- Apple Watch 10 jsou nejnovější chytré hodinky od Applu.
- Disponují větším displejem, než mají Apple Watch Ultra 2, ale nic přelomového vlastně nepřináší, stojí za to?
Pokud jste od jubilejní desáté verze hodinek Apple Watch očekávali nějakou revoluci, možná jste byli po prezentaci zklamaní. Nicméně jakkoliv jsem byl u nových iPhonů zdrženlivý a možná až kritický, protože nic zvláštního nepřinášejí (v EU), tak u hodinek jsem vlastně docela spokojený. Krátce k tomu, jaká vylepšení udává Apple:
- Apple Watch 10 jsou skoro o 10 % tenčí, než předchozí modely.
- Displej je největší, jaký kdy jakékoliv Apple Watch měly. Dokonce předčí o malý kousek i Apple Watch Ultra 2.
- Pod úhlem je zobrazovač až o 40 % jasnější, jeho obnovovací frekvence se snižuje až na 1 Hz.
- Zrychleno bylo nabíjení. Za 30 minut se má doplnit energie na 80 %.
- Hodinky umí detekovat spánkovou apnoi.
- Nově integrovaný hloubkoměr umí měřit hloubku ponoření do až 6 metrů, měří i teplotu vody.
- Reproduktor zvládá vyšší hlasitost a lepší izolaci hlasu v hlučném prostředí (při volání přes hodinky).
Abych pravdu řekl, po vybalení jsem z hodinek nebyl nijak nadšený. Částečně to přisuzuji faktu, že na mé ruce se delší dobu ohřívaly Apple Watch SE 2, které mi bohatě dostačovaly. Částečně musím přiznat, že zkrátka po určité době testování nového hardwaru už je člověk v tomto směru lehce otupělý a jen tak něco ho nenadchne. Nicméně spároval jsem je s telefonem, vše potřebné aktivoval a začal nosit na ruce.
Nepřehlédněte: Recenze telefonu Apple iPhone 16. Nastal konečně čas na změnu?
Životní funkce fungují skvěle
Zvědavost přišla už po první noci, kdy jsem začal zjišťovat, jak vlastně funguje měření životních funkcí, což je taková trochu analytika dat vycházející z dlouhodobých průměrů. Velmi fajn věc, kterou používám u náramku Whoop a která umí leccos prozradit, včetně třeba blížící se nemoci. A právě Whoop tohle umí skvěle, jako málokteré zařízení. Proto mě hodně zajímalo, jak si povedou Apple Watch 10.
Vyžaduje to nějakou dobu, tuším, že to bylo pět nocí, aby hodinky získaly potřebná data. Měří třeba tep při spaní nebo teplotu zápěstí a jednoduše hodnoty průměrují. Odchylku od normálu pak vyhodnotí a upozorní na ni. Já měl tu smůlu, že na mě žádná nemoc nelezla, nepřetrénoval jsem se a vše probíhalo jak mělo. Přesto jsem chtěl nasimulovat nějaký nestandard, který by byl v jednoduchém grafickém znázornění viditelný. Nakonec mi bohužel nezbylo, než se jeden večer věnovat alkoholu, což podle mých zkušeností rozhodí teplotu i hodnoty tepové frekvence (klidovou i HRV). S nasazením sobě vlastním jsem tedy aplikoval gin & tonic. Pro jistotu opakovaně, nedalo se nic dělat, test je test.
Ráno bylo z těch méně příjemných, naštěstí to vyšlo na sobotu, takže byl dostatek prostoru pro dopolední relaxaci po náročné noci. Když jsem se vypotácel ze sprchy a nasadil hodinky, vzpomněl jsem si, za jakým účelem jsem několikrát požil jedovatý drink. Samozřejmě jsem hned začal sondovat, jak se to projevilo. Hle! Jedna životní funkce je prý v odchylce, konkrétně se jedná o tepovku. Obvyklý průměr přesáhla dokonce o 12 tepů za minutu a ze svých obvyklých 48 jsem se dostal na neskutečných 60. A jako první možný důvod Apple Watch hlásí konzumaci alkoholu. Takže ano, funguje to, důkaz proveden.
Je libo znát přesnou teplotu?
Předpokládám, že jako obvykle jsou nové Apple Watch na špici v měření lecjakých hodnot, mimochodem třeba u teploty se lze dostat i k absolutním hodnotám, což obecně na těchto hodinkách cením. Spousta zařízení (včetně zmíněného Whoopu) vám ukáže jenom odchylku, ale ke konkrétní naměřené teplotě se nedostanete. Apple vám ji sice neprozradí na první dobrou, ale dostat se k ní lze, stejně jako ke všem dalším číslům. Reálně netuším, jestli to někomu k něčemu bude, ale oceňuji to.
