- Čínská sonda přistála na odvrácené straně Měsíc
- NASA vše pozorovala z vesmíru
Místo na odvrácené straně Měsíce, kde v rámci historické mise přistála čínská sonda Čchang-e 6, je vidět na novém snímku Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
Nepřehlédněte: Minulost, přítomnost a budoucnost existují najednou. Čas je pouhá iluze, říkají vědci
Čína přistála na odvrácené straně Měsíce
V roce 2019 se Čína stala první zemí, která přistála s kosmickou lodí Čchang-e 4 na Měsíci. Tehdy vozítko Nefritový králík 2 získalo vzorky z oblasti nazývané Aitkenova pánev, které naznačily, že dopad pradávného tělesa, který oblast vytvaroval, byl natolik silný, že prorazil lunární kůru a pronikl až do pláště.
Mise Čchang-e 6 byla zaměřena na jinou lokalitu, a to na kráter Apollo, jeden z největších ve sluneční soustavě. Primárním úkolem sondy bylo získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu, což se jí v náročných podmínkách podařilo.
Místo, kde přistála, ukazuje fotografie z družice Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). „Přistávací modul se nachází na okraji subtilního kráteru o šířce 50 metrů, říká Mark Robinson z NASA. „Aparát se jeví jako malý shluk světlých pixelů uprostřed snímku.“
Vzorky míří do rukou vědců
Připomeňme, že sonda Čchang-e 6 odstartovala 3. května z jihočínské provincie Hainan s cílem poprvé v historii dopravit na Zemi měsíční vzorky z odvrácené strany Měsíce.
Po dokončení sběru lunárních hornin se návratový modul odlepil od povrchu a nyní se nachází na oběžné dráze našeho přirozeného satelitu, kde čeká, až nastane správný čas k zahájení cesty zpět na Zemi. Pokud půjde vše podle plánu, pouzdro se vzorky přistane na naší planetě 25. června. Kapsle se na padácích snese do předem vytipované přistávací zóny.
Čchang-e 6 je třetí generace čínských lunárních sond. Po ní budou v roce 2026 následovat Čchang-e 7 a v roce 2028 Čchang-e 8, které přistanou na jižním pólu Měsíce a budou zde testovat podmínky pro vybudování stálé výzkumné stanice. To bude důležitý krok před očekávaným přistáním čínské posádky (tchajkonautů) na Měsíci v roce 2030.