- Jsme ve vesmíru sami a pokud ne, proč se ještě neukázali?
- Jedním z možných vysvětlení může být, že o nás nemají zájem
Inteligentní mimozemšťané možná nepovažují planety, na kterých se nachází život, za zajímavé. Pokud život v naší galaxii skutečně existuje, pak se vyspělé civilizace pravděpodobně nezajímají o planety, které vykazují známky biologického života, ale spíše hledají vyspělé technologie, uvádí v nové studii Amri Wandel, astrofyzik z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.
Nepřehlédněte: Záchrana jako z akčního filmu. iPhone přes satelit přivolal pomoc lidem, kteří se s autem zřítili do kaňonu
Buď to nezvládli, nebo je nezajímáme
Jeho studie se zabývá Fermiho paradoxem, který tvrdí, že vzhledem ke stáří vesmíru je pravděpodobné, že inteligentní mimozemšťané jsou schopni cestovat na velké vzdálenosti, a tedy navštívit Zemi. To, že se tak (pokud víme) zatím nestalo, může znamenat, že v galaxii Mléčné dráhy žádný inteligentní život nevidí.
Někteří odborníci nicméně nabízejí i jiná vysvětlení. Tvrdí, že možná Zemi navštívili ještě předtím, než se lidé vyvinuli nebo byli schopni jejich návštěvu vůbec zaznamenat. Nebo je možná cestování vesmírem na velké vzdálenosti obtížnější, než předpokládáme. Nebo se záměrně rozhodli neprozkoumávat vesmír. A je dokonce možné, že než jsme se vyvinuli, tak sami zanikli.
Wandel ve své práci naznačuje, že život v oblasti Mléčné dráhy může být naprosto běžný. Pokud mnoho planet obíhajících v obyvatelné zóně hostí život, mimozemšťané podle něj nebudou plýtvat prostředky na vysílání signálů ke každé z nich, protože by se pravděpodobně v drtivé většině případů snažili komunikovat s řasami nebo amébami, nikoli s vyspělou humanoidní civilizací, jaká obývá Zemi.
Aliens haven't contacted Earth because there's no sign of intelligence here, new answer to the Fermi paradox suggests https://t.co/VJpX7qvtjd
— Live Science (@LiveScience) December 15, 2022
Mimozemské civilizace nemají o kontakt zájem
„Pokud je ve vesmíru život běžný, inteligentní mimozemšťany pravděpodobně mnohem více zajímají známky technologie. Technologické signály však může být obtížné odhalit,“ myslí si Wandel. Země vysílá signály zjistitelné ve vesmíru (v podobě rádiových vln) teprve od 30. let dvacátého století. Teoreticky se tyto signály dostaly zatím jen ke zlomku planet a hvězd v Mléčné dráze.
Wandel navíc připouští, že ty nejstarší rádiové signály, které vědci nevysílali do jedné konkrétní oblasti vesmíru, mohly být po jednom světelném roce tak zkreslené, že je mimozemšťané, pokud se k nim dostali, ani nebyli schopni přečíst. Expert však připouští i hypotézu, že se signály ze Země k jiné formě inteligentního života zatím ještě nedostaly. Doufá však, že časem naše zprávy inteligentní posluchače jistě zaujmou.
Zdroj náhledové fotografie: Pawel86 / Pixabay, zdroj: LiveScience