Realme GT Neo2

Realme GT Neo2 RECENZE: má skvělý procesor i displej, je postrachem vlajek

Na českém trhu se začal prodávat smartphone, který se chce stát noční můrou trhu. Realme GT Neo2 má vysoký výkon, skvělý displej, rychlé nabíjení a stojí polovinu ceny konkurenčních vlajek. Ambice mu tedy rozhodně nechybí. Cena na českém trhu startuje pod hranicí 12 tisíc korun. Jak GT Neo2 dopadl v recenzi?


Nepřehlédněte: Realme GT Master Edition RECENZE: nádherná stylovka


Realme GT Neo2 specifikace

Konstrukce plast + sklo, 199,8 gramu
Rozměry 162,9 × 75,8 × 9 mm
Displej 120Hz 6,62” AMOLED displej, FHD+, 2 400 × 1 080, 405 ppi
Fotoaparát trojitý (64Mpx hlavní (f/1.8), 8 Mpx ultraširoký 119° (f/2.3), 2 Mpx makro (f/2.4), , umělá inteligence, 2× digitální zoom, LED; přední 16Mpx, clona f/2.0
Procesor 8jádrový Snapdragon 870, 3 GHz
RAM 8/12 GB RAM, vnitřní paměť: 128 GB/256GB, paměťové karty: ne
Konektivita 5G, HSPA, LTE:, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, stereo reproduktory, čtečka otisků prstů v displeji
OS Android 11 + Realme UI 2.0
Baterie 5 000 mAh, 65 W nabíjení (z 0 na 100 za 36 min)
Cena, dostupnost začíná na 11 990 Kč, listopad (2021)

Obsah balení a první dojmy

  • Realme GT Neo2
  • špendlík na SIM
  • 65W adaptér pro nabíjení
  • silikonový obal
  • brožurka a základní průvodce
  • USB-A / USB-C kabel

Jaký je, jak padne do ruky?

  • V ruce se nedrží nejpohodlněji, je větší
  • Na zádech v černé verzi téměř neulpívají otisky prstů
  • Vepředu má krásný AMOLED displej

Realme už delší dobu seká povedené telefony jako Baťa cvičky. Výjimkou není ani nový Realme GT Neo2. Jedná se o zástupce vyšší střední třídy, který se pokouší oslovit náročnější uživatele. Stejně jako u modelu GT si Realme pro novinku připravilo jednu speciální barevnou verzi. Černá a modrá jsou v podstatně standardní, třetí, křiklavě zelená s pruhem přes celá záda, už ale vážně vypadá skvěle.

Realme GT Neo2
Realme GT Neo2 | foto: Realme

Po technické stránce Realme GT Neo2 mnoho změn oproti Realme GT 5G nepřináší. Gétéčko“ má Snapdragon 888, Neo2 pohání Snapdragon 870 – rozdíl ve výkonu mezi oběma čipy činí zhruba dvacet procent ve prospěch G, ale při běžném používání si toho ani nevšimmnete. Druhá odlišnost spočívá v displeji. Oba jsou AMOLED a mají obnovovací frekvenci až 120 Hz, ale rozdíl je ve velikosti. U Realme GT má úhlopříčku 6,43 palce, zatímco Neo2 má zobrazovač velikosti 6,63 palce. Třetím klíčovým rozdílem je velikost. Realme GT je na dnešní poměry kompaktní smartphone, ke kterému se po čase vždy rád vracím. O Neo2 to samé bohužel napsat nemohu. Je větší a v ruce to okamžitě poznáte.

Realme GT Neo2
Realme GT Neo2 | foto: FONETECH.CZ

Záda mnou testované černé verze Realme GT Neo2 jsou matná, což částečně zabraňuje ulpívání otisků prstů. Musím ale také uvést, že tmavá varianta vypadá k uzoufání nudně. Pokud chcete, aby vám telefon dělal trochu radost, poohlédněte se po zelené s pruhem přes celá záda. Barva to je jedovatá, na mobilu neobvyklá, ale vypadá skvěle.

3,5mm audiojack na těle Neo2 budete hledat marně. Na pravém boku najdete jen tlačítko pro zapnutí/vypnutí, nalevo pak je pouze kolébka ovládání hlasitosti. Ve spodní části se nachází reproduktor, konektor USB-C, mikrofon a slot pro dvě SIM. Na horní hraně je druhý reproduktor (ve sluchátku) a mikrofon. Modul s fotoaparáty nad povrch zad vystupuje jen velice mírně, skoro se dá říci že až neznatelně.

