Populární čínský brand už to jednou zkoušel a strašně moc chtěl nakouknout i do segmentu vlajkových telefonů. Jenže, s Realme X50 Pro to prostě nevyšlo. Změní to horká novinka Realme GT 2 Pro, který je papírově zosobněním špičkového výkonu, prvotřídního zpracování, rychlého nabíjení nebo velmi dobrých fotoaparátů? To vám prozradí naše dnešní recenze!
Nepřehlédněte: Samsung Galaxy S22+ RECENZE: mistr focení a kandidát na mobil roku
Realme GT 2 Pro Specifikace
Konstrukce | klasická (kov + sklo), 199 g |
---|---|
Rozměry | 163,2 × 74,7 × 8,2 mm |
Displej | 120Hz 6,7” LTPO2 AMOLED displej, HDR10+, 20:9, 3 216 × 1 440, 509 ppi |
Fotoaparát | 50 Mpx, f/1.8, 26mm (hlavní), PDAF, OIS 50 Mpx, f/2.2, 16mm, 150˚ (ultra-širokoúhlý) 3 Mpx, f/3.3 (mikroskop) 32 Mpx, f/2.4, 26mm (selfie kamera), 1/2.74″, 0.8µm |
Procesor | 8jádrový Snapdragon 8 Gen 1, 3 GHz |
RAM | 12 GB RAM, vnitřní paměť: 256/512 GB, paměťové karty: ne |
Konektivita | 5G, HSPA, LTE:, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, stereo reproduktory, čtečka otisků prstů v displeji |
OS | Android 12 + Realme UI 3.0 |
Baterie | 5 000 mAh, 65 W nabíjení (z 0 na 100 za 36 min) |
Cena, dostupnost | 19 990 Kč, březen 2022 |
Obsah balení
- Realme GT 2 Pro
- špendlík na SIM
- USB-A/C kabel
- technická dokumentace
- silikonový obal
- nabíjecí adaptér 65 W
Z pohledu balení nemá smysl cokoliv zbytečně natahovat. Na nějaké hejty není důvod. Obsah krabičky Realme GT 2 Pro je přesně takový, jaký by měl být, tj. telefon, špendlík na SIM, kabel, nabíječka i silikonový obal. Takhle to má zkrátka vypadat a jen doufám, že se toho bude značka držet i do budoucna.
Design a zpracování
- boční rámeček je kovový
- záda jsou z biopolymeru
- mobil skvěle padne do ruky
První dojem z Realme GT 2 Pro je jedním slovem skvělý. Zpracování je perfektní, displej s uzounkými rámečky krásný, rychlý, a zařízení naprosto přirozeně padne do ruky. Hlavní pozornost si však určitě zaslouží pistáciová záda, která jsou vyrobena z biopolymeru a svojí strukturou připomínají papír. Dobře se drží, je to neuvěřitelně příjemné, tohle prostě chcete.
Tlačítko zapnutí/vypnutí se nachází vpravo, na opačné straně kolébka hlasitosti, vespod šuplík na SIM, USB-C konektor, vpravo od něj reproduktor. Jen pro úplnost: podporuje stereo (druhý repráček se nachází na horní straněna předělu rámečku a displeje). Pokud náhodou patříte mezi majitele Realme GT, tak vězte, že novinka už nepůsobí zrovna subtilně, na výšku má něco přes 163 milimetrů.
Displej, výdrž, baterie
- displej je perfektní
- rámečky jsou uzounké
- rychlá čtečka otisků prstů
- nabití z 0 na 100 % za 35 minut
- vynikající haptická odezva
- 1 000Hz odezva na dotyk
Displej? Jednoduše BANG! Vyplňuje celou čelní stranu a je lemován opravdu velmi úzkými rámečky. Navíc je to AMOLED s technologií LPTO 2.0 a skvělým 2K rozlišením, špičkovou jemností, parádními pozorovacími úhly, s jednou nejvyšších vzorkovacích frekvencí na trhu a působivým jasem až 1 400 nitů.
