- Lidstvo odemyká neomezený zdroj čisté energie
- Vědci přišli na to, jak vyrobit elektřinu ze vzduchu
Lidstvo by mohlo získat neomezené množství čisté energie přeměnou vzduchu kolem nás na elektřinu. Američtí vědci věří, že jde o mimořádný průlom, který lidstvu pomůže zbavit se závislosti na fosilních palivech, tedy ropě a plynu. Nová studie byla publikována v časopise Advanced Materials.
Nepřehlédněte: Japonci postaví solární „Temelín“ na oběžné dráze. Energii zpět na Zemi dopraví laserový paprsek
Konec drahé elektřiny?
Váš domov, přístroje, a dokonce i město by jednoho dne mohly být napájeny zcela čistým zdrojem energie – samotným vzduchem. Podle vědců je vzdušná vlhkost rozsáhlým a udržitelným zdrojem energie, který je na rozdíl od sluneční a větrné technologie k dispozici nepřetržitě.
Mrak není v podstatě nic jiného než masa vodních kapek. Každá z těchto kapiček obsahuje náboj, a když jsou vhodné podmínky, může mrak produkovat blesky. Jenže ještě donedávna jsme nevěděli, jak elektřinu z blesku spolehlivě shromažďovat.
Naštěstí už to neplatí. Vědcům se totiž podařilo vytvořit mrak v malém měřítku, který předvídatelně a nepřetržitě produkuje elektřinu. Zároveň přišli i na způsob, jak ji skladovat. Nová studie navazuje na výzkum publikovaný v roce 2020, který naznačoval, že energii lze získávat z vlhkosti pomocí materiálu, jenž pochází z bakterií, píše server The Washingtom Post.
Air-gen může změnit způsob, jakým získáváme energii
Generátor poháněný vzduchem, zkráceně air-gen, je velký jako nehet, tenčí než vlas a je poset malými otvory, které vědci označují jako nanopóry.
Podle výzkumníků díky všudypřítomné vlhkosti může takový kolektor fungovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, ve dne i v noci a bez ohledu na to, zda fouká vítr, což řeší omezení větrných a solárních technologií, které fungují pouze za určitých podmínek.
Hlavní autor studie Jun Yao uvedl, že zhruba miliarda air-genů, které se vejdou do zařízení o velikosti chladničky, mohou za ideálních podmínek vyrobit jeden kilowatt elektřiny a částečně napájet celou domácnost. „Představte si svět, ve kterém je čistá elektřina dostupná kdekoli,“ zakončil.
Zdroj náhledové fotografie: Pexels / Pixabay, zdroj: USA Today
Takových už jsme četli
Souhlasím. Asi to možné bude, ale kdy to pomůže? Zatím jen štěkání na Měsíc.
Ještě kdyby někdo udělal auto na vodní pohon, to by bylo panečku
Výzkum koupí nějaká firma, zamkne ho do sejfu a zahodí klíč. Přeci není možné, aby lidé dostali čistou energii zdarma a firmy na nich nemohly vydělávat.
Mě z toho spíš kouká nějaké vojenské využíti.
Proč by na tom nevydělávaly? Výroba těch zařízení určitě nebude vůbec levná. Návratnost podle mě bude ze začátku v řádech roků.
Výborně. A nebude nám pak náhodou ten vzduch někde chybět? Potřebujeme ho například k dýchání, víte? 😊
A existuje jistota, že ten elektrický náboj nám v tom vzduchu pak nebude chybět? Já bych si tím tak úplně jistý nebyl.
No tak dejte na nějakém symposiu odborníkům tento vynález k posouzení. Nebo je to jako se všema těma “vynálezama” okolo energie, baterek, (zázraků obecně) apod?
Takové symposium by dopadlo rychle jako ty dva baráky na Manhattanu. Nafta je svatá a zatím každý odpadlík byl inkvizicí řádně upálen na hranici 🙂