  • Konstrukce: přední část kryje Gorilla Glass 5, plastový rám
  • Rozměry:  162,9 × 75,8 × 9 mm, hmotnost: 198 gramů
  • Optická čtečka otisků prstů v zapínacím / vypínacím tlačítku

Displej Realme GT Neo2 je skvělý

Na displeji si Realme dalo opravdu záležet. Na čelní straně má telefon AMOLED panel s Full HD+ rozlišením a úhlopříčkou 6,62 palce. Po stránce maximálního jasu (až 1 300 nitů) i provedení barev nemám výhrad. Čitelnost je i na ostrém slunci perfektní a pozorovací úhly na jedničku s hvězdičkou.

Realme GT Neo2
Realme GT Neo2 | foto: FONETECH.CZ

Displej navíc disponuje 120Hz obnovovací a 600Hz vzorkovací frekvencí, což zajistí plynulé animace a přesné a rychlé reakce na dotyk například ve hrách. Navrch si připočtěte  integrovanou čtečku otisků, která funguje přesně a rychle, nebo moderní průstřel pro přední fotoaparát. Ve výčtu plusů nechybí ani režim Always-on, který upozorní na notifikace (přijaté SMS, zmeškaný hovor, notifikace ze sociálních sítí a tak podobně).

Realme GT Neo2 má špičkový displej, který se drží všech současných trendů a stydět za něj by se nemuseli ani mnohem dražší smartphony.

Jaký má výkon?A co Realme UI 2.0?

  • Procesor Qualcomm Snapdragon 870 s podporou 5G
  • 128/256GB úložiště a 8/12 GB RAM
  • Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.1, nechybí NFC

O výkon si starosti nedělejte. Snapdragon 870 je jako dělaný pro náročné výpočetní výkony. Opravdu se nemusíte bát, že by na jakoukoliv hru nestačil. Je to perfektní moderní čip, který vám nejenom zajistí podporu rychlých sítí, ale dlouho si s ním vystačíte i co se týče třeba nejnáročnějších her. Ve výkonnostním testu AnTuTu jsem naměřil výborných 731 tisíc bodů, což Realme GT Neo2 v podstatě dosazuje někam těsně pod špičku žebříčku nejvýkonnějších smartphonů současnosti.

Zákazníkům Realme servíruje dvě paměťové verze: slabší (a levnější) nabízí 8/128 GB, ta lepší pak 12/256 GB. Bohužel i Neo2 zdědil stejný neduh jako Realme GT nebo GT Master v podobě chybějícího slotu na paměťovou kartu. Ať se budete snažit sebevíc, úložiště pro data zkrátka nevylepšíte. Doporučuji tedy zapřemýšlet, jakou verzi zakoupit, abyste pak nelitovali a nemuseli činit kompromisy. 128 GB pokládám za naprostý základ a volné místo vám může velmi rychle zmizet.

Fyzická konektorová výbava zahrnuje pouze USB-C. V té bezdrátové najdete také vše potřebné: podporu sítí páté generace, Bluetooth 5.1 a NFC (včetně plateb).

Operačním systémem je Android 11 s uživatelským prostředím Realme UI 2.0. V podstatě se jedná o čistý android známý z Pixelů s několika málo změnami, které mají opodstatnění a uživateli usnadňují používání telefonu. Prostředí je maximálně odladěné, bez zbytečného balastu (aplikací, které nepotřebujete) a Realme GT Neo2 je tak radost používat. Na cestě je navíc aktualizace s nadstavbou Realme UI 3.0, která přinese vylepšení v oblasti designu, plynulosti, personalizace, soukromí nebo funkčnosti (více zde).

Slušná výdrž a bleskurychlé nabíjení

  • Baterie má kapacitu 5 000 mAh
  • Podporováno je rychlé kabelové nabíjení 65 W
  • Z 0 na 100 procent kapacity mobil nabijete za 40 minut

Realme GT Neo2 využívá parádně rychlé 65W nabíjení a velkou radost udělá i baterie článku 5 000 mAh. Výdrž telefonu se dá označit jako mírně nadprůměrná. Na jeden zátah dáte bez problémů celý náročný den. V závislosti na tom, jak moc intenzivně telefon budete využívát, zvládnete i dva dny. Jenže proč nad tím vlastně přemýšlet. Mobil stačí připojit k elektrické zásuvce a během pár minut baterii nabijete o desítky procent a můžete opět bez nervů vyrazit mezi lidi.

Realme GT Neo2
Realme GT Neo2 | foto: FONETECH.CZ

Jak Realme GT Neo2 fotí?

  • Zadní fotoaparát:
    • Hlavní: 64 Mpx, světelnost f/1,9, PDAF
    • Širokoúhlý: 8 Mpx, f/2,3
    • Makro: 2 Mpx, f/2,4
  • Přední kamera: 16 Mpx, f/2,5

Značka Realme je mi sympatická, nemá smysl to nijak tajit. Co se mi ale neskutečně zajídá, tak to je neustálá recyklace jedné a té samé sestavy hlavního fotoaparátu. Kdyby šlo aspoň o povedené kombo, jenže ona ta fotovýbava je průměrná. Na zádech GT Neo2 najdeme vlastně stejné snímače jako u modelu Realme GT (nebo GT Master). Hlavní senzor má rozlišení 64 Mpx, světelnost f/1,8 a není opticky stabilizovaný. Pomáhá mu už jen 8Mpix širokoúhlý snímač (úhel záběru 119 stupňů) a 2Mpx makrosenzor, který je úplně zbytečný.

Realme GT Neo2
Realme GT Neo2 | foto: FONETECH.CZ

U tohoto smartphonu se zkrátka nedá hovořit o tom, že by focení mělo být jeho hlavním posláním. Zcela bez okecávání: Neo2 má zkrátka průměrný fotoaparát typický pro modely střední třídy. Hlavní senzor se snaží vymáčknout ze svých možností maximum, takže čas od času blýskne snímek, za který se rozhodně nemusí stydět a celkově se tedy dá napsat, že na poměry užití pro sociální sít foťák bohatě dostačuje.

Jakmile nastupuje šero a tma, doporučuji použít noční režim. Ten, světe div se, funguje docela spolehlivě a scénu krásně prosvětlí a dodá jí i potřebné detaily. Fotografie jsou ale jinak často až nerealistické barevné. Abyste se vyhnuli přesaturování, doporučuji vypnout umělou inteligenci. Poté se barvy posunou blíže k normálu. Ultraširokoúhlý senzor využijete hlavně, kdy je dostatek světla a makrokamerka je tu jen čistě do počtu.

Pro nahrávání videa je podporován až 4K záznam při šedesáti snímcích za sekundu. Pokud byste chtěli pošetřit místo v paměti, můžete natáčet i v nižším rozlišení Full HD s šedesáti nebo třiceti snímky za sekundu. Softwarová stabilizace je aktivní ve všech video režimech a funguje parádně.

Ukázka uživatelského prostředí fotoaplikace

Fotoaplikace telefonu Realme GT Neo2
Fotoaplikace telefonu Realme GT Neo2 | foto: FONETECH.CZ

Galerie

Mám si Realme GT Neo2 koupit?

Realme GT Neo2
Realme GT Neo2 | foto: FONETECH.CZ

Realme GT Neo2 je extrémně zajímavý smartphone, to bez debat. V jedovatě zelené barvě je to úžasná stylovka, která okolí zaujme (v mnou testované černé verzi je to naopak nudná šeď). Příznivci hrubého výkonu budou také spokojení. Pokud chcete mobil, který bude mít dostatek výkonu i za dva tři roky, Neo2 nezklame. Snapdragon 870 od Qualcommu je výborný čipset a stále nejužší aktuální špička.

Úžasný je i displej, AMOLED panel s rychlou 120Hz obnovovací frekvencí se také jistě hned tak neokouká. Dále k tomu ještě přičtěme parádně rychlé 65W nabíjení a výborně odladěný systém. Jedinou větší nevýhodou je tak celkem nevýrazný fotoaparát. Chybí mi také zvýšená odolnost, kterou u některé konkurence za podobné peníze již objevíte.

Cena

Na českém trhu se Realme GT Neo2 nabízí za 11 999 Kč ve verzi 128+8 GB a za 13 499 Kč v případě varianty 256+12 GB.

Co se nám líbí

  • Vysoký výkon
  • Krásný displej se 120 Hz
  • Baterie s kapacitou 5 000 mAh
  • 65W kabelové nabíjení (adaptér je součástí balení)
  • Spolehlivě fungující čtečka otisků v displeji
  • Realme UI 2.0 je maximálně odladěné a bez chyb
  • Reproduktory hrají pěkně a nahlas
  • Nechybí podpora 5G sítí

Co se nám nelíbí

  • Rozměry a hmotnost
  • Průměrný fotoaparát bez jakékoliv stabilizace (OIS)
  • Chybí odolnost vůči vodě a prachu
  • Chybí microSD slot
Total
0
Shares