- Vědci vytvořili diamantovou baterii s výdrží přes 10 000 let díky využití radioaktivního uhlíku-14.
- Tato bezpečná technologie může napájet lékařské implantáty, kosmická zařízení či senzory v extrémních podmínkách.
- Do komerčních zařízení typu smartphone či laptop se zatím nedostane, možná časem.
Akumulátory založené na lithiu jsou pravděpodobně největším problémem současné elektroniky. Lithium je kov, který se těží v zemích třetího světa, navíc nejde o obnovitelný zdroj, takže jednou zkrátka může dojít. Inženýři však každou chvíli vymýšlí nové postupy, jak nahradit současné li-ion či li-pol baterie něčím novým – především s delší výdrží a životností.
Nepřehlédněte: Vydrží váš smartphone málo? Čínský výrobce uvede jeden s mamutí 8 000mAh baterií
Baterie na 10 tisíc let
Vědci z Univerzity v Bristolu vyvinuli revoluční baterii s příměsí uhlíkových vláken a diamantu, která dokáže fungovat tisíce let. Klíčovým prvkem je radioaktivní uhlík-14, jehož izotop se postupně rozpadá na dusík-14 prostřednictvím beta rozpadu, čímž generuje stálý tok elektronů.
Díky dlouhému poločasu rozpadu uhlíku-14, který činí až 5 700 let, může baterie poskytovat energii přes 10 000 let. Klíčovou otázkou je i bezpečnost, pro jejíž zajištění je v experimentu uhlík-14 uzavřen v umělých diamantových krystalech vytvořených pomocí speciální plazmové technologie.
Výroba zahrnuje 3D tisk diamantů s příměsí tohoto izotopu, získaného z jaderných zařízení. Tento přístup nejen zajišťuje bezpečnost, ale také odtud pochází název „diamantová baterie“.
Řešení pro extrémní podmínky
Toto řešení však na první pohled necílí na spotřební koncová zařízení, jako jsou mobily či počítače. Naopak mezi nejzajímavější možnosti aplikace patří lékařské implantáty, především kardiostimulátory nebo sluchové pomůcky, které by mohly fungovat desítky let bez nutnosti výměny baterie nebo nabíjení.
Coby další využití se však nabízí i průzkum extrémních oblastí, jako je například mořské dno nebo vesmír. Monitorovací zařízení a senzory na odlehlých stanicích potřebují přístup k energii, kterou právě taková dlouho fungující baterie může zajistit.
Podle vědců by diamantové baterie mohly napájet například senzory v hlubokém moři, kosmická zařízení nebo monitorovací stanice na odlehlých místech. Nová technologie zkrátka slibuje dlouhodobý výkon tam, kde je výměna baterií nepraktická.
Zdroj náhledové fotografie: Bas van den Eijkhof / Unsplash, zdroj: TechSpot