Voyager 1

Přijde lidstvo o sondu Voyager 1? K záchraně je daleko, ale pokusíme se o nemožné, slibuje NASA

  • Sonda Voyager 1 posílá zpátky na Zemi nesmyslné údaje
  • Vědci z NASA se snaží družici opravit
  • Zatím marně…

Americká sonda Voyager 1 dosáhla při výzkumu vesmíru řady prvenství, mezi které patří i to, že 25. srpna 2012 opustila jako první člověkem vyrobené těleso heliosféru. Přitom stále posílala na Zemi užitečná data, která vědcům pomáhala poznávat prostor mezi hvězdami mimo naši sluneční soustavu. To vše při práci s pouhými 69,63 kilobajty paměti a částečně na základě kódu napsaného v archaickém počítačovém jazyce Fortran 5. „Tlačítko, kterého se dotknete, když chcete otevřít dveře svého elektrického auta, má vyšší výpočetní výkon než Voyager,“ říká Suzanne Doddová z Laboratoře tryskového pohonu (JPL) při NASA.


Nepřehlédněte: NASA našla na odvrácené straně Měsíce gigantickou kovovou strukturu. Sahá do hloubky 300 kilometrů


Člověk nic jiného dál do vesmíru neposlal

Voyager 1 se dnes nachází více než 24 miliard kilometrů od naší planety a opuštěná letí mrazivým mezihvězdným prostorem. Od svého vynesení do kosmu v srpnu 1977 udržovala pravidelný kontakt se Zemí, ale v posledních několika měsících se vědci snaží vyřešit problém, který pravidelnou komunikaci znemožňuje.

Vzhledem ke stáří případě Voygeru 1 a nehostinnému prostředí, kterým letí, se dá očekávat, že se občas vyskytne nějaká chyba. A k závadám rozhodně dochází. Například před dvěma lety se přihodilo, že údaje z telemetrického a řídícího systému (zkráceně AACS) neodpovídaly skutečné orientaci sondy ve vesmíru.

Vědci na chybu přišli prakticky okamžitě a věděli, na čem mají začít pracovat. O několik týdnů později chybu opravila softwarová aktualizace. Následující rok došlo k jinému frustrujícímu problému.

„V září 2023 se objevil problém s daty přicházejícími ze sondy Voyager 1. Družice, která je normálně vysílá v binárním kódu, tedy v sérii nul a jedniček, začala najednou odesílat pouze střídavě jedničky a nuly,“ uvádí tým inženýrů NASA.

Voyager 1 se chová divně, hlásí NASA

Američtí vědci na svém webu vysvětlují, že jeden ze tří palubních počítačů sondy Voyager 1, systém letových dat (FDS), nekomunikuje s telekomunikační jednotkou (TMU), a ta proto v současné době není schopna přenášet na Zemi žádná vědecká ani systémová data.

Systém FDS sondy Voyager 1 je určen ke sběru dat z palubních vědeckých přístrojů a technických údajů o stavu a kondici sondy. Tato data jsou pak spojena do jednoho balíčku binárního kódu a odeslána na Zemi pomocí TMU. TMU jednotka však vědcům odesílá podivná data, jako by se „zasekla“.

Tým NASA usilovně pracuje na vyřešení problému, ale je otázkou, zda se mu to vůbec podaří. Před nedávnem se výzkumníci pokusili resetovat počítač do stavu, v jakém byl před výskytem chyby, přesto Voyager 1 nadále posílá nepoužitelná data.

„Hledání řešení problémů, s nimiž se sondy potýkají, často vyžaduje procházení původních, desítky let starých dokumentů, které napsali inženýři, kteří nepředpokládali problémy, se kterými se dnes potýkáme,“ uvádí se v prohlášení. „V důsledku toho je potřeba čas, aby tým pochopil, jak nový příkaz ovlivní činnost družice, aby se předešlo nechtěným důsledkům.“

Vědci přiznávají, že se potýkají s velkým problémem, takže je těžké nebýt pesimistický. Voyager 1 je mimořádně daleko, což je mimořádně komplikující faktor – data jedním směrem putují kolem 23 hodin, takže jednoduchá komunikace mezi Zemí a Voyagerem 1 trvá dva dny.

NASA je frustrovaná, protože od září loňského roku neobdržela žádná vědecká data, což znamená, že nikdo neví, jaké je prostředí, kterým sonda prolétá. „Byl by to zázrak, kdybychom ji dostali zpět. Rozhodně jsme ale ještě nic nevzdali,“ dodává a nadějí Suzanne Doddová z NASA.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience, NPR, Petapixel, NASA

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Taky jsme programovali s takovýmto časovým odstupem. Děrnou pásku do kufru, ten se odvezl do Prahy a za dva týdny jsme měli výtisky a mohli hledat chybu. Taky to podle toho vypadalo.

  2. Je to naprosto neuvěřitelný zázrak, že po takové době ještě vůbec něco funguje. 46 roků provozu v naprosto extrémních podmínkách. Je to úžasné.

Comments are closed.