Vulkan

Přepíše neviditelná planeta Devět učebnice? Objevit ji můžeme už za několik let, říkají vědci

  • Existuje devátá planeta Sluneční soustavy?
  • Vědci vědí, jak její existenci potvrdit

Naše sluneční soustava je velmi rušné místo. Pohybují se v ní miliony objektů – od planet přes měsíce až po komety a asteroidy. A každý rok vědci objeví další a další objekty (obvykle malé planetky). Do roku 1846 astronomové lokalizovali všech osm hlavních planet. To jim však nebrání v hledání dalších. Za posledních 100 let objevili menší vzdálená tělesa, která nazýváme trpasličí planety, mezi něž nyní řadíme i Pluto. Objev některých z těchto trpasličích planet jim dal důvod domnívat se, že by se na okraji sluneční soustavy mohlo skrývat ještě něco dalšího.


Nepřehlédněte: Airbus pracuje na letadlu na vodíkový pohon. Pojme až sto pasažérů


Tajemná Devátá planeta

Existuje dobrý důvod, proč astronomové tráví mnoho stovek hodin snahou najít Devátou planetu, známou také jako „planeta Devět“ nebo „planeta X“. A to proto, že sluneční soustava, jak ji známe, bez ní moc nedává smysl.

Každý objekt v naší sluneční soustavě obíhá kolem Slunce. Některé se pohybují rychle, jiné pomalu, ale všechny se pohybují podle gravitačních zákonů. Vše, co má hmotnost, má gravitaci a čím je něco těžší, tím větší to má gravitaci.

Gravitace planety je tak velká, že ovlivňuje pohyb věcí kolem ní. Tomu říkáme „gravitační přitažlivost“. Naše Slunce má největší gravitační přitažlivost ze všech objektů ve sluneční soustavě, a to je v podstatě důvod, proč kolem něj obíhají planety.

Planeta Devět
Zdroj: 0fjd125gk87 / Pixabay

Neočekávané chování

Když se podíváme na opravdu vzdálené objekty, jako jsou trpasličí planety za Plutem, zjistíme, že jejich dráhy jsou zvláštní. Pohybují se po velmi velkých eliptických (oválných) drahách, jsou seskupeny a ve srovnání se zbytkem sluneční soustavy se otáčí pod sklonem.

Když astronomové pomocí počítače namodelovali, jaké gravitační síly jsou potřeba k tomu, aby se tyto objekty takto pohybovaly, zjistili, že k tomu by byla potřeba planeta o hmotnosti nejméně deseti Zemí.

Ale pak je tu otázka: Kde se planeta X nachází?

Problém, který nyní máme, spočívá v tom, že musíme potvrdit, zda jsou tyto předpovědi a modely správné. Jediný způsob, jak to udělat, je tajemnou planetu najít, což se rozhodně snáze řekne, než udělá.

Na základě počítačových modelů se vědci domnívají, že planeta Devět je od Slunce vzdálena nejméně dvacetkrát dál než Neptun. Snaží se ji odhalit tak, že hledají sluneční světlo, které může odrážet – podobně jako díky němu v noci září Měsíc.

Pokud se planeta Devět skutečně nachází tak daleko od Slunce, experti očekávají, že bude obtížně pozorovatelná i těmi nejlepšími pozemskými teleskopy a observatořemi. Také ji nemohou hledat jen tak v kteroukoli roční dobu.

Vědci jsou ale optimističtí. V příštím desetiletí budou postaveny nové, výkonnější vesmírné teleskopy. Ty lidstvu poskytnou příležitost prokázat nebo vyvrátit, zda planeta Devět skutečně existuje.

Zdroj náhledové fotografie: 0fjd125gk87 / Pixabay, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares