegantnější smartphone, jaký jsem zatím testoval, a to díky své perfektní symetrii.

O čem že je řeč?

P40 Pro má na čelní straně displej, který je zahnutý nejen do boků, ale i přes horní hranu. Je to trochu optický klam, protože nahoře a dole se displej samotný nikam nezahýbá, lehce ohnuté je tu jen krycí sklo. Právě ale takový malý detail, jako tento, dělá z P40 Pro výjimečný kousek. Jediné, co symetrii kazí, je dvojitý výřez v levém horním rohu. Ten výřez je poměrně velký a jistě si najde i odpůrce. Na druhou stranu, má zde svůj důvod, pokročilé 3D odemykání obličejem, které je bezpečné a super-rychlé (a to i ve tmě), se někam vejít musí. Nic není zadarmo. Jak se říká.

Na displej je v každém případě radost pohledět. Úhlopříčka je ideální, 6,58 palce a rozlišení dostačující Full HD+ (tedy 2640 × 1200 px). Jde samozřejmě o AMOLED panel s parádními barvami, kterému nechybí ani dnes populární vysoká obnovovací frekvence 90 Hz. Vše je tedy krásně plynulé, rychlé a o zatrhávání obrazu nemůže být ani řeč.

Jak asi tušíte, P40 Pro je technicky naprosto parádní smartphone. To ostatně potvrzuje i specifikace, která je na té nejvyšší úrovni. Vysoký výkon tu obstarává osmijádrový čipset Kirin 990 s podporou 5G sítí. Maximální taktovací frekvence jader je stanovena na 2,86 GHz, ale takové hodnoty mohou dosáhnout jen dvě jádra Cortex A76. Druhá dvojice Cortex A76 má maximální frekvenci 2,36 GHz. K dispozici jsou také čtyř jádra Cortex A55 s frekvencí 1,95 GHz, které se starají o běh nenáročných aplikací, tedy například prohlížení webu nebo brouzdání po sociálních sítích.

Pekelně rychlá je i grafická karta v Kirinu 990. Huawei zůstal u architektury Mali-G76, ale navýšil počet jader na 16. Operační paměti je 8 GB, což je dostatečná hodnota, ale přiznám se, že výrobce mohl trochu přitopit pod kotlem a nabídnout 12 GB. Nebylo by to na škodu. Některá konkurence je v tomto ohledu dál.

Huawei P40 Pro: specifikace

Konstrukce sklo a kov, 158,2 x 72,6 x 9 mm, 203 g, odolnost IP68
Displej 6,58″, OLED, 2640 x 1200 px, HDR10+, 90 Hz, poměr stran 19,8:9, jemnost 440 ppi
Operační systém Android 10 (bez GMS) + EMUI 10.1 (HMS)
Procesor 8jádrový, 2,86 GHz, Kirin 990
Paměť 8 GB RAM, úložiště 256 GB, NM Card slot (až 256 GB)
Fotoaparát čtyři (50 Mpx hlavní + 40 Mpx širokoúhlý + 12 Mpx teleobjektiv s periskopem + 3D ToF kamera), optika Leica, clona f/1.9 + f/1.8 + f/3.4, umělá inteligence, OIS, 5x optický zoom, 10x hybridní zoom, 50x digitální zoom, duální LED blesk; přední duální (32 Mpx + 3D ToF kamera), clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.1, USB-C, Wi-Fi 6, GPS, NFC, infraport, čtečka otisků v displeji, 3D čtečka tváře, zvuk v displeji
Baterie 4 200 mAh, rychlonabíjení 40 W, bezdrátové rychlonabíjení 27 W, reverzní bezdrátové nabíjení
Cena 25 999 Kč

Fotoaparát je z říše snů, konkurence nemá odpověď

Hlavním lákadlem Huaweie P40 Pro je bezesporu fotoaparát, který používá sestavu čtyř snímačů. Hlavní snímač má rozlišení 50 Mpx, je rekordně velký a díky technologii spojování pixelů a RYYB uspořádání doslova exceluje ve schopnosti zachytit velké množství světla. Na trhu momentálně není žádný smartphne, který ve stížených světelných podmínkách dokáže P40 Pro porazit nebo se mu alespoň vyrovnat. Je až s podívem, že ani po tolika letech nedokáže konkurence s Huaweiem srovnat krok. Umělá inteligence v podání čínského gigantu exceluje.

Širokoúhlý foťák má rozlišení 40 Mpx a speciální schopnosti při natáčení videa, kde opět umí využívat technologii spojování pixelů. Ve videu lze i díky tomu používat HDR v reálném čase a další triky, skvělá je kvalita i ve špatném světle a úchvatnou funkcí je zpomalené video: to umí P40 Pro natáčet s frekvencí 7 680 snímků za sekundu, tedy 256krát zpomaleně.

Zpomalé klipy se mezigeneračně neskutečně posunuly kupředu. Loňská vlajka P30 Pro nestíhá a stejné je to i v případě konkurenčního Galaxy S20 Ultra. Huawei P40 Pro natáčí vůbec jedny z nejkvalitnějších zpomalených videí.

Třetím foťákem je zoomová sestava s periskopickým uspořádáním, RYYB čipem o rozlišení 12 Mpx, a optickou stabilizací. Optika má zhruba pětinásobné přiblížení, v hybridním režimu zvládá desetinásobné „bezztrátové“ přiblížení. Čtvrtým členem sestavy je pak ToF senzor pro čtení údajů o hloubce ostrosti. I tady musíme uvést jen samé superlativy. Už loňský P30 Pro byl zoomovacím králem a nástupnický model na jeho schopnosti navazuje.

Foťák celkově umí využívat spousty softwarových triků, například vymazání pohybující se postavy ze snímku, určování nejlepších akčních snímků, odstranění odlesků, eliminaci stínů a mnoho dalšího. Výstup z fotoaparátu P40 Pro je skvělý. Snímkům nechybí detaily, mají výborný dynamický rozsah, jsou krásně barevné a kvalita ve tmě nebo za šera je bez přehánění krok před konkurencí.

Konkurenční telefon s až stonásobným space zoomem fotí o poznání hůř. A ztrácí i další rívalové, jako iPhone 11 Pro Max nebo loňský Huawei Mate 30 Pro. Po několika týdenním testování mohu prohlásit Huawei P40 Pro je nejlépe fotografujícím telefonem, jaký jsem kdy testoval.

Ani dva dny bez nabíječky nejsou problém

Jak je na tom baterka? Abych pravdu řekl, tak výborně. P40 Pro má ve výbavě akumulátor s kapacitou 4 200 mAh, rychlým dobíjením s výkonem 40 W a bezdrátovým dobíjení (výkonem 27 W). Co se týče výdrže, neměl jsem problém dostat se i na dva dny používání. Možná za to může absence některých náročných služeb Googlu, která znamená, že spotřeba přístroje je v praxi vcelku nízká, nic tu totiž stále neběží na pozadí a nežere prostředky a baterii. Taking too much energy to spy on you se tady rozhodně nekoná.

Proč je to takový problém?

Tím se konečně dostáváme k nejzásadnějšímu bodu, tedy softwarové výbavě. Hlavní potíž je v tom, že v telefonu chybí Obchod Play a sada služeb Google Mobile Services, která zajišťuje i chod některých funkcí aplikací třetích stran. Ano, spousta aplikací, včetně těch od Googlu, se dá do P40 Pro doinstalovat „bokem“ (věnoval jsem se tomu v několika starších videiích na YouTubu, proto neváhejte a kanál odebírejte), ale i v těchto aplikacích můžete narazit na omezení. Třeba Mapy Google prostě nefungují spolehlivě a aplikace jako Uber nebo Lyft, které využívají intenzivně lokalizační služby ve spojení s mapou, nerozjedete vůbec.

Oficiálně lze do telefonu aplikace dostat především z Huawei AppGallery, tady je ale nabídka stále ještě poměrně slabá. Huawei do svého obchodu investuje, a investuje opravdu mraky peněz, ale než se budeme moci hovořit o konkurenci pro Google Play, pár let to potrvá. I když já mám takový pocit, že AppGallery je spíše projekt pro přežití, než se urovnají spory mezi vládami USA a Číny. Je to zkrátka něco, co telefony Huawei na západních trzích pomůže udržet v povědomí, než se služby GMS opět vrátí.

Do telefonu se mi (bez zásahu, který porušuje záruku) podařilo snadno nainstalovat třeba Amazon AppStore, který obsahuje některé z oblíbenějších titulů. Často jsem také využíval služeb obchodu APKCure. Ale vraťme se o pár kroků zpět: po vybalení P40 Pro z krabičky doporučuji využít aplikaci PhoneClone, se kterou se dá přetáhnout mnoho aplikací z vašeho staršího telefonu. Některé Google aplikace nepřetáhnete vůbec, další pak vás vždy při spuštění upozorní, že vás telefon GMS nepodporuje a tak byste s tím měli počítat. Webové verze aplikací od Googlu jsou nedospělým řešením. Něchtělo se mi je používat.

Takže je k ničemu?

Pokud se pro Huawei P40 Pro rozhodnete, budete si muset zvyknout, že na telefonu nebudete moci používat oblíbené aplikace jako Mapy Google, GMail, Google Fotky nebo tabulky a dokumenty Google. Fungovat nebudou ani mobilní platby Google Pay. Takže kdo přes tuto službu platí mobilem, bude mít problém.

Když se nad tím vším zamyslíme, zjistíme, že situace kolem Huawei, který se stal obětí v americko-čínském sporu, až strašidelně ukazuje, jak moc jsme na službách Googlu závislí. Což nutí k zamyšlení. Velký bratr tu najednou není a bez něj jsme najednou ztracení a nastává konec světa.

Fotky Google se přitom dají nahradit například službou Microsoft OneDrive a pro navigaci poslouží trojlístek Sygic, HereWego nebo MapsMe. Z her si zahrajete prakticky vše, neměl jsem problém s Call of Duty, PUBG nebo Fortnitem. Tedy v současnosti asi s nejoblíbenějšími tituly na Androidu. Tady je ovšem nutné zdůraznit, že abyste si zapařili, budete si hry muset dohledat, třeba na již zmíněném APKPure, kde lze všekeré aplikace také snadno aktualizovat na nejnovějí verze. Existují samozřejmě i návody, jak P40 Pro hacknout a asi za dvacet minut GMS do telefonu dohrát.

Jak do P40 Pro nainstalovat služby a aplikace Googlu?

 

Mám si ho pořídit, nebo ne?

A tím se pomalu dostáváme k závěru. Huawei P40 Pro nabízí skvěle promýchaný koktejl vlastností. Je krásně zpracovaný, výborně se drží v ruce a má nadupaný hardware s procesorem Kirin 990, který kromě vysokého výkonu nabízí i podporu sítí 5G. Nejvyšší uživatelské nároky splňuje také krásně čitelný a barvami hrající displej. Líbí se určitě i IP68 u konstrukce.

Fotoaparát P40 Pro pak nemá konkurenci, lépe fotící smartphone dnes neexistuje. Snímky mají spoustu detailů, výborný dynamický rozsah a minimum šumu ze šera nebo naprosté tmy. P40 Pro vidí i tam, kde lidské oko vidí běžně jen černočernou tmu.

Skvělé je také zpomalené video a výstup ze širokáče. Nový huawei pro jeho schopnosti ocenila i redakce prestižní organizace DxOMark, která ocenila fotoaparát 128 body a s velkým náskokem zařadila P40 Pro na první místo.

Největší překážkou tak asi pro mnohé bude uživatele absence Google služeb. Huawei do svého AppGallery investuje a posun je opravdu znát každým dnem, i když některé zásadní aplikace stále chybí a firmě proto radíme, aby přidala. Je to potřeba.

Úspěch modelu P40 Pro a vlastně i dalších nových smartphonů značky Huawei, jako třeba i chystaného Mate 40 Pro, bude záležet hlavně na tom, jak rychle se výrobci podaří rozšířit nabídku AppGallery. Má před sebou hodně práce.

Už dnes ovšem můžeme napsat, že pokud hledáte skvěle vybavený fotomobil s podporou 5G sítí, špičkovým foťákem a nebojíte se trochu experimentovat, pak byste měli dát P40 Pro šanci.

Co se nám líbí?

  • skvělý symetrický design
  • příjemná ergonomie
  • výborný fotoaparát, kvalitní noční snímky
  • vysoký výkon a podpora 5G
  • displej s 90Hz obnovovací frekvencí
  • 40W rychlé nabíjení, 27W bezdrátové dobíjení
  • stabilizované video při 4K/60 fps
  • Android 10 a EMUI 10

Co se nám nelíbí?

  • absence aplikací a služeb (Google Play + služby Google)
  • průměrný reproduktor
  • cena by mohla být nižší

Konkurence?

Velkým konkurentem novému P40 Pro je loňský předchůdce P30 Pro, který má taktéž výborný fotoaparát, ale hlavně může přistupovat do Obchodu Play. Mezi vážnou konkurenci patří i nový Samsung Galaxy S20+, potažmo S20 Ultra. Za zmínku stojí i OnePlus 8 (Pro), nebo Xiaomi Mi 10.

Total
0
Shares