Černá díra

První fotografie černé díry je ještě úžasnější, když ji oddálíte. Obrovské monstrum ukazuje ve zcela novém světle

  • Astronomové se pochlubili dalším snímkem černé díry.
  • Hladové monstrum leží 55 milionů světelných let od Země.

V roce 2017 astronomové ukázali vůbec první skutečný snímek černé díry, která je od Země vzdálena 55 milionů světelných let a váží jako 6,5 miliard Sluncí. Vyfotografovaný objekt se nachází v centru galaxie Messier 87 v souhvězdí Panny.


Nepřehlédněte: Varování pro uživatele telefonů s Androidem. Běžná aplikace vám může ukrást peníze z účtu


Nová fotografie černí díry

„Pořídili jsme první snímek černé díry,“ konstatoval před sedmi lety projektový ředitel projektu Event Horizon Telescope (Teleskop horizontu událostí, EHT) Sheperd S. Doeleman z Astrofyzikálního centra ústavu Harvard & Smithsonian v americkém Bostonu. Za průlomovým objevem stál EHT, výkonný superteleskop, který propojil osm existujících radioteleskopů na celé planetě. Vznikl tak unikátní virtuální dalekohled o pomyslném průměru srovnatelném se Zemí.

V dubnu roku 2017 však Event Horizon Telescope nebyl jediným výkonným přístrojem, který pozoroval galaxii Messier 87 (M87). Zatímco EHT se zaměřoval na horizont událostí černé díry, rentgenová observatoř NASA Chandra pořizovala širší fotku téhož cíle – a snímek vytvořený těmito pozorováními dává černou díru do velkolepého kontextu.

Ve zveřejněném příspěvku tým observatoře Chandra vysvětluje: „Chandra sice nevidí stín, ale její zorné pole je mnohem větší než zorné pole EHT, což jí umožňuje zahlédnout celou délku proudu vysokoenergetických částic vyvržených obrovským gravitačním a magnetickým polem černé díry. Tento proud se táhne více než 1 000 světelných let od středu galaxie.“

Černá díra v galaxii M87
Zdroj: NASA

Je 6,5miliardkrát hmotnější než naše Slunce

Pokud jde o zkoumání černé díry v M87, Chandra se jí zabývá již delší dobu. Messier 87 je eliptická galaxie v kupě galaxií v Panně, vzdálená od Země asi 55 milionů světelných let. Vědci již léta vědí, že v centru M87 se nachází supermasivní černá díra o hmotnosti několika miliard Sluncí.

Eliptickou galaxii obklopuje zásobárna plynu, který jasně září v rentgenovém světle. Studium tohoto horkého plynu pomocí observatoře Chandra umožňuje astronomům studovat chování a vlastnosti obří černé díry. Vědci například pomocí dat z Chandry objevili vlnění horkého plynu, které je důsledkem opakovaných výtrysků.

Vědci doufají, že další pozorování by mohla pomoci rozplést složité procesy, které se odehrávají v blízkosti supermasivní černé díry v centru M87.

Zdroj náhledové fotografie: Kyraxys / Pixabay, zdroj: chandra.si.edu, News Science & Nature

Total
0
Shares