- NASA ve vesmíru testuje přelomovou technologii
- Sonda Psyche poslala laserem na Zemi video s kočkou
K planetě Zemi dorazil z velké dálky další signál. Laserové zařízení na palubě sondy Psyche amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) tentokrát odeslalo ze vzdálenosti 31 milionů kilometrů patnáctisekundový záběr na kočku jménem Taters, která se příznačně ohání po světle z laserového ukazovátka.
Nepřehlédněte: Země je bombardována podivným mimozemským signálem. Podle vědců připomíná písničku zahranou na xylofon
Sonda poslala laserem na Zemi video
„Tento úspěch podtrhuje náš závazek rozvíjet optickou komunikaci jako klíčový prvek pro budoucí potřeby přenášení dat,“ řekla zástupkyně šéfa NASA Pamela Melroyová. „Rozšíření pásma je nezbytné pro dosažení našich budoucích cílů v oblasti výzkumu a vědy a těšíme na další rozvoj této technologie a na proměnu způsobu komunikace během budoucích meziplanetárních misí.“
Kočičí video v ultravysokém rozlišení na Zemi vyslalo 11. prosince zařízení Deep Space Optical Communications (DSOC), které dokáže vysílat i přijímat signály v blízké infračervené vlnové délce. I při špičkové technologii NASA mělo vysílání ze vzdálenosti 63 světelných sekund určité zpoždění. Patnáctisekundový klip byl přenášen rychlostí 267 megabitů za sekundu a než dorazil do pozemské observatoře, trvalo to 101 sekund.
Taters je domácím mazlíčkem jednoho ze zaměstnanců NASA
„Přestože se vysílalo ze vzdálenosti milionů kilometrů, podařilo se video odeslat rychleji než přes většinu širokopásmových internetových připojení,“ řekl Ryan Rogalin z JPL. „Ve skutečnosti bylo video po přijetí na Palomaru odesláno do JPL přes internet a toto připojení bylo pomalejší než signál přicházející z hlubokého vesmíru,“ dodal.
Poslední úspěšná demonstrace je důležitým krokem, ale to neznamená, že vědci NASA nemají nad čím přemýšlet. Čím více se bude sonda vzdalovat od Země – a tedy bude blíže asteroidu 16 Psyche – tím obtížnější bude nasměrovat laser, aby byla zpráva čitelná velkým teleskopem. Navíc s rostoucí vzdáleností bude nutné během přenosu dat provést opětovné nastavení, a to jak samotné sondy, tak i pozemské observatoře.
Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: IFLScience