- Vzpomínáte si na první fotografii černé díry Sagittarius A*?
- Výzkumníci nyní říkají, že její tvar na snímku je artefaktem, nikoli skutečnou astronomickou strukturou.
Vědci v nově zveřejněné studii naznačují, že historicky první snímek Sagittarius A*, supermasivní černé díry v centru Mléčné dráhy, neodpovídá realitě. Fotografie byla odhalena v roce 2022 a vychází z projektu Event Horizon Telescope (EHT), což je pole radioteleskopů z různých astronomických observatoří umístěných na různých místech na Zemi.
Nepřehlédněte: V Česku vybuchl další telefon od Xiaomi! Zadní strana začala hořet během nabíjení
Sagittarius A* se krmí asteroidy
Jak ukazuje snímek níže, supermasivní černá díra vypadá jako zářící kobliha. To, co vidíme, má být stín černé díry v jejím středu, obklopený jasnou prstencovou strukturou vytvořenou hmotou, která do černé díry padá. Samotnou černou díru nevidíme, protože z ní nemůže uniknout nic, včetně světla.
Výzkumníci však v nové studii tvrdí, že obrázek je zkreslený a v žádném případě bychom neměli vidět jasně zářící kruh. Místo toho jejich analýza naznačuje, že černá díra Sagittarius A*, jejíž hmotnost odpovídá více než čtyřem milionům Sluncí, má protáhlý akreční disk. Domnívají se, že prstencový tvar Sagittarius A* není nic jiného než chyba.
„No, žádný teleskop nedokáže zachytit obraz dokonale. Předpokládáme, že prstenec vznikl v důsledku chyb při analýze snímků EHT a že jeho tvar je artefaktem, nikoli skutečnou astronomickou strukturou,“ vysvětluje docent Miyoshi Makoto z japonské Národní astronomické observatoře.
Vypadá jako oranžová kobliha
K zachycení obrazu černé díry číhající v centru Mléčné dráhy vědci použili interferometrii, která synchronizovala teleskopy po celém světě a kombinovala je tak vlastně do jednoho obřího teleskopu s vysokou citlivostí. Stejný postup využili i u snímku jiné černé díry, která se nachází v jádru galaxie M87 a od Země je vzdálená 55 milionů světelných let.
Vyfotografovat černou díru představuje nesmírně náročný úkol, nejde o pouhou spolupráci teleskopů po celém světě. Prostředí kolem Sagittarius A* je velmi dynamické a software používaný k analýze dat EHT musel být vytvořen přímo pro tento konkrétní úkol, doplňuje server IFLScience.
Autoři studie se domnívají, že další pozorování by mohla poskytnout jasnější představu o skutečném tvaru supermasivního monstra Sagittarius A* a vnést do celé záhady trochu více světla.
Zdroj náhledové fotografie: Kyraxys / Pixabay, zdroj: IFLScience, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society