planeta, Země

Připomíná Zemi. Na nově objevené planetě by mohl existovat život

  • Ve vesmíru možná nejsme sami.
  • Data z družice vědce znervózněla.

Národní úřad pro letectví a vesmír slaví úspěch. Astronomové objevili další exoplanetu ve vesmíru, která je přibližně stejně velká jako Země. Podle NASA existuje značná šance, že by mohla být obyvatelná.


Nepřehlédněte: Silnější než atomovky. Vědci zjistili, kde se zrodil smrtící asteroid, který vyhladil dinosaury


Objevili mimozemský svět podobný Zemi

Vědci objevili ve vzdálenosti 40 světelných let od nás exoplanetu podobnou Zemi, která může být jen o něco málo teplejší než náš svět. Gliese-12 b, jak se jmenuje, oběhne kolem své hostitelské hvězdy jednou za 12,8 dne.

Šířku exoplanety – kterou vypátrali pomocí družice Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) – odhadují na přibližně 1,1násobek šířky Země, takže je podobná naší planetě i Venuši, která je astrofyziky často nazývána „dvojčetem“ našeho světa ve sluneční soustavě.

Astronomové se domnívají, že povrchová teplota exoplanety je 42 stupňů Celsia, je tedy výrazně chladnější než většina z 5 600 dosud objevených mimozemských světů mimo naši sluneční soustavu. Prokázat vhodné podmínky pro existenci života ale ještě nějakou dobu potrvá, i když je Gliese-12 b velice podobná Zemi, oba světy nejsou úplně stejné.

Získání odpovědi, jestli má exoplaneta atmosféru, je teď podle vědců naprosto klíčové. Pokud by se prokázalo, že má Gliese-12 b atmosféru a dokáže udržet teplotu vhodnou pro existenci kapalné vody, možná hostí i život.

Země
Zdroj: qimono / Pixabay

Na nově objevené planetě by mohli přežít lidé

Gliese-12 b není v žádném případě první objevenou exoplanetou podobnou Zemi, ale jak uvádí NASA, existuje jen několik podobných světů, které si zaslouží takovou pozornost.

Nejbližší exoplanetou podobnou Zemi, a pravděpodobně nejznámější, je Proxima Centauri b, která je od nás vzdálená pouhé 4 světelné roky. Protože se však nejedná o tranzitující svět, musíme se o ní ještě hodně dozvědět, včetně toho, zda má atmosféru a zda je potenciálním domovem života.

Zjistit, zda má Proxima b atmosféru, je však pro astronomy nesmírně složité, protože planeta z našeho pohledu nepřechází přímo přes hvězdu. Vědci tak nemohou využít spektroskopie, při které porovnávají intenzitu světla, která se s přechodem světla přes atmosféru mění.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: SciTechDaily

Total
0
Shares