Další povedená vylepšení
Stran kvalit displeje si nemohu stěžovat. Údaje na něm lze přečíst prakticky z jakéhokoliv úhlu, jeho jas je dostatečný, ačkoliv přiznávám, že test probíhal za podzimního pošmourna, kdy sluníčko vysvitlo spíš sporadicky. Vylepšený reproduktor a kvalitu volání jsem měl za taková ta obvyklá marketingová prohlášení. Dokud jsem skutečně nevyzkoušel spustit si na hodinkách podcast a zavolat si.
Jako audiopřehrávač pro případ nouze Apple Watch 10 dostačují bohatě, ale samozřejmě nelze čekat špičkovou kvalitu zvuku. Nicméně při několika hovorech jsem si ověřil, že nejen, že já slyším protistranu skvěle, ale i ona slyší perfektně mě. Schválně jsem vylezl ven na zahradu, kde manželka sekala trávu naší poměrně hlučnou sekačkou a překvapivě jsem z repráčku slyšel konstatování, že můj hlas je srozumitelný a zřetelný. Na tomto tedy v Cupertinu skutečně významně zapracovali.
Nepřehlédněte: Obří ostuda Applu. Jeho nepředstavený počítač někdo pronesl ven z fabriky, mají ho Rusové
Při celodenním nošení jsem musel ocenit rychlejší nabíjení. Abych uvedl věci na pravou míru, tak nepočítejte s tím, že z nuly na 80 % se dostanete za půl hodiny. Nedostanete. Spíš to bude tak za 45 minut. Netuším, jak to v Applu měřili, ale nepovedlo se mi to ani s jednou z mých originálních nabíječek. Nicméně oproti předchozím verzím Apple Watch je u desítek znát pokrok.
Pro mě to byl zásadní krok kupředu, protože jsem nemusel řešit nějaké nabíjení přes noc. Prostě jsem si hodinky nechal na ruce celý den a odkládal je na nabíječku akorát při ranní a večerní hygieně. To jim stačilo pro udržení v chodu, někdy se dokonce nabily na 100 %. Abych ale nevytvářel ve čtenáři falešnou naději, pořád se jedná o zařízení, které musíte nabíjet denně a pokud jej používáte intenzivně, procenta mizí doslova před očima.
Otisky překvapivě nepřitahují
V prezentaci cupertinští zmiňovali i lesklý černý povrch, který dostanou Apple Watch 10. Měl jsem trochu obavy, popravdě se mi úplně nechtělo věřit, že si zachovají svoji vizuální podobu, protože lesklá černá prostě přitahuje otisky. Přesto se nějak vývojářům a designérům povedlo docílit toho, že zde tomu tak není. Roli hraje částečně i velikost, protože na menší ploše se zkrátka mastnota tak trochu ztratí, naopak velké rovné povrchy prozradí i malé smítko prachu. Pakliže máte strach, že budete hodinky v jednom kuse leštit, tak ne, nebudete.
Apple Watch 10? Doplněk do práce i na sport
Apple Watch 10 jsou opět samozřejmě prodlouženou rukou iPhonu, případně dalších zařízení s nakousnutým jablíčkem. V rámci ekosystému za mě zaujímají sekundární funkci, tedy nepotřebujete je, ale jakmile je máte, tak zjistíte, že jsou vlastně velmi fajn. Zejména doporučuji verzi, která umí eSIM. Pak totiž můžete nechat iPhone doma a jít třeba večer do víru města jenom s hodinkami.
Kdyby cokoliv, zavoláte si nebo pošlete zprávu, nemusíte v kapse tahat telefon a riskovat, že ho někde zapomenete. Osobně chytré hodinky používám jako takové notifikační centrum, v domě nechávám iPhone na stole v pracovně a nic víc neřeším. E-mail, zpráva nebo hovor mě zastihnou, ať se věnuji dětem nebo třeba umývám nádobí. A když chci absolutní soukromí, tak prostě hodinky sundám.
Kdy je však nedám z ruky, tak to je jakákoliv sportovní aktivita. Vím, že člověk to dělá především pro sebe, ale neumím si už dnes představit, že bych třeba jízdu na kole nebo běh nikam nezaznamenával. Miluji, když mohu překonávat své vlastní rekordy a sledovat, jaký vliv má jaká aktivita na mé tělo. Stejně tak pozoruji po námaze regeneraci a opětovnou připravenost k dalšímu tréninku.
Jestli jste „datově založení“, budete možná podobně jako já sportovat z velké části proto, abyste mohli měřit efektivitu, tak to prostě je. Radost z pohybu je jedna věc, ale uspokojení ze zlepšení času na kilometr o tři sekundy je také svého druhu požitek. Jestli neběháte ultramaratony, Apple Watch 10 vám budou pravděpodobně stačit. Hodinovou aktivitu zvládnou bez problémů. Navíc, jak už jsem uvedl, měření jsou velmi přesná, což dokládá spousta videí a dostupných srovnání.
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: FONETECH.CZ