Internet

Průlom v kvantové komunikaci? Vědci budují internetovou síť budoucnosti pro přenos dat

  • Vědci představili novou metodu generování kvantově provázaných fotonů pro přenos dat.
  • Kombinace fotonového bodového emitoru s kvantovým rezonátorem vytváří silnější signál.
  • Přestože jde o významný pokrok, praktická realizace kvantového internetu je stále vzdálená.

Slyšeli jste už o fenoménu kvantového internetu? Vědci se pokouší pomocí technologie kvantové provázanosti přenášet časoprostorem obrovské množství dat, de facto bez ohledu na vzdálenost. V nové studii, která byla publikovaná vědci z mnoha evropských univerzit (včetně olomoucké Palackého Univerzity), experti hovoří o novém způsobu, jak generovat kvantově provázané a velmi jasné světelné částice, známé jako fotony.


Nepřehlédněte: Čína postavila vědecký zázrak. Umělé Slunce může lidstvu odemknout neomezený zdroj čisté energie


Zase blíž kvantovému internetu

Premisa kvantového internetu je v zásadě jednoduchá. Potřebujete částice, které budou plout časoprostorem a přenášet data. K tomu mohou být využity fotony, tedy mnohdy nepatrné částice světla.

Ty jsou pro to takřka ideální, s jediným problémem, a sice že po čase cestování ztratí svou účinnost, své světlo, a de facto zhasnou. Tomuto jevu říkáme dekoherence a jde o hlavní překážku při budování masivní kvantové komunikační sítě.

Ve studii, kterou jsme zmiňovali, vědci uvádí, že zásadního zlepšení dosáhli kombinací fotonového bodového emitoru (generátoru jednotlivých fotonů neboli částic světla) s kvantovým rezonátorem (zařízením pro posílení kvantového signálu), čímž vytvořili nový silný kvantový signál.

Fotony
Zdroj: Geralt / Pixabay

Realizace je ještě daleko

Vědci zkombinovali emitor fotonových bodů s kruhovým Braggovým rezonátorem (reflektorem používaným k vedení elektromagnetických vln) na piezoelektrickém aktuátoru (zařízení, které při působení tepla nebo napětí generuje elektřinu).

Jedná se o významný krok vpřed ve vývoji praktických kvantových technologií, který ukazuje, jak je lze kombinovat dohromady a vytvořit tak výkonnější a životaschopnější zdroj světla. Zároveň to ale nevypadá, že by byla technologie kvantového internetu jakkoliv blízko.

Výše popsané technologie jsou na úrovni laboratorních pokusů, k jejichž naplnění je ještě ke všemu potřeba celá řada toxických materiálů, jako třeba arzén a další chemikálie.

Zdroj náhledové fotografie: Mohamed_hassan / Pixabay, zdroj: Space

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..