planeta, NASA

Přelomový objev ve vesmíru. Druhá Země podle vědců NASA leží hned za rohem

  • Mimo sluneční soustavu se ukrývá zajímavá planeta
  • Podle vědců je podobná naší Zemi

Vědci objevili obyvatelnou planetu, která je (alespoň v astronomických měřítkách) vlastně skoro za rohem. Od Země je vzdálená pouhých 22 světelných let. Upozornil na to server Science Alert.


Nepřehlédněte: Slunce právě zaskočilo vědce. Nad jeho povrchem objevili podivný rádiový signál podobný polární záři


Od ostatních se liší

Kolem malého červeného trpaslíka nedaleko od nás obíhá zvláštní svět. Jmenuje se LTT 1445 Ac a je to exoplaneta. I když je bohužel příliš horká pro život, jako ho známe, díky podobnosti s naší domovskou planetou ji vědci označují za ideální obdobu Země – svět tak podobný tomu našemu, že jej můžeme využít ke studiu toho, jak se planety vyvíjejí a proč se jedna tak výrazně liší od druhé.

LTT 1445 Ac objevila družice NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) v loňském roce, ale technické problémy způsobily, že klíčové informace chyběly. Ty dodal později slavný Hubbleův teleskop.

K pochopení vlastností exoplanet jsou v ideálním případě zapotřebí dva typy měření. Prvním jsou tranzitní data: drobné poklesy světla hvězdy, ke kterým dochází při průchodu exoplanety na oběžné dráze mezi námi a hvězdou. Druhým typem pak jsou údaje o radiální rychlosti; měří se jimi, jak moc gravitace exoplanety působí na hvězdu.

Exoplaneta, NASA, LTT 1445 Ac
Zdroj: NASA

NASA našla „druhou planetu Zemi“

Údaje o tranzitech jsou důležité pro určení poloměru exoplanety. Lze ho vypočítat z toho, o kolik se světlo hvězdy během tranzitu ztlumí. Údaje o radiální rychlosti zase pomáhají určit hmotnost exoplanety, zatímco díky kombinaci poloměru a hmotnosti mohou vědci vypočítat hustotu exoplanety a na základě toho odhadnout, z čeho se skládá.

LTT 1445 Ac obíhá kolem své mateřské hvězdy jednou za tři dny a přestože se jedná o červeného trpaslíka (relativně chladnou hvězdu), povrchová teplota exoplanety je 260 stupňů Celsia. Vědci si netroufají ani odhadovat, zda se tam nachází nějaký život. Přesto se jedná o nesmírně důležitý objev, který může lidstvu poskytnout zodpovědět otázku, jak exoplanety podobné Zemi vznikají.

Sonda TESS se každý měsíc zabývá pozorováním jiné části vesmíru, pozoruje řadu hvězd a měří jejich jasnost. Drobné rytmické změny jasnosti mohou být známkou planety obíhající kolem hvězdy. Není bez zajímavosti, že ačkoli byla družice navržena k pozorování exoplanet, astronomové její data využívají také ke studiu komet, supernov a dvojhvězd a dalších vesmírných objektů.

Zdroj náhledové fotografie: 4144132 / Pixabay, zdroj: Science Alert, Universe Today

Total
0
Shares
8 komentářů
  1. V titulku se hovoří o sluneční soustavě. To jako vážně?

  2. Doufám že tam jsou řeky a rybníky že spoustou ryb.

  3. Hned na začátku máte chybu.
    ,,Sluneční soustava ukrývá planetu podobnou Zemi”
    Sluneční soustava je jen jedna, a to ta naše. Opravte si to, děkuji.

  4. Bylo by dobré tam poslat na výlet všechny lidi,kteří jsou naší planetě nepotřební a jako vedoucího výpravy bych zvolil našeho Fialu.

  5. dobře a…elektřina bude levnější, co páni vědátoři ?

Comments are closed.