Mimas, NASA

Přirovnávají ho k Hvězdě smrti. Objekt u Saturnu před vědci celou dobu skrýval velké tajemství

  • Vědci nečekaně odhalili měsíc vhodný pro život
  • Mimas disponuje „tekutým oceánem“

Měsíc Mimas obíhající kolem planety Saturn splňuje zásadní podmínku pro existenci života. V článku odborného serveru Futurism to tvrdí vědci, kteří zkoumají data z družice Cassini amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).


Nepřehlédněte: NASA oznámila zásadní objev! Měsíc má dost kyslíku na to, aby udržel naživu miliardy lidí po dobu tisíců let


Mimas připomíná Hvězdu smrti

Saturnův měsíc Mimas je známý podobností s obávanou Hvězdou smrti z filmové série Star Wars. Podle vědců však má i další zajímavou zvláštnost – jeho ledový a krátery pokrytý plášť ukrývá podpovrchový oceán, ideální pro výskyt života.

„Tento objev Mimas přidává do exkluzivního klubu měsíců s vnitřním oceánem, včetně Enceladu a Europy, ale s jedinečným rozdílem: jeho oceán je pozoruhodně mladý. Pokud existuje ve vesmíru místo, kde jsme neočekávali, že najdeme podmínky příznivé pro život, je to právě Mimas,“ vysvětluje astronom z Observatoire de Paris Valery Lainey, hlavní autor studie publikované v časopise Nature. „Vzhledem k obrovskému množství kráterů se totiž jeví jako starý a neaktivní.“

Vedle Saturnova Enceladu a Titanu a Jupiterových měsíců Europa a Ganymedes se Mimas stává nejmenším z pěti měsíců sluneční soustavy, u kterých se podařilo objevit přesvědčivé důkazy o existenci podpovrchových oceánů, dodává Lainey. Podezření na podpovrchové oceány však existuje i na několika dalších měsících, včetně Jupiterova měsíce Callisto.

Mimas, NASA
Zdroj: NASA

Pod povrchem ukrývá oceán

Lainey provedl hloubkovou studii s využitím dat ze sondy NASA Cassini, která tajemství Saturnu a jeho měsíců zkoumala deset let, než byla plánovaně zničena. Získané informace umožnily analyzovat oběžný pohyb Mimasu kolem Saturnu a způsob, jakým ovlivňuje jeho librace. Vědci našli nepatrné odchylky těchto librací v řádu několika set metrů, které prozradily přítomnost tekutého oceánu pod celým povrchem.

Experti se domnívají, že tekutý oceán se může nacházet v hloubce 20 až 30 kilometrů pod povrchem měsíčku. Mohl by Mimas ukrývat primitivní formy života, jako jsou třeba bakterie? To zatím nikdo netuší. Touto otázkou se budou zabývat mise v příštích desetiletích.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Mirror, Nature, IFLScience, Futurism

Total
0
Shares