Na úhlopříčce 6,7 palce tak jen stěží najdete nějakou chybu. Barvy jsou syté, jasné a přihlédnu-li k faktu, že tento typ displejů je obecně více saturován, tak i věrné. Tady se Realme oproti minulosti neskutečně vyšvihlo. V něm se také integrovaná optická čtečka otisků prstů poslední generace. Ta je ukázkově rychlá a přesná.
Baterie má nadstandardní kapacitu 5 000 mAh. Na jeden nabíjecí cyklus Realme GT 2 Pro zvládne jeden, jeden a půl dne. V tomto ohledu záleží, jak moc dáte telefonu zabrat. Pokud často a rádi hrajete nějakou tu gamesu, počítejte s tím, že vám šťáva bude mizet jako pára nad hrncem.
To však díky adaptéru s rychlostí 65 wattů není vlastně vůbec problém. Zařízení nabijete doslova natotata. Na 50 % se dostanete za nějakých 12 minut, do plna potřebujete dalších 20. Ta matematika je vlastně straně jednoduchá: jestliže smartphone nevydyndáte úplně na minimum, tak potřebujete k dobití jen několik minut.
Systém, prostředí
Za ty roky, co se v branži pohybuji, už mě nějaká čísla neohromí, ale pro ty z vás, kteří rádi hltají výsledky z kdejakého syntetického testu mám dobrou zprávu. V oblíbeném AnTuTu Realme GT 2 Pro levou zadní překročil 1 000 000 bodů a v současnosti jde bez keců o suverénně nejvýkonnější smartphone.
Stejně dobře si vedl i v ostatních benchmarcích, solidně jsem ho potrápil ve 3DMark Wild Life Stess testu a musím říct, že v tomto případě nemám ze Snapdragonu 8 Gen 1 vyloženě špatný pocit, právě naopak. Po hodině strávené s Call of Duty Mobile teplota procesoru nepřesáhne nějakých 42 °C a drtivou většinu času hrajete na velmi příjemných 60 fps (frame drop je minimání, snímková stabilita přibližně 97 %).
A stejně skvěle si při plných detailech vede i v Asphalt 9, PUBG nebo Genshin Impact. I když dáte Realme GT 2 Pro pořádně pokouřit, citelně se nepřehřívá (!). Peak nepřesáhne 45 °C a za to Realme chválím.
Konektivita, zvuk
Jde víceméně o vlajkový model, takže s tím jde ruku v ruce i perfektní konektivita; ať už jde o 5G, nejnovější Bluetooth, Wi-Fi 6, VoLTE, VoWi-Fi, NFC zejména k bezkontaktnímu placení nebo dual SIM, pakliže potřebujete mít firemní a soukromé věci odděleny zvlášť.
Zvukové podání patří k lepšímu průměru. Zvuk je relativně bez šumu a zkreslení i při vyšší hlasitosti. Středy jsou však na můj vkus lehce nevýrazné, výšky ne úplně dostatečně prokreslené, a také postrádám nějaké větší náznaky basů.
Fotoaparát, video
Právě u fotoaparátu se láme pomyslný chleba. Realme u tohoto telefonu vsadilo opět na jistotu. Když pominu přední 32 Mpx selfie kamerku, která vcelku umí a má filtrů, že byste s nimi mohly vytapetovat ložnici, na zádech se nachází trojice snímačů v čele s notoricky provařeným 50Mpx IMX 766 od Sony.
Značka ho totiž nepoužila poprvé. Musím říct, že už kvůli tomu jsem byl předem malinko skeptický. A nemusel. Asi takhle: na foto špičku nemá, ale výsledek mě velmi příjemně překvapil. Snímky jsou prokreslené, bez výrazného zašumění, barvy věrné a nejsou přesaturované (!). A proč tolik povyku? Protože právě s tímhle mělo Realme dlouhodobě problém.
V noci je to samozřejmě horší a vždy bude záležet na fyzice. Kolik okolního světla foťák posbírá, o to více z něj poleze detailů. Pravda je taková, že ostatní dokáží z objektivů vymáčknout maximum. Přesto se Realme GT 2 Pro i v tomto směru snaží, vystříhalo se minulých lapsů a na výsledku je to dost znát.
