reaktor

Přivedl do rozpaků i špičkové vědce. Sedmnáctiletý génius sestrojil funkční fúzní reaktor

  • Mladík sestrojil coby školní projekt fúzní reaktor.
  • Stačil mu na to rozpočet kolem 150 tisíc korun.

Školní prostřední je neobyčejně zajímavé, protože se v něm rodí ti největší géniové. Na celkem slušnou dráhu má našlápnuto teprve sedmnáctiletý středoškolák Cesare Mencarini z Cardiff Sixth Form College v Cambridge. Ten totiž v rámci školního projektu sestrojil miniaturu plně funkčního reaktoru pro fúzi.


Nepřehlédněte: Takhle se staví největší větrná turbína na světě. Těžké díly k nebesům zvedají jeřáby vysoké jako Eiffelovka


Vytvořil fúzní reaktor

Mencarini se přihlásil do soutěže Extended Project Qualification (EPQ). Cílem bylo vytvořit plazma dostatečně žhavé na to, aby generovalo neutrony. Vzhledem k omezením konstrukce a rozpočtu jen něco málo přes 6 500 dolarů (asi 145 tisíc korun) musel být student kreativní. Části reaktoru byly proto vyrobeny na zakázku a kódování a ovládání bylo řízeno pomocí levného minipočítače Raspberry Pi.

Výsledkem – prezentovaným na Cambridgském festivalu vědy – byl maličký reaktor, který dokázal generovat neutrony, avšak nedosáhl opravdové jaderné fúze, tedy sloučení atomů jednodušších prvků. Nicméně vzhledem k tomu, jak obtížné je dosáhnout fúze při podobném financování, je takový výsledek velmi působivý.

Energie, elektřina
Zdroj: Solen Feyissa / Unsplash

Umělé Slunce

Mencariniho práce udělala okamžitě dojem na Dr. Yannicka Verbelena, vedoucího pracovníka z Bristolské univerzity, který mu nabídl stáž na příští rok, aby pracoval na větších projektech. Mladý student již oznámil, že plánuje vystudovat inženýrství a během své roční práce v Bristolu se chce přihlásit na univerzitu.

„Univerzita se zpočátku obávala, že tento projekt, který jsem použil i pro svůj EPQ, je nebezpečný. Provedli jsme však kompletní posouzení rizik a zaměstnanci nás velmi podpořili,“ prohlásil ke svému úspěchu šťastný Mencarini.

Vědci věří, že fúzní reaktory, uměle vytvořené zdroje energie, by mohly jednou potenciálně ukončit závislost světa na fosilních palivech a pomoci zvrátit globální oteplování. Navzdory desítkám let výzkumu si však lidstvo bude muset ještě chvíli počkat, než se něco takového stane realitou. Před vědci leží stále mnoho překážek, se kterými se musí vypořádat – trápí je například stabilita superžhavého materiálu. 

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: IFLScience, ccoex

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Máte tam v záhlaví chybu. On nezprovoznil jaderný, ale fúzní reaktor (múžete napsat jaderný fúzní). I když dochází taky k jaderným reakcím (slučování jader x štěpení jader), používá se jiná terminogie. Jinak je to matoucí. Další věc je, že nechápu, pokud nedocházelo alespoň v malém počtu k vlastní fúzi, tak kde by se tam ty neutrony vzaly? Není to vysvětleno.

  2. První funkční fuzni reaktor dá dokupi Čína a Rusko cc do pěti let. Jsou docela blízko chybí jen určit pilotní dávku Tricia která je jako svíčka v motoru. Lidí zdyt to máte před očima každý východ slunce. Je třeba je správní Pohled na věc, a správní poměr paliva deuteria a Tricia u výpočet je třeba dát atomou hmotnost prvků a přinasobit 2 . Není to tak složité máte to před očima, Čína je nejblíže používá frekvenční rotační pole cívek jen bych přidal zážehový laser. A hlavně vyladit frekvenční pole rotace plazmatu zkusil bych 560 /800hz frekvenční rozsah.

  3. To co postavil je fůzor, to staví už desítky let i mladší děti i s menším rozpočtem, jedná se o vakuovou komoru s vysokým napětím, kde se vytvoří plasma. Na světě existuje asi 40 fůzních experimentů, z nichž nejznámější je tokamak a nejdražší je tokamak ITER. Zatím žádný fůzní reaktor neexistuje a protože fůze je málo efektivní i na slunci, je možné že nikdy existovat efektivní fůzní reaktor, co by generoval použitelnou energii, asi nebude, ale neztrácejte naději existují i funkční plasmové reaktory.

  4. Chlapec bez pochyby šikovný narazil na hranici fyziky kterou pomocí elektrického perpetuua mobile paní Von Der Lejnová hravě překoná. A to soudruzi vedeni dělnickými kádry chtěli poručit jen větru a dešti. Žabaři.

  5. Jako prakticky vždy, špatný titulek …!! Tj. ignorant pisatel. Do funkčního fúzniho reaktoru to má daleko asi jako rachejtle do raketoplánu 😂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..