- Blíží se nebezpečný trend.
- Výrobci začnou omezovat výkon baterie ve smartphonech.
- Jako první to oznámil Google.
Společnost Google, která má v portfoliu hned několik zajímavých smartphonů, přichází s překvapivou novinkou. V tiskovém prohlášení oznámila, že začne omezovat výkon baterie i nabíjení svých telefonů, aby zvýšila jejich výdrž.
Nepřehlédněte: Představili zajímavý telefon a ihned ho stáhli z prodeje. Lidem hrozilo zdravotní nebezpečí
Vážně tohle majitelé chytrých telefonů chtějí?
Prvním telefonem s omezením bude nedávno oznámený Pixel 9a, který trápily velké problémy s nadměrným přehříváním. Krátce po jeho premiéře recenzenti a influenceři zjistili, že „topí“ víc než by měl i při naprosto běžných úkonech, například při pouhém procházení operačního systému Android.
Podle Googlu obdrží Pixel 9a brzy aktualizaci, která poslouží k zvýšení životnosti jeho baterie. Vývojáři technologické společnosti na blogu vysvětlují, že update softwarově omezí maximální napětí baterie, k čemuž dojde po dosažení 200 nabíjecích cyklů.
V mnoha případech to bude znamenat, že výrobce omezí výkon telefonů už po necelém roce od jejich koupě. Napětí baterie se má přitom postupně snižovat až do konečných 1 000 nabíjecích cyklů. Poté by uživatelé měli vyhledat servis a akumulátor si nechat vyměnit.
Pomalejší nabíjení baterie
Snahou společnosti je, aby baterie chytrých telefonů bez větších problémů přežila právě oněch 1 000 cyklů. Google zároveň uživatele upozorňuje, že omezení se bude týkat i maximálního nabíjecího výkonu, který může být o něco nižší – s tím, jak bude telefon stárnout, se bude nabíjet pomaleji.
Na celé věci je nejpodivnější ovšem to, že tyto úpravy nebudou volitelné. Do telefonů se dostanou prostřednictvím aktualizace a uživatelé nebudou mít žádnou možnost nové nastavení změnit, natož ho odmítnout.
Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: Google