Robot, kyborg, umělá inteligence

Ray Kurzweil: Za 7 let najdeme klíč k nesmrtelnosti. V roce 2045 budou mít počítače větší inteligenci než člověk

  • Nesmrtelnost je blízko, předpovídá slavný vědec
  • Věří také, že už „za pár let“ nahrajeme lidský mozek do počítače

Předpovědi uznávaného futurologa, vynálezce a vědce Raye Kurzweila vycházejí až s děsivou přesností. Předvídat budoucnost je velmi těžké, ale Kurzweil říká, že se už brzy dožijeme obrovských, dnes jen těžko představitelných změn.


Nepřehlédněte: Budeme naše telefony nabíjet oblečením? Vědci vyvinuli textil s tisícovkou solárních panelů


Kurzweilova budoucnost

Prodloužit lidský život je odvěkým snem, vzpomeňme na pověstný kámen mudrců. V posledních desetiletích ale rapidní technologický vývoj přinesl naději, že dlouhověkost, ba co více, nesmrtelnost, není jen tématem pro sci-fi, ale pro seriózní výzkum.

Na téma nesmrtelnosti se v poslední době několikrát vyjádřil i Raymond Kurzweil, jeden z nejznámějších výzkumníků singularity a klíčová postava technologického vývoje ve společnosti Google.

Vědec věří, že by singularita měla nastat v roce 2045, tehdy výpočetní a inteligenční síla počítačů miliardkrát přesáhne současnou souhrnnou kapacitu lidských mozků. Od tohoto momentu se bude už jen zdokonalovat.

Podle Kurzweila se však není čeho obávat, protože lidé budou mít prospěch z toho, že překonají  biologické limity inteligence. Poznámka: K singularitě dojde ve chvíli, kdy technický pokrok dosáhne takového tempa, kdy zcela a nezvratně promění budoucnost.

Zásadním krokem na cestě k potenciální singularitě je podle Kurzweila koncept nesmrtelnosti, kterého má být dosaženo již v roce 2030. Umožněn bude rychlým vzestupem umělé inteligence.

Umělá inteligence
Zdroj: 0fjd125gk87 / Pixabay

Nesmrtelnost a singularita

Kurzweil věří, že náš technologický a lékařský pokrok pokročí do té míry, že roboti (nazývá je nanoboti) budou pracovat na opravě našich těl na buněčné úrovni a díky neustálé práci robotického know-how nakonec zvrátí veškeré nemoci a stárnutí. Vývojem miniaturních robotů, kteří bodu schopni opravovat lidská těla se řadu let zabývají mnohé vlády.

Například v USA už vynalezli mikroroboty, které jsou po spolknutí schopné detekovat nádor v žaludku. Pozadu však nezůstávají ani čeští vědci, kteří pod vedením Martina Pumera pracují na vývoji umělých mikroskopických „plavců“. Představit si je můžete jako milimetrové a mikrometrové roboty, od velikosti blechy do velikosti bakterie, kteří jsou konstruovaní v laboratoři.

Příslib nesmrtelnosti do roku 2030 samozřejmě vyvolává skepsi zastánců i kritiků Kurzweilových odvážných předpovědí. Uvidíme, zda se na jeho předpovědi budeme v roce 2030 a 2045 dívat jako na poblouzněné, nebo prorocké. Se singularitou to nakonec může být jako s létáním. Po stovky let to byl nedosažitelný sen, abychom ho dnes pokládali za samozřejmost.

Zdroj náhledové fotografe: Possessed Photography / Unsplash, zdroj: popularmechanicszvut

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Nesmrtelnosti nikdy nesmí být dosaženo. Znamenalo by to konec světa konec evoluce. Už žádná nová vylepšení člověka. Představte si, že by třeba neandrtálci měli nesmrtelnost, jak by země dneska vypadala. A pak by tu byl problém s přemnožením.

Comments are closed.