Mnohem větší očekávání jsem měl od dalšího panáčka na holení a tím je ultra-širokáč s až 150° záběrem. Už při cvaknutí prvního snímku v tomto režimu fakt nepotřebujete bystré oko, abyste poznali rozdíl. Zachycená scéna se totiž rozlévá opravdu doširoka. A jako bonus můžete využít i efekt rybího oka, který vypadá docela efektně.
Z hlediska funkčnosti můžu potvrdit, že se sluníčkem v zádech je fotka věrná, s širokým dynamickým rozsahem a poměrně hodně detailní. V noci bohužel hraje spíše druhou ligu a pokud nemáte v dosahu nějaké pouliční osvětlení nebo cokoliv, co vám přihraje trochu světla, není to ono. Noční režim sice funguje, ale v tomto případě ne úplně optimálně (objevují se artefakty, šum, atd.).
A posledním do party je zde ještě mikroskop. Ten má 3 Mpx, takže na nějakou makro divočinu to úplně není, ale při dobrém úchopu a s pevnou rukou dokážete občas vykouzlit doslova zázrak. Tady si to výrobce alespoň pojistil tím, že když Realme GT 2 Pro de facto ponoříte do foceného objektu, tak se aktivují obě LEDky a detaily rovnoměrně osvětlí.
Takže abych to nějak smysluplně shrnul: primární senzor parádní, ultra-širokoúhlý přes den libový (pozor: jde o věc vkusu, deformace obrazu se 150° režimem je dost znát), zato v noci nic moc. A mikroskop? Jako nápad super, ale bez sebemenšího zaváhání bych ho vyměnil za teleobjektiv s alespoň dvojnásobným zoomem.
Pár postřehů k videu. Realme GT 2 Pro zvládne natáčet 8K s 24 fps, 4K s 30/60 fps nebo Full HD s 30, 60 (oba fotoaparáty) nebo 240 fpx. Snímky mají poměrně slušný kontrast a téměř neznatelný šum, ale chybí mi plnější barvy. Vylepšená elektronická stabilizace v kombinaci s gyroskopem funguje spolehlivě, přesto se mírnému kolébání nebo drobným záškubům při švenkování nevyhnete.
Závěr, hodnocení
Realme GT 2 Pro je bez debat povedený telefon. Jeho design je opravdu unikátní a momentálně neznám lepší smartphone, který tak skvěle padne do ruky. Navíc má fantastický displej s úzkými rámečky; konektivita, výbava stejně jako obsah balení je těžký nadstandard, protože obecně (nechybí kryt, nabíječka) je aktuální trend u konkurence vesměs opačný.
Osobně jsem doufal v o něco lepší výdrž, ale znovu: jestliže nepatříte mezi vášnivé hráče nebo nejste power user, jenž ždíme telefon až na krev, můžete klidně nabíjet i obden a navíc velmi rychle. Z fotoaparátů (hodnotím jako celek) nejsem taky úplně paf, ale ten posun je u nich naprosto evidentní.
Realme GT 2 Pro je na českém trhu k mání za 19 990 korun. Ta cena sama o sobě není mimo mísu, ale z mého pohledu by mohla a měla být nižší. Stát o dva tisíce méně, tak je to úplně jiná písnička. A když už jsem u toho, nesmím opomenout fakt, že postrádá bezdrátové nabíjení.
Na druhou stranu je to mazel s parádními zády v provedení, které prostě chcete a čím déle smartphone máte, tím více se vám dostane pod kůži. Z jeho koupí, tím spíš pokud bude za akční cenu, chybu ale určitě neuděláte a vlastně ani za tu stávající.
Mám si Realme GT 2 Pro koupit?
-
- Ano, pokud se vám líbí unikátní vzhled, velmi dobrý fotoaparát, a to platí i pro špičkový displej, ergonomii, vysoký výkon, příkladnou konektivitu, odladěné prostředí a velké množství funkcí.
- Ne, jestliže chcete telefon s větší než jednodenní výdrží, požadujete lepší fotoaparát s bezztrátovým přiblížením, vyžadujete kvalitní zvuk nebo zvýšenou odolnost.
Plusy | Minusy |
+ design | – video |
+ fantastický displej | – výdrž |
+ výkon | – chybí qi nabíjení |
+ Realme UI | – digitální zoom |
+ fotoaparát | – žádné IP krytí |
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