- Čína získala kameny z odvrácené strany Měsíce
- Stala se jedinou zemí, která to kdy dokázala
- Vzorky už letí zpět na Zemi
Čínské lunární misi Čchang-e 6 se podařilo pořídit „selfie“ na odvrácené straně Měsíce. Zásluhu na tom má inovativní miniaturní čtyřkolové vozítko poháněné umělou inteligencí. Jedinečná fotografie ukazuje přistávací modul, čínskou vlajku a stopy vedoucí k roveru, který sestrojili v prostorách Čínské akademie vesmírných technologií (CAST).
Nepřehlédněte: Brzy nás čeká magická podívaná: Noční obloha nad Českem po 80 letech znovu zazáří, ale ne díky Měsíci
Historicky první selfie na odvrácené straně Měsíce
Podle serveru Interesting Engineering má rover, který využil umělou inteligenci k navigaci po měsíčním povrchu a nalezení optimálního úhlu pro pořízení fotografie, hmotnost asi pět kilogramů.
„Mohlo by se jednat o první případ využití umělé inteligence na lunárním roveru, pokud se autonomně rozhodoval na základě údajů z kamer,“ říká astrofyzik z Hongkongské univerzity Quentin Parker. „Umělou inteligenci však mohly využívat i jiné systémy na předchozích sondách Čchang-e.“
Harvardský astronom Jonathan McDowell však tvrdí, že termín „umělá inteligence“ lze v této souvislosti považovat za „poněkud nesprávný“ „Ukazuje to však na šikovnost softwarového týmu CAST a schopnost naprogramovat takto složité činnosti do velmi malé kosmické sondy.“ V každém případě McDowell považuje schopnost roveru činit autonomní rozhodnutí na základě vstupních dat z kamer za významný pokrok v oblasti vesmírných technologií.
Čínský lunární program
V roce 2019 se Čína stala první zemí, která přistála s kosmickou lodí Čchang-e 4 na odvrácené straně Měsíce. Tehdy vozítko Nefritový králík 2 získalo vzorky z oblasti nazývané Aitkenova pánev, které naznačují, že dopad pradávného tělesa, který pánev vytvaroval, byl natolik silný, že prorazil lunární kůru a pronikl až do pláště.
Nová mise Čchang-e 6 je zaměřena na jinou oblast, a to na kráter Apollo. Vědci se domnívají, že se pod ním nachází mohutná struktura, která je potenciálně součástí kolosálního tělesa, jež před 4 miliardami let narazilo do Měsíce.
Sonda Čchang-e 6 na odvrácené straně Měsíce přistála uplynulý týden a okamžitě se pustila do práce. Po úspěšném sběru vzorků kamenů a půdy čínský modul okamžitě odstartoval ke zpátečnímu letu na Zemi. Do rukou vědců se má cenný materiál dostat 25. června.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem CAST/CNSA/Xinhua, zdroj: Interesting Engineering